İŞİ DOĞRU YAPMAK İÇİN ACELEYE GETİRMEMEK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Zsolt Székely, Romanya

İş hayatında başarının sırrı insan, insan ve yine insandır. Söylemeye bile gerek yok ki şayet çalışanlarınıza ve müşterilerinize iyi bakarsanız bundan bilançodaki kâr rakamlarınız da kazançlı çıkar. Sağlıklı ve mutlu bir işgücü motive olmuş bir işgücüdür. Net bir hedefi olan motive olmuş bir işgücü sadece üstüne düşen işleri yapmakla kalmaz ama aynı zamanda sürekli inovasyon da yapar ve mümkün olanın sınırlarını zorlar.

İnsanlar birer kaynak değildir; onlar değişim yaratıcılarıdır ve bu yüzden onların en üst performanslarına çıkmalarına yardımcı olmanın doğal olarak kâr rakamı üzerinde pozitif bir etkisi olur. Çalışanlarınıza birer yetişkin muamelesi

CEVAP:Ben bölgenin ilk beş yıldızlı SORU: butik otelini açmaya çalıştığım Transilvanya’dan yazıyorum. Tüm tasarruflarımı bu projeye yatırdım ve neredeyse tamamlanmak üzere. Ancak elimde onu bitirmeye yetecek kadar fon yok. Dört misafir odasından üçü hizmet vermeye hazırken açmak mı akıllıca olur yoksa öncelikle bekleyip her şeyiyle tam olarak mı açmalıyım?

Çoğu girişimcinin CEVAP: kendi işini kurarken karşılaştığı türden bir sorun yaşıyorsunuz. Bu konuda size verebileceğim en önemli tavsiye: İyi bir ilk etki yaratmak için işinizi asla ikinci bir şansa bırakmayın.

Burada butik otelinizi açmadan önce tamamen bitmesini beklemenizi ima ediyorum. Sizin öncelikle marka kimliğinizi oturtmanız ve misafir deneyiminin detayları üzerinde çalışmanız gerekiyor. Erken açmanın kısa vadeli getirisi uzun vadede büyük bir risk almaya değmez.

Oteliniz açıldığında misafirlerinizin dikkatini çekebilecek herhangi önemli bir eksiklik olması durumunda bu mesele hızla ağızdan ağıza yayılacaktır. İlk rezervasyonlarınızın çoğu otelinizin itibarına bağlı ve onu aceleyle açar ve misafirlerinize hoş olmayan deneyimler yaşatırsanız her şeyi tekrar düzeltmekte çok zorlanırsınız.

Elbette bu oturup durmanız anlamına gelmiyor. Kapılarınızı açmadan önce markanız hakkındaki farkındalığı artırmak için pek çok şey yapabilirsiniz. Mesela Virgin Hotels’e bir bakın. Biz ilk mekanımızı bir şehir markası olan Old DearBorn Bank Binası’nı sıkı bir yenilemeden sonra 2015 Ocak’ta Şikago’da açmıştık. Her şeyin eksiksiz ve düzgün olmasını istediğimizden bu projeyi hiç aceleye getirmemiştik ve doğrusunu söylemek gerekirse bu otelin çatı katı salonu gibi bazı konforlu bölümleri o yılın sonuna kadar açılmadı. Ancak biz, bu arada kamuoyunu otelimiz ve onu nelerin farklı kıldığı konusunda heyecanlandırmayı ve odaklanmayı da ihmal etmemiştik.

Bu gayeyle misafirlerimize ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunarken ve halen Wi-Fi için misafirlerinden para isteyen ve bizden hiç hoşlanmayan rakiplerimize zarar ettirirken çok eğlenmiştik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.