1 dakikalkğkna hizmet alabileceksiniz!

Google Cloud Next toplantklarknda kurumlara yönelik çözümlerini güçlü bir şekilde vurguladk. Bu dönüşüm nereden geldi ve Gcp’nin sunduğu farklklkklar neler? Google Cloud EMEA Bölgesi Başkan Yardkmcksk Sebastien Marotte dönüşümü anlattk.

CIO Turkiye - - RÖPORTAJ - Murat YILDIZ

Google Cloud Next etkinliğinden sonra Türkiye’yi ziyaret eden, Google Cloud EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Sebastien Marotte ile Google’ın yeni bulut stratejisini konuştuk.

Google’ı ilk önce bir arama firması ve ardından tüketici ürünleri şirketi olarak tanıdık. Google şimdilerde çok daha fazla kurumsal teknolojilerden bahsediyor. Bu değişim nasıl ve niçin başladı?

Geçtiğimiz aylarda yaptığımız Google Cloud etkinliğinde vurguladığımız ana başlıkları tekrarlamak istiyoruz. Birincisi Google kurumsal dünyada oldukça ciddi. İkincisi, bu alanda çözüm olarak sunabileceğimiz gerçekten çok rekabetçi ürünlerimiz ve teknolojimiz var. Üçüncüsü ise güvenlik, mahremiyet ve güven uyumluluğu üzerine çok çalışma yaptık. İki yıl önce tepe yöneticilerimizden Eric Scmit, çok ciddi bir şekilde bulut pazarında çok büyük fırsatlar olduğunu gördüler. Bulut pazarının 100 milyar dolardan daha büyük bir pazar oluşturacağını gördüler. Google’un şu andak gelirleri yaklaşık 70 milyar dolar ve 15 bin insan çalışıyor. Bu büyüklükteki şirketler

Bulut pazarknkn 100 milyar dolardan daha büyük bir pazar oluşturacağknk gördüler.

büyüme alanlarını daha büyük pazarlardan seçerler. Şu anda Google dünyanın en hızlı, en güvenli ağına sahip. Bulut konusunda bireysel alanda ciddi çalışmalar yaptı. Mobil çalışma ile ilgili başarılar var. Son olarak makine öğrenimi ile ilgili ciddi stratejileri var. Bu sorunun cevabı aslında bunların toplamından oluşuyor. Kurumsal teknolojiler artık Google için en önemli iş kollarından biri ve hızla büyüyor.

Bulut pazarında çok yoğun bir rekabet var. Google Cloud diğer bulut servis sağlayıcılardan farkı ne olacak?

Google Cloud bir entegre platform. Biz yalnızca kurumların iş yüklerini alıp kendi üstümüze almakla kalmıyoruz. Aynı zamanda katma değerli servisler de sunmuş oluyoruz. Geçtiğimiz aylarda birçok CEO ile birlikteydim. Günümüzde daha önce teknoloji konuşmamış birçok yönetici artık bulut teknolojilerin kendilerine sağlayacağı yararları merak ediyor, sorguluyor. Bulut teknolojiler günümüzde iş süreçlerini hafifletmenin yanında şirketlerin dönüşümünde önemli bir kaldıraç etkisi görüyor. Google Cloud olarak biz yalnızca iş yükünü üstümüze almakla kalmıyoruz aynı zamanda işi dönüştürebilecek araçlar sunmuş oluyoruz. Geçen ay yapılan etkinlikte katılımcıların en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri de büyük veri oldu. Makine öğrenme, analitik ve büyük veri sayesinde işinizi ciddi anlamda dönüştürebilirsiniz. Google Cloud platformunu diğer altyapılardan ayrıştıran en önemli hususlar bunlar.

Özellikle Türkiye’deki Kobİ’lerin en büyük sorunlarından biri bulut teknolojileri kullanma konusunda yeterli teknik olmaması. Google Cloud işleri daha kolay hale getirecek mi?

G Suite ile yaptığımız her şeyi aslında Google Cloud ile de yapmak istiyoruz. Ben geçtiğimiz 2 buçuk sene boyunca G Suite ekibinin başındaydım. Yaptığımız işin büyük bir kısmı Kobİ’lerden geliyordu. Wix benzeri iş ortaklarımız Kobİ’lerin çok daha hızlı bir şekilde web sitesi ve kurumsal e-posta adresine sahip olmalarını kolaylaştırıyor. Google Cloud Platform’a baktığınızda, biz başlarken daha çok dijitale uzak küçük şirketlere odaklandık. Çünkü Google Cloud Platform’un sunacağı faydaları ve değişimi görebileceğimiz, firmalardaki dönüşümü ölçebileceğimiz alan buydu. Şimdi daha büyük şirketlere odaklanıyor. Bizim Dna’mızda KOBİ’LER var ancak eğer başarılı bir dönüşüm istiyorsanız iş ortaklarımızdan destek almak daha iyi sonuç verecektir. İş ortağı ekosistemimize büyük önem veriyor.

Günümüzde daha önce teknoloji konuşmamkş birçok yönetici artkk bulut teknolojilerin kendilerine sağlayacağk yararlark merak ediyor, sorguluyor.

Google Cloud EMEA Bölgesi

Başkan Yardkmcksk Sebastien Marotte

Google Cloud Ülke Müdürü Alper Önder Güler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.