ALİ KİBAR’DAN 45’İNCİ YILDA GELECEK PLANLARI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

OTOMOTİV

Herkese söylediklerim… Fabrikalardaki genel müdürlerle beraber çalışılıyordu. Her şey kendi akışında gitti. Özel bir program yapmaya gerek görmedim, böyle bir ihtiyacımız olmadı.

Peki siz şu anda çocuklarınızla buradaki iş hayatını nasıl paylaşıyorsunuz?

Onlar kendi işlerini görüyorlar, bazen ihtiyaç olan konularda bana danışıyorlar veya benim merak ettiğim bir şey olursa ben onlardan bilgi alıyorum. Ben buraya artık evde oturamadığım için geliyorum, öyle…

Siz çocuklarınızın holdinge katkısından memnun musunuz, beklediğiniz gibi mi?

ALÜMİNYUM

Önümüzdeki dönem yatırımlarımızı alüminyum tarafına yoğunlaştırmayı düşünüyoruz. Yeni yatırımımız Dilovası’nda devreye girdi. Alüminyumda önümüzdeki yıl yüzde 15 civarında büyümeyle 300 bin ton seviyesine ulaşırız. Bu alanda Türkiye’de lider, Avrupa’da çok önemli bir oyuncuyuz. Dolayısıyla alüminyumda global bir oyuncu olma noktasında yeterli birikime ve tecrübeye sahip hale geldik. Önümüzdeki dönemde onun aksiyon planlarını hayata geçirmeye çalışacağız.

ABD AÇILIMI

Birden fazla yatırımla alümünyum şirketimizi dönüştürerek sadece Türkiye ve Avrupa’da değil, global ölçekte önemli bir oyuncu haline gelecek adımlar atacağız. İlk etapta ABD’de Chicago’da bir merkez ofis açtık. Ondan sonra yatırımın tipine, şekline ve miktarına karar vereceğiz. 2018 yılı içinde ABD’de yatırımla ilgili kararımızı vereceğiz. Otomotiv sektörü satış adetlerinde 2017’yi aşağı yukarı geçen yılki toplam piyasa hacmine yakın, 950 binler seviyesinde kapatır. Önümüzdeki yıl yine aynı seviyeler olabilir. Ama yeni fabrikaların devreye giren kapasitesiyle beraber toplam otomotiv üretiminde yüzde 9,5 civarında artış olur. Biz Hyundai Assan olarak 2017 sonu için toplam iş planlarımızın hacimsel olarak çok az daha üzerindeyiz. Daha da iyi yaparız ama iş planımızı muhafaza etmek istiyoruz.

GİRİŞ, ÇIKIŞ

Yeni alanlara girmekten çok elimizdeki işlere yoğunlaşacağız. Bunun dışında şu sektörde illa şu kadar kalacağız diye bir şey yok. Bizim her işimiz hem sürekli sürdürülebilir olmalı, hem de her işten gerektiğinde uygun zaman ve ortamda çıkmaya hazır olmalıyız. Yeni gelişen teknoloji ve trendleri takip edebilmek için sürekli yenilenmeyi ajandamızda tutmamız lazım. Her yıl grup içerisinde minimum 60-70 milyon dolar ilave iyileştirme yatırımları yapıyoruz. Yatırımların önemli miktarı teknolojik dönüşüme gidiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.