BİR NUMARALI ÖNCELİĞİNİZ

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Laurie McGee

SORU: Kısa vadeli kâr endişeleri yüzünden önce insan ve iş ahlakını benimsemekte tereddüt edenler için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz? yapıldığında onların şirketinizi kârlı çıkaracak şekilde olgun kararlar aldıklarını görürsünüz.

Biz 1970’ten bu yana faaliyette olan Virgin’de bunu kendi deneyimimizden biliyoruz. İnsanlarımızı daima hem özgürce hem yaratıcı bir şekilde düşünmek ve eyleme geçmek konusunda cesaretlendirdik. En önemlisi onları kendileri olmaya, kişiliklerini ortaya koymaya teşvik etmemiz. Çalışanlarının özverisiyle şahlanan Virgin, Londra’dan Avustralya’ya, Dubai’den Güney Afrika’ya kadar yerkürenin dört bir yanındaki bölgelere doğru genişlemeyi başardı.

Şirket liderlerinin çoğuna şaşırtıcı gelebilir, ancak Virgin önceliği müşterilerine vermez. Bizim ilk önceliğimiz çalışanlarımız, ikincisi müşterilerimiz ve üçüncüsü de hissedarlarımız. Bu formül çok basit: Mutlu çalışan eşittir mutlu müşteri ve mutlu müşteri de eşittir mutlu hissedar. Ve tüm bunlar da mutlu bir kurucu demek.

Kendi çalışanlarının sağlığına ve iyiliğine odaklanmayan şirketler kötü hizmet yüzünden müşterilerini kaybetme riskine girer. Tek bir mutsuz çalışan bile çok sayıda tüketici gözünde marka

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.