1

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

Blockchain nasıl bir sistem? Finans sektörü için fırsat mı, risk mi?

Blockchain, şu an kullandığımız teknolojiden daha güven odaklı çözümler sunan, bir ekosistem dahilinde çalışan, yenilikçi bir veritabanı teknolojisi. Yenilikçi çözümleri bünyenize ilave ettikçe güçleniyorsunuz, reddettikçe değil. Blockchain tarafında da adım atmıyor olmanız büyük bir risk. Bunu kendi yararınıza çevirmek ise büyük bir fırsat.

2 Ne açıdan fırsatlar barındırıyor?

Blockchain bankacılığın ne yazık ki çok geç tanıştığı, şeffaflık ve takip edilebilirlik ilkeleri üzerine kurulu bir fırsatlar ufku. Bu teknolojiyi doğru kullandığımız takdirde elde edebileceğimiz birçok avantaj mevcut. Blockchain’in bankacılığa kazandıracağı teknolojik altyapıyla kurumlar arası mutabakat işlemlerini, smart contract’larla çözebiliriz. Böylelikle uzun vakit alan bankacılık işlemlerini saniyelere, bu işlemlerin maliyetlerini ise kuruşlar seviyesine indirebiliriz. Kısacası bankalara maliyet ve güvenlik, kullanıcıya ise bütünsellik, kısa işlem süresi ve iyi kullanıcı deneyimi olarak yansıyacak.

3 Nasıl riskler barındırıyor? Nerelerde açıkları var?

Riskler daha çok dijital para kısmında, yani kullanıcının olduğu sıcak para sisteminde görülüyor. Kara para aklama başlı başına bir risk. Dijital para, yapısı gereği sonsuz emisyon hacmine sahip değil. Yani likidite üretimi bir gün bitecek. Kimler tarafından tutulduğu belli olmayan ve kullanım trendini geleneksel paralara dayandıramadığınız eğilimler izleyen bir para bu. Bu da yasal takip edilebilirlik kısmında problemlere yol açıyor. Bunun dışında sadece kullanıcı davranışlarıyla değişen bir dijital varlığa yatırım yapmak epey riskli. Bu yüzden bitcoin ile işlem almaya hazırlanan şirketler kur dalgalanmalarına da karşı proaktif olmalı.

4 Bu sistemle bankacılık nasıl bir dönüşüm yaşayacak?

Bankacılar olarak akıl almaz bir dijital dönüşüm sürecinde kurumlarımızı yönetiyoruz. Yeni tanıştığımız blockchain teknolojisi, bu dönüşümün içinde son derece önemli bir noktada. Çünkü tam anlamıyla “disruptive” yani yıkıcı olan, eski metotlarımızı ciddi manada değiştirmeye aday bir teknoloji. Finansal kuruluşların yüzde 45’inin her yıl bir siber saldırı yaşadığı verisi paylaşıldı. Siber saldırıları engellemek teorik olarak mümkün değil, fakat başarı ora-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.