SAHTE ÜRÜN SORUNU

Capital (Turkey) - - KITAP -

POTANSİYEL

Dünyada kozmetik pazarının büyüklüğü, 2017’de tahmini olarak 500 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’de 2016 yılında 8 milyar TL olan kozmetik pazarı, dünya pazarıyla kıyaslandığında çok küçük. Türkiye’nin potansiyeli olduğunu söyleyen Kurtsan Holding Yönetim Başkanı Aylin Kurt, “Tüketici ihtiyaçları iyi tespit edilip onlara uygun ürünlerle ulaşılırsa pazarı rahatlıkla büyütebiliriz” diyor.

BİTKİSEL

Kozmetik pazarında son dönemin yükselen trendi bitkisel ürün grupları. Şu an yüzde 5 olan bitkisel ürün payının yüzde 10’lara ulaşması bekleniyor. Kurt, tüketicilerin bitkisel ürünlere ilgisinin her geçen gün katlanarak artığını, ancak sahte ürünlerin büyük bir sorun olduğunu söylüyor. Yalan vaatlerle bitkisel olmaktan uzak ürünlerin doğal ve bitkisel gibi satılmasının sektöre darbe vurduğunu belirtiyor.

PROBLEM

Sektörün en önemli artısını, zincir parfümeri ve kişisel bakım mağazalarının çoğalması olarak açıklayan Kurt, şöyle konuşuyor: “En büyük sorun ise raflarda çok sayıda kalitesiz, yalan söylemli ürünlerin olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi. Ancak bakanlığın yaptığı denetimlerin artması bizi umutlandırıyor.”

YÜKSELİŞ

2017 yılında 350 milyon dolarlık dizi ihracatı yapılan Türkiye’de, çok değil, 5 yıl önce bu rakam 100 milyon dolardı. Yapım şirketlerinin de ciro içindeki ihracat payı gün geçtikçe artıyor. Örneğin geçen yıl 300 milyon TL olan cirolarının içindeki ihracat payının yüzde 30 olduğunu belirten Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, “Yurt dışından elde ettiğimiz gelirle kârlı hale geliyoruz” diyor.

SÜRELER

Bir dizinin yurt dışında talep görmesi için öncelikle Türkiye’de tutması gerekiyor. Ancak Türkiye’de 120 dakika olan diziler, yurt dışında yarıya bölünerek yayımlanıyor. 60 dakikalık diziler, rekabette daha avantajlı hale geliyor. Bu da aslında dizi sektörünün uzun yıllardır gündemde olan “uzun süre” konusunu tekrar gündeme getiriyor.

KISITLAMA

Türk dizilerinin 600 milyon insana ulaştığını belirten Çatay, şöyle konuşuyor: “Başka ülkede olsa çok güzel kullanılırdı. Ama bizde RTÜK kuralları nedeniyle bazı kısıtlamalar söz konusu. Her şeyi mozaiklemek zorunda kalıyoruz. Türk şirketlerinin yurt dışında tanıtımı anlamında diziler daha iyi kullanılabilir. Bunun önünü açmak lazım.”

ZOR YILLAR

Son birkaç yıldır yaşanan olumsuz gelişmeler, çağrı merkezi sektörünü de etkiledi. Şirketler, tasarruf tedbirleriyle birlikte zorunlu olmayan yeni bir girişim içinde bulunmadı. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında belirlenen 23 il için çağrı merkezleri özelinde özel desteklerin yıl içinde hayata geçirilmesi bekleniyordu ancak sürecin halen uygulamaya alınmaması nedeniyle bu beklenti 2018’e ertelendi.

İSTİHDAM

2017 yılında çağrı merkezi sektörünün sağladığı istihdam, 105 bin kişiye ulaştı. Bu rakamın 91 bini müşteri temsilcilerinden oluşurken pazar büyüklüğü ise 2017’de yüzde 13,3 büyüyerek 5,1 milyar TL oldu. 2023 yılı için sektörün hedefi, çalışan sayısının 200 bin kişiye ulaşması ve çalışan nüfusunun en az yüzde 1’inin çağrı merkezi çalışanı olması.

DİJİTALLEŞME

Gelişen teknolojiler ve uygulamaların yeni hizmet kanalları ve iş modellerini de beraberinde getirdiğini söyleyen Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, ”Önümüzdeki dönemde dijitalleşmeye paralel olarak basit işlemlerin dijital mecralardan yapılması yaygınlaşacak, çağrı merkezleri çözüm merkezleri olarak bu dönüşümün parçası olacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.