Teknolojiye karşk dirençli gazeteciler artkk teknolojiyi kendileri talep ediyor!

Milliyet ve Vatan Gazeteleri Bilgi Sistemleri Direktörü Barkş Öztürk

CIO Turkiye - - HAZİRAN -

Önceden gazetecilerin teknolojiye karşk büyük bir direnci olduğunu söyleyen Milliyet ve Vatan Gazeteleri Bilgi Sistemleri Direktörü Barkş Öztürk, “Artkk teknoloji talebi yazk işlerinden geliyor. Eski nesil tecrübeli gazetecilerimiz için ara yüzleri değiştirmeden yeni özellikler ekliyoruz” diyor.

Önceden gazetecilerin teknolojiye karşk büyük bir direnci olduğunu söyleyen Milliyet ve Vatan Gazeteleri Bilgi Sistemleri Direktörü Barkş Öztürk, “Artkk teknoloji talebi yazk işlerinden geliyor. Eski nesil tecrübeli gazetecilerimiz için ara yüzleri değiştirmeden yeni özellikler ekliyoruz” diyor.

Sosyal hayatın şekillenmesine çoğu zaman yardımcı olan medyanın, günümüzde etkilerinin boyutu kuşkusuz tartışmasız… Özellikle bilgi toplumundan uzay çağına geçiş döneminde kritik bir pozisyonda olan medyanın, 4. kuvvet olarak tanımlanması da toplumsal hayattaki işlevinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Bu denli kritik role sahip olan bir alanda BT altyapılarının yönetimini üstlenmek zorlu bir süreci gerektiriyor elbette. Bu noktada Milliyet ve Vatan Gazeteleri Bilgi Sistemleri Direktörü Barış Öztürk’ün deneyimlerini dinliyoruz…

Ailesinden dolayı gazetecilik mesleğinin içinden gelen Barış Öztürk, Vatan Gazetesi’nin kuruluşunda genç bir stajyer olarak mesleki hayatına adım atıyor. Öztürk’ün profesyonel hayatı de aynı yayın organında başarılarla taçlanarak devam ediyor. “O yıldan bu yana gazeteciliğin içerisindeyim” diyen Barış Öztürk, “İki gazetenin de birçok bağımsız departmanı tarafıma bağlı. Son dönemde önemli projelerin hazırlığı içerisindeyiz. Özellikle gazetecilerin buraya gelmeden dışarıdan çalışabileceği platformlar geliştirmeye çalışıyoruz. Yayıncılık platformlarımızı buluta taşıdık. Mekân bağımsız çalışma fırsatı sunuyoruz. Geleneksel medya dijital evrimde düşmeye başlıyor ve bir geçiş olduğu muhakkak. Artık her şey dijital süreçlere kaymaya başladı. Tüm medya dijitalleşmeye doğru gidiyor” diyor.

Gazeteye ilk başladığı yıllarda yoğun bir iş hayatının içerisine girdiğini fark eden Barış Öztürk, yaptığı işin birçok alanı etkilediğini hatırlatıyor. “Bir hata söz konusu olduğunda bütün bir kesintiye yol açabiliyor ve tüm iş süreçlerinin durmasına neden olabiliyor” diyen Öztürk, özellikle medyada dijital alandaki kesintilerin o günün geride bitirilmesine neden olduğunu ifade ediyor. Öztürk şöyle konuşuyor: “En büyük risk aldığım dönemler gazeteyi taşıdığımız dönem oldu. Sıkışık bir takvimde tüm personeli 8-9 saatte taşımak gerçekten riskli ve zor bir süreç. Defalarca büyük medya şirketlerinin altyapılarını kurmuş olmama rağmen her örneğin kendine özgü zorlukları oluyor elbette. Ara yüzleri çok fazla değiştirmeden aynı ara yüzleri tasarlayarak onlara geçiş yapıyorsunuz. Bu noktada veri yedeklemesi çok önemli. Veri- lerimizin yedeklemesi mevcut. Ankara’da da var. İş sürekliliğimiz kritik olduğu için mutlaka bir felaket senaryonuz olması gerekiyor.”

Güvenlik konusunda veri yedeklemesi dışında farklı çalışmaları da olduğunu söyleyen Barış Öztürk, danışmanlık almadıklarını, penetrasyon testleri yaptıklarını belirtiyor. Bunun yanında, çeşitli yazılımlarla olası saldırıları anlık olarak görebildiklerini kaydeden Öztürk, “Literatürde yapılması gereken her şeyi yapıyoruz ve bu sayede güvenliği de bir medya kuruluşunda olmazsa olmazı olarak yüksek seviyede tutuyoruz” diye konuşuyor.

Literatürde yapklmask gereken her şeyi yapkyoruz ve bu sayede güvenliği de bir medya kuruluşunda olmazsa olmazk olarak yüksek seviyede tutuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.