6

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

nını azaltmak mümkün. Bu noktada blockchain bir teknoloji çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi olmayan bir yapıda çalışması, hacker’lara zor zamanlar yaşatacak. Ancak bankacılığın temel işlemlerinde kullanılması için teknolojinin biraz daha hızlanması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla yoğun Ar-Ge faaliyetleri sürüyor. KYC (Know Your Customer – Kimlik Doğrulama) de blockchain uygulamaları sonrasında ayrı bir renge bürünecek. Blockchain ile katılacağımız finans ağında tüm bankaların bir kullanıcıyı tanıması mümkün hale gelecek. Yani herhangi bir bankanın doğruladığı bir kullanıcıya ağdaki diğer üye bankalar güvenli bir şekilde hesap açabilecek.

5 Aracıları ortadan kaldırması nasıl zorluklar barındırıyor?

Bitcoin çıktığı ilk günden bu yana aracısız para piyasanın yarısını elinde tutuyor. Ya bir gün Satoshi’nin canı sıkılırsa? Bu yüzden sistemlerimize bitcoin yerine onun altında yer alan teknolojiyi, yani blockchain’i kurmak istiyoruz. Bu ekosisteme dahil olacak tüm kurumlar, onun cazibesinden pay alacak. Paydaşlar ne kadar iyi adapte olursa kazanma şansınız o kadar yüksek.

Yeni krizin kripto paralardan geleceği öngörülüyor. Yorumunuz nedir?

Ben de yakın zamanda bu söylemi dile getirdim. Şu an kripto paralara inanılmaz bir heves var. Tabii dünyanın her köşesinden katılan yasadışı organizasyonların da gözdesi. İşin ürkütücü tarafı, bu iş sadece bitcoin ile sınırlı değil. Bu paralar tahmin edemeyeceğimiz bir balon büyüklüğe ulaşabilir. Patlaması da oldukça yıkıcı olabilir. Bence bir sonraki krizin temel sebeplerinden biri bu rüzgar olacak. Bu noktada hem bizim hem TCMB’nin tarafında bu enstrümanlara yatırım yapmak isteyenler için güvenli ve ekonomik olarak yıkıcı olmayacak platformlar hazırlanması önem arz ediyor.

7 Blockchain, kripto paralar dışında başka ne tür uygulamalarda olacak?

Blockchain’in bir veritabanı teknolojisi olduğunu düşünürsek, bu teknolojiyi kullanamayacağımız bir alanın olmadığını söyleyebilirim. Çünkü siz bir kripto parayı başka bir kişiye gönderdiğinizde bir değer aktarımı gerçekleştiriyorsunuz. Fakat bu değerler kripto para olmak zorunda değil. Fotoğraf, belge, ses, video, nüfus cüzdanı bilgisi, lokasyon gibi birçok veriyi de değer halinde göndermeniz mümkün. Yeni uygulamalar da bu konular üzerine yoğunlaşacak.

8 Finans sektörü blockchain’i fırsata nasıl dönüştürebilir?

Türkiye’de bankacılar olarak 1 lira kazanabilmek için neredeyse 1 liranın yarısı maliyete katlanıyoruz. Blockchain gibi mutabakat işlerini otomatikleştiren ve müşteri kazanımı için harcadığımız onca maliyeti indiren bir sistem elbette kârlılığımızı artıracaktır. Yüklü bir yatırım gibi görünse de unutulmamalıdır ki bu bir teknoloji yatırımı. Bu yatırıma bundan sonraki yıllar için atılmış büyük bir dijital adım olarak bakmak gerek. Sistemin içine zekice kurgulanacak bir finans ekosistemi modeli, birçok kör noktayı fırsata dönüştürebilir.

9 Bankalar bu noktada nasıl bir hamle yapmalı?

Öncelikle birlik olmalıyız. Eğer KYC (Kimlik Doğrulama) ve benzeri değerli projeleri geliştirmek istiyorsak bunun sadece bir ekosistem çatısı altında oluşturulabileceğini bilmemiz gerekiyor. Blockchain, temelleri güvene dayanan bir sistem. Dolayısıyla bizim gibi güçlü bir bankacılık ağına rahatlıkla entegre edilebilir. Düzenleyici kuruluşlara, TCMB’ye ve devlet büyüklerimize bize destek olmak gibi roller doğuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.