“CESUR OL, DOĞRUYU YAP”

Capital (Turkey) - - REKABET -

bitmedi. Ama bunu geliştiren kişi olduğum için gururluyum. Üçüncü kısım ise 4. Endüstri Devrimi ile makinelerin insanlarla rekabeti. Burada “İnsanların rolü ne olacak”, “Eşitsizlik çözülecek mi yoksa daha mı kötüye gidecek” sorularına yanıt arıyorum.

CEO olduğum ilk gün kurum kültürünü ajandamın en üstüne oturttum. Ancak bu şekilde Microsoft çalışanları geleceği daha iyi şekillendirebilirdi. “Her masada ve her evde bilgisayar”, bizim orijinal misyonumuzdu. Bu biraz değişti. Her masada ve her evde bilgisayar var ama artık insanların çoğunda akıllı telefon da var. PC satışları düşüyor ve biz mobil cihazların ardında kalıyorduk. Aramalarda gerideydik ve yine oyun sektöründe büyüme ihtiyacımız vardı. Müşterilerimizle derin bir empati kurmamız gerekiyordu. Yenilenmenin tam zamanıydı.

GELECEĞİ SAĞLAYAN TEKNOLOJİ

Amazon, bulut altyapısını kullanarak kitap, film ve kiralık eşyalar satmaya başlamıştı. 2008’de Amazon’un 180 bin aplikasyon geliştiricisi vardı. Microsoft’un ise ticari bulut platformu henüz yoktu. 2008’deki büyük resesyon öncesinde Microsoft için bu durum tam bir dert olmuştu. Tam da bu esnada Bill Gates, Bill&Melinda Gates Vakfı’na odaklanmıştı. Aynı zamanda şirkette önemli pozisyonlardaki kişiler de şirketten ayrılıyordu. Örneğin Windows ve online hizmetler işinin başkanı Juniper Networks’e CEO olmak üzere ayrılmıştı. O dönemlerde Microsoft’un iş paydaşlarının bulut teknolojisiyle ilgisi yoktu.

Ardından Steve aradı ve beni online araştırma ve

“İLK GÜNÜM”

Yeni CEO olduğumun açıklanacağı ilk gün işe geldim ve şunları yazdım: Vizyonum nedir? Bunu başarmanın stratejisi nedir? Başarı neye benziyor ve nereden başlamalıyım? Birkaç ay sonra yazdıklarımın yansımasını gördüm. Steve Ballmer, görevini bırakıp emekliliğe ayrılacağını söylediğinde herkes çok şaşırmıştı. Yeni CEO’nun kim olacağı hakkında çok fazla spekülasyon yapılıyordu. Ardından teklifi bana yaptığında çok mutlu oldum.

“TEMEL HEDEFİM”

Bana “Bill Gates’i mutlu etmeye çalışma... Cesur ol, doğruyu yap” demişti. Bill ve Steve, Microsoft’u kurdu. Steve, tutkulu bir lider, satışçı, pazarlamacı; Bill ise teknoloji vizyoneriydi. Çok önemli ikonik bir ortaklıkları vardı. Sadece iyi ürünler üretilmedi bu şirkette aynı zamanda yüzlerce yöneticinin Microsoft’tan sonra kendi işlerini kurmaları da sağlandı. Steve de Microsoft’un değişmesi gerektiğinin farkındaydı. Ben de yeni CEO olarak bunu bu şekilde gerçekleştirmek üzere yönetimi topladım. Kurum kültürünü ön planda tutarak hem içerde hem dışarda güveni inşaa ettim. reklam işinin başına getirmek istediğini belirtti. Bu da bulutun ilk başlamasıydı. Steve Ballmer, “Bu iş senin Microsoft’taki son işin olabilir. Başarısız olursan burada paraşüt yok” dedi. Hala ne demek istediğini bugün bile düşünüyorum. Uyarıya rağmen iş beni heyecanlandırıyordu. Building 88 adında internet arama motoru alanında araştırma yapacak bir mühendis takımı kurmaya karar verdim. Bu takımla ML diye bir aplikasyon yarattık. Bu data analitiği olarak çok zengindi ve yapay zekanın da başlangıcı olmuştu. Sonunda Bing kuruldu. Sadece Bing kurulmadı, aynı zamanda Microsoft’un geleceğini sağlayan teknoloji de bulunmuş oldu.

EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Arama işinin en gerisinden işe başladık ve hala Google’la rekabet edecek bir arama motoru yaratamamıştık. Facebook, Amazon, Yahoo ve Apple’ın yöneticileriyle toplantı yaptık. Ürünlerinin nasıl hep taze kaldığını öğrenmek istiyordum. Anahtar kelime çeviklikti.

Hemen kısa vadeli hedeflerimizi belirledik. Periyodik olarak toplantılarımız başladı. Bing’i, Haziran 2009’da lanse ettik. Şunu öğrendim: Farklı yeteneklerdeki ve farklı altyapılardaki liderlerin bir araya gelip bir hedefi başarmaları önemli. Ardından Qi Lu’yu Yahoo’dan transfer etmek önemliydi. Ondan öğrenebileceğimiz çok şey vardı. Ancak eğer onu işe alırsam, benim üst pozisyonuma gelecekti. Ama bunu önemsemedim çünkü kazanacağımız şey daha önemliydi.

Zaman geçtikçe Bing, birkaç milyar dolarlık bir iş haline geldi. Şirket olarak mobil devrimi kaçırmıştık, ancak bulutu değil. En büyük dönüşümü bulutta yaşadık. 2008-2011 arasında 3 yılımı bulutta “kullanıcı” olarak geçirdim

Ardından Azure’ı bulduk. Bu keşif hiç de kolay olmadı. Çok fazla önemli kişiyle çalıştık. Azure ile bulut teknolojiye yeni bir ürün katmış olduk. Dünyanın en geniş müşteri kitlesinin ihtiyaçlarına yönelik bu ürünle günün her dakikası başka işlerle gücümüze güç katıyoruz. Bugün Microsoft’un 20 milyar dolarlık bulut işi var. Bulut platformundaki çok büyük bir fırsatı yakalamış olduk. Bu iş bana ne öğretti? Bir lider dışarıda inanılmaz fırsatları ve içeride fırsatı dönüştürecek yetenekleri ve kültürü görmeli.

“BAŞLADIĞIMDA ŞİRKET HASTAYDI”

Ben işe başladığımda PC satışları düşüyor, akıllı telefon satışları artıyordu. Bu çok kötü bir haberdi. Şirket hastaydı. Çalışanlar Microsoft’a büyük umutlarla gelmişti ama umduklarını bulamamanın verdiği yorgunluk vardı. Nasıl olur da onların içindeki zekayı tekrar ortaya çıkarabiliriz diye düşünmeye başladık. Toplantıya ilk geldiğimde çalışanlar umutla yüzüme bakıyordu. Onlara, “Sektörümüz geleneğe saygı duymaz. Onun saygı duyduğu şey inovasyondur. Amacımız Microsoft’u

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.