Mobil önemlidir: Cep telefonu en değerlimiz oldu!

Cüzdanknkz ya da akkllk telefonunuz olmadan evden ayrklsaydknkz, hangisine daha çok üzülürdünüz? JP Morgan Chase’in yaptkğk bir araştkrmaya göre, ABD’LI beş tüketiciden ikisi dijital cüzdan kullandkklarkndan, €ziksel cüzdanlarknk evde bkrakkyor.

CIO Turkiye - - HAZİRAN -

Cüzdanknkz ya da akkllk telefonunuz olmadan evden ayrklsaydknkz, hangisine daha çok üzülürdünüz? JP Morgan Chase’in yaptkğk bir araştkrmaya göre, ABD’LI beş tüketiciden ikisi dijital cüzdan kullandkklarkndan, €ziksel cüzdanlarknk evde bkrakkyor.

Bu büyüyen sürekli bağlantı, işletmelerin müşterileri ve çalışanları hakkında bilgi toplamak için büyük bir potansiyel sağlıyor. Ve mobil beklentilerinin nasıl gerçekleştiğinden emin olmanın sorumluluğu BT üzerinde. Bunu söylemesi kolay! İş bilgisayarı kullanımı, süreçleri iyileştirmeye ve otomasyonu ar- tırmaya odaklanmıştır, müşteri ve son kullanıcı memnuniyeti temel bir gereksinimden daha çok bir ”hoşluk” olarak duruyor.

Bu hızla değişiyor. Bir Accen-

ture araştırması, müşteri memnuniyetinin önümüzdeki dönemde büyümek üzere olan iş öncelikleri listesinin başında olduğunu ve dijital dönüşüm hedeflerinin arkasındaki ana etken olduğunu tespit etti. Mobil cihaz, giderek artan bir şekilde, kullanıcı memnuniyetinin izlenmesi ve geliştirilmesi için anahtar olarak görülüyor. Altimeter Group, sayısal dönüşümü ”Dijital müşterileri müşteri deneyim yaşam döngüsündeki her dokunmatik noktaya daha etkili bir şekilde dahil etmek için teknoloji ve iş modellerinde yeniden düzenleme ya da yeni yatırım” olarak tanımladı. Bu temas noktaları giderek daha çok mobil çeşitliliğe sahip oluyor.

Yetişkinlerin çoğunluğu akıllı telefonlarını 7 gün 24 saat kullanıyor ve IBM müdürü Bevin Maguire, ortalama bir kişinin günde 150 kez telefonuna baktığını söylüyor. ”Akıllı telefonlar geliştikçe, birçok BT departmanı mobil stratejisinin organik olarak gelişmesine izin verdi. Şimdi Cio’lar, BT için mobil ilk yaklaşımını kullanıyor. ”

Mobil, bulutla birlikte, CRM temelli kararlar için gerekli verilerin edinilmesi ve dağıtılması için çok önemlidir.

Ibm’den edinilebilecek bir Forrester raporunda, mükemmel bir mobil uygulama deneyiminin, nerede oldukları ve şu anda ihtiyaç duydukları şeyler dâhil olmak üzere müşterinin bilinmesini gerektirdiğini belirtti. Bu, veri toplama, analiz etme ve muazzam miktarda veriyi harekete geçirme gerektirir. Forrester, ”Erdemli bir çevrede, toplanan ilave veriler bir sonraki mobil anı geliştirmek için bir sonraki tecrübeye geri besleniyor” diye belirtiyor Forrester.

Ancak, müşteri memnuniyetini artırmak için ilk önce ça- lışanların bu müşterilere daha iyi hizmet vermeleri sağlanmalıdır. Bu, çalışanlara mobil erişim imkânı sağlaması anlamına geliyor.

Mobil strateji için ipuçlark

Şirketinizin mobil stratejisini çizmek için bazı ipuçları:

• Altyapının ek mobil kapasite taleplerini destekleyebildiğinden emin olun

• Tercihen bir Mobil Cihaz Yönetimi çözümü kullanarak cihazların nasıl düzenleneceğini ve yönetileceğini belirleyin,

• Mobil erişim ve kullanımın güvenliğini sağlamak için güvenlik kontrollerini uygulamaya yönelik bir plan yapın

• Tüm mobil altyapınızı nasıl tasarlayacağınızı, yapılandırmayı ve uygulanmayı gerçekleştirin ve sonra gerçek uygulamaya geçin.

Yetişkinlerin çoğunluğu akkllk telefonlarknk 7 gün 24 saat kullankyor ve IBM müdürü Bevin Maguire, ortalama bir kişinin günde 150 kez telefonuna baktkğknk söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.