Güney Afrika’da 2019 ve sonrasında neler olacak?

Capital (Turkey) - - ANALIZ - IAN BREMMER Eurasia Group Başkanı @ianbremmer

nomik politikaları bir yana bırakarak giderek kötüleşen ekonomik durumdan iç düşmanları ve yabancı güçleri sorumlu tutan öfkeli ve sol kanatçı bir popülizm yaklaşımına sarılıyor. Bu devlet çok yüksek gümrük tarifeleri uyguluyor ve devlet mülkiyetindeki şirketleri ve devlet ağırlıklı sektörleri rekabetten korumak için de bolca sübvansiyon veriyor. Sendikalı işçilerin korunması da işsizlerin iş bulmalarını zorlaştıran bir başka faktör. Bu devlet, memuriyete gereğinden fazla insanı işe almaya para harcayarak işsizlikle mücadele ediyor. Yolsuzluklar halk arasında kızgınlığı tetikliyor. Son aylarda Zuma’nın doğduğu yer olan Kwazulu-Natal’da siyasi amaçlı düzinelerce cinayet işlendi.

ANC içinde partiyi daha sürdürülebilir bir yola geri döndürmek isteyen bir hizip var ve aralık ayındaki ANC kongresinde kozlarını paylaşmaya hazırlanıyorlar. Zuma eski eşi ve Afrika Birliği Komisyonu’nun bir önceki başkanı olan Nkosazana Dlamini-Zuma’yı kendi halefi yapmaya çalışacak. Çünkü o kendisini 2019 seçimlerinde başkan olamazsa yargılanmaktan koruyabilecek tek kişi.

Irkçı rejimden demokrasiye geçilirken adı bu partinin lider müzakerecisi olarak ön plana çıkan ANC’nin kıdemli bir lideri olan Cyril Ramaphosa, bu plana meydan okuyacak en güçlü isim olarak duruyor. Eğer Ramaphosa gelecek aralık ayında kaybederse muhtemelen ANC dışında bir muhalefete liderlik yapacak ve merkezci Demokratik İttifak ya da artık Zuma’nın yolsuzluk çağını bitirmek isteyen sol kanat partiler ve organizasyonlarla koalisyon kurabilecek.

Gerilimin giderek arttığı net bir şekilde gözlemlenebiliyor. 1 Ekim’de Eastern Cape eyaletinde yapılan bir ANC toplantısı bağırıp çağıran ve birbirlerine iskemleler fırlatan parti aktivistlerince alt üst edilmişti. Söylendiğine göre düzen yeniden kurulduğunda Ramaphosa kalabalığa şöyle hitap etmişti: “ANC olarak bugün çok zor günlerden geçiyoruz. Aralık ayında yapılacak kongre bizim ANC’yi yenileyeceğimiz ve tekrar birliği sağlayacağımız bir umut ışığı olarak duruyor.”

Parti liderlerinin ANC’yi sadece bir özgürlük partisi olarak değil ama aynı zamanda gücün (devletin) partisi olarak da gören Güney Afrikalı koskoca bir nesil olduğunu akıllarından çıkarmaması gerekiyor. Aralık ayındaki hesaplaşmada ne olursa olsun bir sonraki seçimlerde ANC bu gücünü kaybedecek. İleride olacaklar Güney Afrika’yı geleceğe doğru ya daha iyi ya da daha kötü bir yola sokacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.