STRATEJİSİ NIN YENİ BÜYÜME ECZACIBAŞI’

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

ben misyonumu iki yönde tanımlayabilirim. Birincisi, kaynak kullanımının iş alanlarımız arasında etkin yönetilmesi ve kaynakların doğru işlere aktarılması. İkincisi ise beklentilerin son derece farklılaştığı, rekabetin arttığı dijitalleşen dünyada kazanan takımlar oluşturmak, topluluğun her iş alanında uluslararası açılımını artırıp değerini yükseltmek.

Eczacıbaşı’nda nasıl bir fark yaratmayı planlıyorsunuz?

Ben iyi yapılmış analizlerin, deneyimler ve iç görülerle birleşmesi sonucu alınan kararların gücüne inanırım. Topluluğumuzun geleceğini şekillendirirken de mevcut iş alanlarımızın performansını, gelecek potansiyellerini ve rekabetçi avantajlarını kapsamlı bir çalışmayla analiz ettik. Bunun sonucunda yetkinliklerimizi, tecrübemizi ve iş alanlarının cazibesini göz önüne alarak odak noktalarımızı belirledik. “Hangi iş alanlarında rekabet avantajımız var?”, “Yerel ve global olarak önceliklerimiz ne olmalı?” gibi konularda bir yol haritası çıkardık.

İkinci önceliğim ise inovasyon oldu. Bu alandaki çalışmalarımızın odağında ise müşterilerimizin karşılanmamış ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışmak var. Topluluğumuzda yapı ürünleri grubunun 2011 yılında açtığı inovasyon merkezi, yıllardır kendi sektöründe birinci sırada, Türkiye’deki tüm Ar-Ge merkezleri arasında ise ilk 10’un içerisinde yer alıyor. Amacımız, bu deneyimi diğer iş alanlarımıza da yaymak olacak.

Bunların yanı sıra dijitalleşme süreci ise yönetim takımımızın önceliği olacak. Müşterilerimizle temas kurduğumuz ara yüzlerde, iş süreçlerimizde ve fabrikalarımızda teknolojiyi en üst düzeyde kullanacağız. Böylece, ürettiğimiz ürün ve servisler kadar verilerimizden de değer yaratacağız.

Topluluk olarak faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde 2016’yı nasıl kapattınız?

Güç bir dönemden geçiyoruz. Bunu sadece ülkemizle de sınırlayamayız. Avrupa, Asya ve diğer coğrafyalar da güç bir dönemden geçiyor. 2016 yılında dünyada ve ülkemizde pek çok üzücü olay yaşadık. Terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişiminde birçok vatandaşımızı yitirdik.

Eczacıbaşı Topluluğu olarak yapı ürünleri, tüketim ürünleri, sağlık başta olmak üzere çeşitlendirilmiş bir portföyü farklı coğrafyalarda dengelenmiş şekilde yönetiyoruz. Son iki

yüzde 14’ü buldu. pazarındaki büyüme temizlik kâğıtları Tüketim tarafında

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.