G

Capital (Turkey) - - ANALIZ -

üney Afrika’da ırkçılık rejiminin barışçı bir yoldan sona erdirilmesi ve demokrasiye geçilmesi 20’nci yüzyılın en büyük başarılarından biriydi. Bu sorunlu ülke ve iktidardaki parti, aradan bir nesil geçtikten sonra bugün bir dönüm noktasına doğru gidiyor. Afrika Ulusal Kongresi (ANC) bu yılın aralık ayında mevcut parti lideri Jacop Zuma’nın halefini (ve Güney Afrika’nın yeni başkanını) seçecek. Karşılıklı kılıçların çekildiği bu parti aslında onarılmaz bir ayrışmanın eşiğinde ve 2019’da yapılacak bir sonraki seçimde başkanlığı kaybetme ihtimali giderek artıyor. Acaba Güney Afrika bir başka barışçıl geçiş yapmayı yani iktidarı ANC’den muhalefete devretmeyi başarabilecek mi? Yoksa bu ülkenin başı gerçekten derde mi girecek? İşaretler pek de iç açıcı değil.

On yıl önce Güney Afrika’nın ekonomisi güçlenme yolundaydı. 2004-2008 yılları arasında gelişmekte olan piyasaların genelinde görülen yüksek büyüme hızı, bu ülkenin bolca ürettiği altın, platinyum, elmas ve kömür madenlerinin artan fiyatları ve emtia patlaması sayesinde hükümet harcamalarındaki artışla Güney Afrika yüzde 4,8 gibi yüksek büyümeyi tutturmayı başarabilmişti. 2009-2013 yılları arasındaysa gerek zengin gerekse de fakir ülkeler global ekonomik yavaşlamadan kurtulmakta zorlandığından büyüme oranı yüzde 1,9’a inmişti.

Ondan sonra işler daha da kötüleşti. 2014-2016 döneminde büyüme rakamı yüzde 1,1’e düştü. Beklendiği üzere iyi günlerde (2004-2008) ortalamada yılda sayısı 21 olan kamuoyu protestoları son yıllarda (2014-2016) 164’e fırladı. Bugün Güney Afrika’da yaşları 15 -35 arasında değişen yaklaşık 20 milyon insan var ve bunlardan sadece 6,2 milyonu bir işe sahip. Genç nüfus arasındaki işsizlik orta yaşlardakinin iki katı kadar ve siyahi gençlerin işsizlik oranı (yüzde 40) da beyaz işsizlerin (yüzde 11) neredeyse dört katı.

Mevcut hükümetin bu durumu değiştirme vaatleri pek de itibar görmüyor. Zuma yaklaşık 800 farklı yolsuzluk, kara para aklama ve rüşvet alma davasından sıyrılmış durumda ve bir mahkeme onun bu ülkenin anayasasını ihlal ettiğine, birden fazla defa güvensizlik oyu aldığına ve ırza geçme teşebbüsünde bulunduğuna hükmetti. Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı şimdi Zuma ile iş dünyasının önde gelenleri ve Guptas olarak bilinen Hintli bir iş adamının ailesi arasındaki bağların soruşturulması çağrısında bulunuyor.

Zuma ve müttefikleri kendi taraftarlarına moral vermek için bağımsızlığın ilk yıllarındaki sağlam makroeko-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.