Sağlkk verisinin önemi ve takibi tüm dünyada ciddi derecede fark edilmeye başladk

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Tüm dünyada IT sektörünün ilk aktif kullanımının finans ile başladığını ve tüm kontroller, standartlar ve güvenlik önlemleri standartlarının finans sektörü özelinde kaldığını söyleyen Mlpcare Bilgi Sistemleri Direktörü Bora Gökçe, “Artık sağlık verisinin önemi takibi, sürekliliğinin olması, özgeçmiş verileri ile sağlık dosyasının bir bütün olduğu konusu tüm dünyada ciddi derecede fark edilmeye başladı. Özellikle mahremiyet konusunda birçok kurallar oluşmaya başlamış ve KVK (Kişisel Verilerin Korunması) konusunda herkesin bakış açısının tekrar değişmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sağlık konusunun hedef alınması aslında çok doğaldır, çünkü bu konu hepimizin en özeli olması yanında çok ciddi CRM ve hatta yeni yeni kavramı konuşulan HCRM (Health Customer Relation Managment) verilerimizi de içermektedir. Bu sayede diyet, tansiyon, romatizma, kronik hastalık verilerimiz gibi birçok tıbbi bilgimizin takibi yapılabilmekte” diyor.

Bu konuda herkese düşen görevler olduğunu vurgulayan Gökçe, sağlık verilerinin paylaşım alanı hususunda hasta ve müşterilerinden onay alarak bilgilendirme yaptıklarını kaydediyor. Gökçe, bu konudaki tedbirlerin alınıyor olmasının gerekliliğine işaret ediyor.

“IOT olmazsa olmazlarkmkz içindedir”

Bora Gökçe şöyle konuşuyor: “Saniyelerin önemli olduğu sağlık sektöründe IOT, olmazsa olmazlarımızın içindedir, özellikle sektörün tercih sebebi olması dolayısıyla birçok üretici bu konuda hassasiyetleri artırmış ve her geçen gün daha farklı marka/modeller görülmekte. Bu konunun önemini kısaca örneklemememiz gerekirse; acile kalp krizi bulgusuyla gelen bir hastanın, EKG, nabız gibi ilk takipleri için takılan cihazlardaki verilerden, ameliyat, yoğun bakım ve sonrasında odasın takip aşamalarına kadar ki tüm takip verilerinin bir bütün olarak görünmesi, tedavi yolculuğunun takibi ve gerekli aksiyonlar için oldukça kritiktir.”

Sağlık alanında verilerin silinmesi noktasında kesinlikle böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Bora Gökçe, Sağlık Bakanlığı’nın verilerin saklanması ile ilgili bazı sınırlamalarının bulunmasına rağmen, her şeyden önce etik olarak verilerin ivedi olarak saklandığını vurguluyor.

Saniyelerin önemli olduğu sağlık sektöründe IOT, olmazsa olmazlarımızın içindedir, özellikle sektörün tercih sebebi olması dolayısıyla birçok üretici bu konuda hassasiyetleri artırmış ve her geçen gün daha farklı marka/modeller görülmekte.

Mlpcare Bilgi Sistemleri Direktörü Bora Gökçe

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.