Arsenal, saha başarksknk artkrmak için ticari dönüşüme odaklandk!

Arsenal’de değişimler sadece sahada gerçekleşmiyor. Yaşanmakta olan ticari dönüşüme dikkat çeken Arsenal IT Direktörü Hywel Sloman, “İnovasyon için başka futbol kulüplerine bakmkyoruz, onlarla kendimizi karşklaştkrmkyoruz” diyor.

CIO Turkiye - - RÖPORTAJ -

Arsenal IT Direktörü Hywel Sloman, futbol rakipleri değil Tottenham, Chelsea ve Manchester United’da erkek futbol takımı olarak yeni Premier League sezonunda yarışmaya başladı. İngiltere’nin oyuncuları Fransa’daki Avrupa Şampiyonası’ndan elendikten kısa bir süre sonra saha değiştirildi ve Arsenal’in evinin bir Olimpiyat yarışmasına ev sahipliği yapmak için hazırlandığını düşünüldü. Ancak en önemli değişikliklerin bazıları çim sahada değil, yaşanmakta olan ticari dönüşümün bir parçası olarak Kuzey Londra’da bulunuyor.

Şubat 2011’den bu yana kulüpte olan Hywel Sloman, sahada başarıya odaklanan teknolojik ve ticari bir dönüşümün parçası oldu. Bununla birlikte, IT direktörünün Holloway Road üzerindeki değişikliğini yönlendiren ilham ve araçlar, Asya’dan ve West Coast’tan ya da Selfridges ve Royal Opera House gibi organizasyonlardan geliyor. Sloman, “İlham kaynağı ve inovasyon için başka futbol kulüplerine bakmıyoruz, onlarla kendimizi karşılaştırmıyoruz” diyor. Teknoloji geliştirme, Manchester United ve Chelsea’de değil, Silikon Vadisi ve Bangalore’da sürüyor. Dolayısıyla buralara gitmek ve bu doğrultuda bir ağ kurmak gerçekten önemli.

Royal Opera House ile Arsenal Football Club arasındaki kesişime bakarsanız, aslında şaşırtıcı derecede benzer olduklarını görürsünüz: Tanımı; sınırları olan bir organizasyon için global hayran kitlesini büyütmek. Peki, gücünüzü küresel fan tabanınıza nasıl

yayarsınız? Küresel bakış ve müşteri odaklı görüş, teknoloji dönüşümünün çoğunluğunun yüzde 75 tamamlandığını söyleyen Sloman ve Arsenal için şimdiki odak noktası.

Tek müşteri görüşü

Teknolojik değişim, 2010 yılından bu yana gelirlerin yüzde 60 büyümesine katkıda bulunurken, CRM’E yapılan yatırım organizasyonun daha iyi bir müşteri deneyimi sunabilmesini sağladı. Gerçekten de Sloman, kulüpteki her şeyde mükemmeliyet kültürünü tanıtmaya çalıştığını ve BT işlevi içerisinde müşteri memnuniyetini artırmaya büyük önem verdiğini söyledi. Bununla birlikte, kapsamlı farklılıkları bulunan bir hayran kitlesiyle bu iş hiç de kolay değil.

Sloman, “Karşılaştığımız güçlük, fikirlerinde çok sesli ve çok tutkulu bir hayran kitlesidir” dedi. “Bazıları değişime direniyor ve bazıları da değişim için yalvarıyor. Bir organizasyon olarak bizim için en büyük meydan okuma, küresel taraftar tabanımıza nasıl yatırım yapacağımız, şirketin parasını nasıl harcayacağımız ve nasıl para kazanacağımızdır. Bence taraftar tabanımızın yüzde 1’i İngiltere’de. Pekin’de 15 yaşındaki biriyle nasıl iletişim kurmalıyız? Asla sezonluk bir bilet satın almayacak, bir forma satın almayacak ya da muhtemelen bizim için gelir yaratmayacaklar. Şu anda bir hayranın bizimle olan ilgisini 2006’dan beri yakalayan tek müşteri görüşümüz var. Bu, hesaplarımızı ve ilişki yönetimimizi taraftarlarımızla değiştirdi. Bangalore’de yaşayan eski bir taraftar, bundan sonra West Brom biletlerinin önümüzdeki salı boyunca satışa çıkacağına dair bir bilgi almayacak” diyor.

CEO desteği

Sloman, CEO ve yönetim kurulu desteğine sahip olmanın kulüpte iyileştirme sağlamada önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Sloman, ”Değerlerimizle yaratılmış bir organizasyon için dönüşüm yapmak ve ilerlemek her organizasyon için bir hayal. Bir kulüp açısından zor olan şey, sadece son maçımız kadar iyi olmamız, Ceo’muzla iyi bir ilişkim var, çünkü söz verdiklerimi teslim ettik. Maliyetlerimizi buna göre yapılandırdık ve operasyonumuz sorunsuz bir şekilde devam ediyor” diye konuşuyor. Sloman, Yönetim Kurulu toplantısında başkanın Arsenal’deki It’den çok memnun olduğuna inandığını söylediğinde gerçekten mutlu olduğunu belirtiyor.

Kuruluşun en üst seviyeleri, Sloman’ın teknolojinin ve It’nin bir destek işlevi olmanın ötesinde olduğuna inancını desteklemesine rağmen, belki de It’nin değişime öncülük etmesi gereken doğru yer değil. Sloman, “BT işlevlerinin, hiç kimsenin anlayamadığı veya ilgilenmediği şeyleri yapmak için bir destek fonksiyonu olarak görülmek yerine, ticari büyümeyi ve müşteri memnuniyetini işletme ile ortaklaşa geliştirmeye odaklanması gerektiğine tutkuyla inanıyorum” diyor ve ekliyor: Ancak BT liderlik edemez, çünkü eğer bu dönüşümü yapmanız gerektiğini söylüyorsak işe yaramayabilir. Çünkü başarısız olabiliriz ve başarısızlığın kaynağının IT olduğunu söyleyebilirler.

Önde gelen dijital strateji

BT direktörü ve CIO rolünün liderlik ettiği bir alan, Sloman’ın kulübün hedefleri ile paralel olduğu şeklinde tanımladığı dijital strateji. “Dijital strateji kulübümüzde farklı değil, kulübün her alanında bulunur” diyor. Sloman; “Teknoloji, dijitalin merkezinde yer aldığından, teknoloji stratejimiz kulübün stratejisini tam olarak yansıtmaktadır. BT direktörü olarak rolüm ticari ve operasyonel stratejimizi, bu değişikliği sağlayabilecek dijital ve teknoloji çıktılarına çevirmekte” şeklinde konuşuyor.

Şubat 2011’den bu yana kulüpte olan Hywel Sloman, sahada başarkya odaklanan teknolojik ve ticari bir dönüşümün parçask oldu.

Bazklark değişime direniyor ve bazklark da değişim için yalvarkyor. Bir organizasyon olarak bizim için en büyük meydan okuma, küresel taraftar tabankmkza naskl yatkrkm yapacağkmkz, şirketin parasknk naskl harcayacağkmkz ve naskl para kazanacağkmkzdkr.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.