Saniyede 5 trilyon kare kaydeden kamera geliştirildi

Saniyenin 5 trilyonda birinde gerçekleşen bir olayk görüntüleyebilen kamera geliştirildi. Lund Üniversitesi tarafkndan geliştirilen kamera; patlamalar, plazma etkileşimleri gibi olaylarkn incelenmesinde kullanklacak.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Dünya’nın en hızlı kamerasıyla hızlı moleküler hareketlerin kaydı gerçekleşebilir. Saniyede bir milyondan fazla, hatta bir milyardan fazla kare fotoğraf çekebilen yüksek hızlı kameralar var ama bunların hiçbiri Lund Üniversitesi’nin geliştirdiği kamera ile baş edebilecek düzeyde değil. Üniversite’nin kendi icadı olan kamera, saniyede beş trilyon kare görüntü çekebiliyor. Farklı bir deyişle bu kamera saniyenin 5 trilyonda birinde gerçekleşebilen bir olayı görüntüleyebiliyor. Bir Gopro’yu bebek çıngırağına çeviren bu kamera, özellikle kimya, fizik ve biyolojide doğal süreçler ve reaksiyonlar için çekim yapmak için kullanılabilecek. Kamerada kimyasal reaksiyonları ve biyolojik süreçleri doğal ışık yerine lazer ışınlarına maruz bırakan yenilikçi bir algoritma kullanıyor. Bu şekilde, bugüne dek dünyanın en hızlı kamerası unvanını elinde tutan ve saniyede 4,4 trilyon kare görüntü kaydedebilen Tokyo Üniversitesinin geliştirdiği kameranın hızı da geçilebiliyor. Bu hızdaki bir kamera, saniyenin 0,2 trilyonda birinde gerçekleşen olayları görüntüleyip, insanların anlayacağı hızlarda incelemeye izin veriyor.

Doğa çekimleri yapmak için uygun değil

Kamera aslında tam bir saniyeyi yakalamıyor, filmin her karesi, aslında birbiri ardından yakalanmış dört ayrı görselden oluşuyor. Bu resim, özneye lazer yansıtılarak yakalanıyor. Her lazer sinyali, eşsiz bir ”kod” içeriyor. Böylece daha sonra resimler, şifreleme anahtarı yoluyla ayrıştırılıp, birleştirilebiliyor.

Öte yandan bu kamera doğa çekimleri yapmak için uygun değil. Araştırmayı gerçekleştiren ekip kameranın; patlamalar, plazma etkileşimleri gibi olayların ve hayvanların beyin aktivitesi ve kimyasal reaksiyonları yakalamak için kullanışlı olduğunu belirtiyor. Ekip kamerayı, plazma boşalımının kimyasını, farklı kimyasal tepkimelerin başlangıçlarını ve hem yanma durumlarında hem de biyolojik dokularda kuantum halinin sürelerini belgelemek için kullanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.