B

Capital (Turkey) - - YÖNETIM - NILÜFER GÖZÜTOK ÜNAL ngozutok@capital.com.tr

undan 5-10 yıl öncesine kadar dünya genelinde CEO ücretleri söz konusu olduğunda en bonkör davranan sektörlerin başında finans, yatırım bankacılığı ve hızlı tüketim ürünleri geliyordu. Yıllar içinde buna enerji sektöründeki elektrik üretimi ve dağıtımı yapan şirketler ile petrol, doğal gaz şirketleri eklendi. Son yıllarda ise telekom, bilgi teknolojileri ve özellikle e-ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin CEO’ları yüksek ücretleriyle ön plana çıkıyor.

Dünyanın en çok kazanan CEO’larına baktığımızda listenin bir numarasında Amerika’nın perakende devi Walmart’ın e-ticaret CEO’su Marc Lore var. Lore, geçtiğimiz yıl toplam 236 milyon dolar gelir elde etti. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un 2016 geliri 150 milyon dolar oldu. Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin toplam geliri de 106 milyon dolardı.

Alanyalı&Alanyalı Yönetici Ortağı Mehtap Alanyalı, “Son yıllarda globalde trendi yükselen sektörler ve şirketleri sağlık bilimi, petrol-gaz, teknoloji, telekom, finans sektörü ve özel sermaye (private equity) şirketleri olarak sıralayabiliriz” diyor. Özel sermaye şirketlerinin satın aldığı yapılarda köklü değişimler yaratmak amacıyla üst düzey yöneticiler için maaşları yüksek tuttuklarını da sözlerine ekliyor.

Management Centre Türkiye Genel Müdürü Tanyer Sönmezer de Alanyalı ile aynı noktaya dikkat çekiyor. “İş dünyasında son yıllarda CEO’lara karşı en bonkör

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.