İngiltere sağlkk sistemi siber saldkrk ile tamamen çöktü!

İngiltere’nin ulusal sağlkk sistemine siber saldkrk gerçekleştirildi. 99 ülkeye yaykldkğk bildirilen saldkrkya Türkiye de maruz kalkrken, virüs 57 binden fazla bilgisayark etkisi altkna aldk.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

İngiltere’de bir bölgede gerçekleşen siber saldırı sonucu sağlık bilgi işlem sistemi çöktü. Sorunun siber saldırıdan kaynaklandığının öğrenilmesinin ardından ülkenin tümünde sağlık sistemine yönelik siber saldırıya karşı alarm durumuna geçildi. St Bartholomew’s ve The Royal London hastaneleri de dâhil olmak üzere Londra’da bulunan 5 büyük hastanenin yönetiminden sorumlu Londra merkezi sağlık yetkilisi bir acil durum planını harekete geçirdiklerini ve siber saldırı şüphesi nedeniyle rutin randevuları iptal ettiklerini söyledi.

Barth Health, web sitesinde yapılan yazılı açıklamada ”Şu an bilişim altyapısında büyük bir kesintiyle karşı karşıyayız ve tüm hastanelerimizde gecikmeler söz konusu. Hastaların güvenliği ve sağlığını korumak için acil durum planımızı devreye soktuk.” dedi. Ayrıca açıklamada ”Rutin randevuların iptalinden dolayı özür dileriz. Ambulanslar civardaki komşu hastanelere yönlendirilecek” denildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), dünya

çapında etki eden, 99 ülkeye yayıldığı bilinen zararlı yazılım siber saldırısının Türkiye’yi de etkisi altına aldığını USOM Kriz Merkezi’nin gerekli önlemleri aldığını açıkladı. Btk’dan yapılan yazılı açıklamada, ”Dünya çapında etki eden, çeşitli ülkelere yayıldığı bilinen zararlı yazılım siber saldırısı Türkiye’yi de az da olsa etkisi altına almıştır. Yaşanan sıkıntılar fidye yazılımı bulaşması ve yayılması nedeniyle olmaktadır. USOM kriz merkezi aralıksız çalışmalarını sürdürmekte ve gerekli önlemleri almakta” denildi.

USOM’DAN önemli açıklama geldi!

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’DAN saldırıya ilişkin şu açıklama yapıldı: “Dünya genelinde Phishing epostaları ile bulaştırılan Wannacry Ransomware, SMB zafiyetinden faydalanıp iç ağda yayılabiliyor. Güncel olmayan sistemlerde Microsoft dosya paylaşım servisi SMB için MS17-010 güncellemesi gerekiyor. Antivirüslerin güncellenmesi ve merak uyandıran Phising Emaillerine yönelik kullanıcıların dikkatli olması önemle tavsiye olunur. Fidye yazılımının bağlantı kurmaya çalıştığı yurt dışı adresler USOM tarafından da altyapı seviyesinde engellenmektedir.”

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telefonica, Fransız Renault ve Rusya İçişleri Bakanlığı gibi çok önemli kurumları ve dev firmaları vuran siber saldırının etkilerinin pazartesi günü itibariyle artmasından endişe ediliyor. Neredeyse tüm dünyayı etkileyen saldırının Endonezya’yı çok kötü vurmadığı tahmin edilse de İletişim ve Enformasyon Bakanı Rudiantara’dan önemli bir açıklama geldi. Yeni hafta ile ilgili endişelerini dile getiren Bakan, ”Pazartesi günü ofisler açıldığında neler olacağı çok önemli. Lütfen dikkatli olun ve virüs saldırısına karşı engelleyici önlemleri alın” dedi. Endonezya’nın başkenti Jakarta’daki Dharmais Hastanesi de siber saldırıdan etkilendi. Siber korsanlar bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım ekli e-postalarla sızıyorlar. Kurbanlarından verileri kurtarmak için ise 300-600 dolar arasında değişen rakamlarda para talep ediyorlar.

200 binden fazla kurban var

Avrupa Polis Ofisi Europol Direktörü Rob Wainwright da dünyanın artan bir tehditle karşı karşıya kaldığını ve yarın sabah için olası bir saldırı endişesi yaşadık- larını söyledi. Bu tür saldırıların giderek artabileceği endişesinde olduklarını ifade eden Europol Direktörü, ”Artan bir tehditle karşı karşıyayız. Siber saldırılara karşı her yıl 200 küresel işlem gerçekleştiriyoruz. Ancak, daha önce böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamıştık. Son hesaplara göre 200 binden fazla kurban var. Bu kullanıcılar arasında iş adamları da yer alıyor. Daha önce böyle bir şey görülmemişti” dedi.

Siber saldırıda kullanılan yazılım kendine has bir yazılım olduğu ifade edilirken, Wainwright şu ana kadar saldırıya uğrayan kullanıcılardan çeşitli ödemelerin yapıldığını da sözlerine ekledi.

Eurpoli direktörü, saldırının sorumlularına yönelik incelemenin FBI ile birlikte yürütüldüğünü dile getirdi.

Dünya genelinde Phishing epostalark ile bulaştkrklan Wannacry Ransomware, SMB za€yetinden faydalankp iç ağda yayklabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.