“REKABET AVANTAJIMIZI KAYBEDECEKTİK VAZGEÇTİM”

Her iş doğar, yükselir ve ölür. Kimi doğar, gelişir, ölür; kimi doğar, olgunlaşır ölür… Ancak en sonunda mutlaka ölür. Bir işe girerken mutlaka gelişme aşamasında girip olgunlaşma aşamasında çıkarım. Yatırım yapacaksam da emekleme aşamasında başlarım.

Capital (Turkey) - - KARAR SÜRECİ - SÜRECİ

“NEDEN VAZGEÇTİM?”

Bir sektörden vazgeçme kararını verirken o işin mutlaka dünyadaki gelişimine bakmak lazım. Biz Amerika’dan yüzey getiriyor ve Türkiye’de kapı yapıyorduk. İşler iyi gidiyordu, çok başarılıydık. Fakat Çin’de de bu işe yatırım yapıldığını görünce başarılı olduğumuz halde hemen elimizdeki stokları eritip pazardan çıktım. Bunun sebebi pazarın büyümemesi değildi. Rekabet avantajımızı kaybedeceğimiz için çıktım.

“KAZANMAYA ÇALIŞIRIM”

Sisteme uymayan personelimden hemen vazgeçmem. Nihayetinde öğretmenim, öncelikle o kişiyi kazanmaya çalışırım. Kendi performansını göstermesi için zaman ve alan tanırım. Ama sisteme ayak uydurmayı başaramadığını gördüğüm an yollarımızı ayırırız. Sistemin bozulmasına izin vermem.

ZAMAN YÖNETİMİ ÖNEMLİ

Zaman yönetimini yapamayan eleman da benim tercih etmediğim elemandır. Var olan işlerinin içerisinde iyi zaman yönetimi yaparsa hem kendisi hem de şirketi kazanır.

“ASLA VAZGEÇMEM” DİYENLER

Her ne kadar iş dünyasında rekabet baskısı birçok şirketi kârdan vazgeçmeye itse de bu konuda taviz vermeyi kabul etmeyenler de var. Örneğin Denizbank CEO’su Hakan Ateş, “yılmamak” konusunun en önemli değerlerinden biri olduğunu belirtiyor ve “İmkansızlıklar içinde vazgeçmeyecek kadar cesur olmak lazım, ben vazgeçmekten yana değilim” diyor.

Ancak Ateş, vazgeçmemenin inatçılığa dönüşmemesi konusunda da uyarıyor.

Bir projeye girmeden önce çok detaylı analizler yaptıklarını söyleyen Fer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova da “Herhangi bir projeden çekilmemiz söz konusu bile olamaz. Ne yazık ki faaliyette olduğumuz sektör açısından bu mümkün değil” diyor.

DR. MURAT AKDOĞAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.