Spacex’in, uydu internet hizmetine hazırlanın!

Spacex uydularknk bu yklkn sonundan önce ve 2018’in ilk aylarknda test etmeyi planlkyor. Testler başarklk olursa, şirket uydularknk 2019-2024 ykllark arasknda belirli bir düzen içinde yörüngeye gönderecek.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Spacex, ABD Senatosuna planları hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz Kasım ayında Spacex, ABD Federal İletişim Kurulu’ndan dünya geneline yüksek hızlı internet sağlamak üzere 4.425 uyduyu yörüngeye göndermek için izin istemişti. Elon Musk tarafından kurulan şirket, alçak seviyeli dünya yörüngesine yerleştireceği özel uydularla daha hızlı bir internet sunacakları konusunda söz veriyor.

Spacex’in hükümet işlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Patri- cia Cooper, ABD genişbant altyapısıyla ilgili olarak yapılan Senato toplantısında Spacex’in 2019’da başlatılacak operasyonları içeren planlarını açıkladı. Spacex uydularını bu yılın sonundan önce ve 2018’in ilk aylarında test etmeyi planlıyor. Testler başarılı olursa, şirket uydularını 2019-2024 yılları arasında belirli bir düzen içinde yörüngeye gönderecek.

Verilecek servis fibere benzer bir hızda olacak

Cooper, bütün sistemin geniş bir alan üzerinde yayılacağını ve verecekleri servisin fibere benzer bir hızda olması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte sistemin, ihtiyaç duyulduğunda dinamik olarak yönlendirecek geniş frekansları da sunmak için uyumlu olarak tasarlandığını söyledi.

Dünya’ya yakın yörüngelerde yer alacak bu uydular şu anda gayet yavaş olan uydu üzerinden internet servislerine büyük bir alternatif olabilir. Gelecek aylarda bu konunun daha çok tartışılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Elon Musk tarafkndan kurulan şirket, alçak seviyeli dünya yörüngesine yerleştireceği özel uydularla daha hkzlk bir internet sunacaklark konusunda söz veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.