“2 YILDA YÜZDE 60’LIK BÜYÜME YAKALADIK” 2

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

015, Nissan’ın Türkiye’deki pozisyonu için önemli bir dönüm noktası oldu. O yıl Nissan Türkiye’deki satış operasyonlarının kontrolünü tamamen kendi bünyesine aldı. Sumitomo Corporation ile varılan anlaşma ile Nissan Otomotiv hisseleri, Nissan Motor’a devredildi. Şirket ayrıca Türkiye’deki operasyonları için Sinan Özkök’ü genel müdür olarak atadı. Nissan’ın global partneri Renault’dan Nissan’a geçen Özkök’le birlikte de şirkette yeni bir büyüme süreci başladı.

Şirket, satış ve pazarlamaya ağırlık verdi. Çalışan motivasyonuna yönelik birçok çalışma hayata geçirdi. Yeni modellerin pazara sunulmasıyla da Nissan, pazarda önemli bir atılım yaşadı. Örneğin 2014 yılında 20 bin olan satış adedini 2015 yılında 26 bine, 2016 yılında da 32 bine çıkardı. “2 yılda yüzde 60’lık bir büyüme yakaladık” diyen Sinan Özkök, sözlerine şöyle devam ediyor: “Nissan markasına yatırım yaptık. 2014 yılında yüzde 2,3’lük pazar payımız varken sektörün en rekabetçi olduğu dönem olan 2017 Ekim ayında pazar payımız yüzde 4,7’ye ulaştı. Türkiye’de kısıtlı ürün gamıyla pazardayız. SUV ağırlıklı bir portföyümüz var. 2015 yılında portföyümüzde toplam 4 araç vardı. 2016’da Navara ve Pulsar lansmanını yaptık. Bu yıl da 2 tane SUV modelimizi yeniledik. SUV’de Qashqai ile lideriz.”

Tüm bu gelişmeler Nissan Türkiye’nin global pozisyonunu da değiştirdi. Özkök, Türkiye’yi global yapıya çok iyi tanıttıklarının altını çiziyor. Bölge olarak bir seviye yukarı çıktıklarını ve doğrudan bölge başkanına raporlar hale geldiklerini ifade ediyor.

Bundan sonra da Özkök’ün rotasında şirketi daha üst noktaya taşımak var. Özkök, 2017’de 950 bin adede ulaşması beklenen otomotiv sektörünün 2018’de 1 milyon bandına çıkmasını bekliyor. Kendilerinin de hem satış adetlerini artıracaklarını hem kârlılıklarını iyileştireceklerini söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.