Her saniye 100 GB veri üreten kendi kendine çalkşan otomobiller

Barclays analisti Brian Johnson; tek bir arackn her saniyede 100 GB’A kadar veri üretebileceğini, tüm ABD araç €losu - 260 milyona - ulaştkğk takdirde, otonom araba ve kamyonlarkn potansiyel olarak yaklaşkk 5 bin 800 exabyte veri üretebileceğini belirtti.

CIO Turkiye - - TEKNOLOJI -

Her gün 100 petabayt depolama alanına sahip 1,4 milyon Amazon AWS “Snowmobile” mobil veri merkezi traktör-römork kamyonunun 11.000 mil uzunluğundaki bir yolu doldurabileceği kadar ham veri var. Johnson, “10.000x’lik veri sıkıştırmasında bile, bu bir mil uzunluğunda bir iletim olacak” dedi. Otomobil sektöründe büyük veriler “değişim ve bozulma- nın özünde” olacak ve muazzam miktarda veriyi yönetmek için depolama ve analizde yeni çözümler gerekecek. Güvenlik, şahsi araç üreticileri için de önemli bir endişe alanı olacak. Modern bir

100 milyon satırlık bir kodla, 50 ila 150 elektronik kontrol birimi (ECU) - ya da küçük bilgisayarlar - içeriyor. Günümüzdeki araçlarda, Ecu’lar dâhili bir kontrol alanı ağı, bilgi-eğlence sistemi ve daha önce otomobil üreticileri tarafından genellikle büyük miktarda veri yaratan ancak daha sonra atılan gelişmiş sürücü yardım sistemleri için giderek artan sayıda kamera ve radar ile bağlantı kurmaktadır.

Sihir veya gerçek: Analitik eğilimlere pratik bir bakkş

Yapay zekâdan gömülü analitiğe kadar, olgun işletme analitiği eğilimleri ile halen şekil alan alanlar arasında kritik farklar var. Gelecekte, bu verilerin herhangi biri veya tümü buluta yüklenebilir - gerçek zamanlı olarak 4G ve üzeri sistemler ile evdeki Wifi yüklemeleri aracılığıyla veya bazen servis merkezi yüklemeleri yoluyla (orijinal Tesla Roadster’da olduğu gibi).

Otomobiller, araç içi, çevreci ve sürücü / yolcu bilgileri ile ilgili veriler üretir. Araç içi veriler, araç sıvı seviyeleri, hız ve ivmelenme, GPS konumlandırma ve bir kaza durumunda çarpışma öncesinde verilerin anlık görüntüsü ve ilk müdahale için uyarılar gibi geçmiş verileri içermektedir.

Otto’nun otonom yarı römork kamyonu, I-25’de Colorado’da Budweiser biralarını nakliye ediyor.

Sürücü / yolcu verileri, infotainment sistemlerinin kullanımı, HVAC ve koltuk tercihleri ve hatta sürüş stilleri (yani otomobilin ekonomik sürüş ile “sportif” modda olup olmadığı) hakkında bilgi içerecek.

Raporda, “Bütün bunların kaydedilebileceğini, yüklenilebileceğini ve araç içi deneyimleri iyileştirmek için kullanılabileceğini” belirtiliyor.

Çevresel veriler, LIDAR tarayıcıları, kameralar ve diğer sensörlerden gelen bilgileri içerecek.

Johnson, raporda, “Araba, dolaşan bir veri toplama aracı haline gelebilir” dedi. “Her günün her yerinde her sokağın canlı görüntülerini kaydeden milyonlarca Google Streetview aracını düşünün. Bu veriler yalnızca geleneksel Hd-haritaların üstünde gerçek zamanlı katmanlar olarak kullanılabilir.” Örneğin, Johnson’a göre, video verileri, bir otoparkın günün belirli bir saatinde ne kadar dolu olduğunu ve mağaza penceresinde hangi fiyatların reklam edildiğini belirlemek için kullanılabilir.

“Ayrıca, monte edilmiş kame- ralar satış sonrası kamera video pazarının yerini alabilir ve ön çarpışma görüntülerini kaydedebilir” diye yazdı Johnson.

Araç büyük verilerinden yararlanma olasılığı en yüksek şirketler, “Katı bir veri tabanına sahip yeni bir araba mimarisi” sunan Tesla ve Delphi gibi sıfırdan inşa eden otomobil üreticileri, Barclays, eski ve yeni üretilen otomobiller ve kamyonlar için analitik motorlar sağlamayı beklediğini söyledi. Raporda, araç görüş çipi teknolojisi üreticisi Mobileye’nin haritalama ve kamera algılama pazarında güçlü bir liderliği olduğunu belirtti.

Mobileye ve Delphi, kentsel ve otoyol sürüş koşullarında kendi kendine çalışan otomobiller için 2019’da ”Merkezi Algılama Yeotomobil,

relleştirme ve Planlama” platformunda üretime başlamayı planlıyor.

Intel geçtiğimiz günlerde iki şirket arasında ittifak sağlamak için Mobileye’yi 15,3 milyar dolar karşılığında satın aldı ve BMW, 2021 yılına kadar kendi kendine sürüş araçlarını satmayı planlıyor.

Intel’in CEO’SU Brian Krzanich, geçtiğimiz yıl otomotiv pazarının şirket için ne kadar kritik olduğunu vurguladı ve endüstrinin ”benzeri görülmemiş” bir düzeyde ”bilgi işlem, istihbarat ve bağlantı” gerektiren veri yığınına hazırlanması gerektiğini söyledi.

Krzanich, otomobil endüstrisinin her gün tek bir otomobilden 4 TB veri üretilebilecek veri yoğunlaşması için hazırlanmasının gerekli olduğunu söyledi.

Intel’in yatırım kolu Intel Capital, özerk sürüş teknolojisinin gelişimi için önümüzdeki iki yıl içinde 250 milyon dolarlık yeni sermayeyi planlıyor.

Intel, 2021 yılına kadar tamamen özerk araç üretmek için araç kamerası şirketi Mobileye ve otomobil üreticilerinden BMW gibi kendi kendine çalışan teknoloji üreticileriyle ortaklık kurdu.

BMW i3 otomobili, BMW, Intel ve Mobileye tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Barclays, otomotiv büyük veriler için büyük-veri kullanım davası konuma dayalı pazarlamayı destekliyor olsa da, veri dağının, kullanım esaslı sigorta planları ve gerekli bakım öngörüsü gibi araçla ilgili hizmetler için üretileceğine inanıyor. Bununla birlikte, en yüksek değerli kullanım durumu özerk algoritmalar için eğitim verisi sağlayacak dijital haritalar ve sensör veri videoları aracılığıyla 4. ve 5. düzey tamamen özerk sürüşü desteklemek olacaktır.

”Gerçekten de, harita içinde Auto Big Data, dünyanın her mil yolunu kapsayan kalabalık kaynaklı canlı videoyu destekleyebilir” diye yazdı Johnson. ”Halen sürekli video akışını buluta aktarmak uygun değilse de, gelecekte bant genişliği ve depolama maliyetleri katlanarak düştüğünde mümkün olacak” dedi.

ABD merkezli bir endüstri standartları organizasyonu olan Automotive Engineers International Topluluğu, Seviye 0’ın hiçbir otomasyonu temsil etmediği ve Seviye 5’in daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen sürüşün tüm yönlerini kontrol eden tamamen özerk bir araç olduğu altı otonom sürüş kategorisi oluşturdu. Dışa aktarılması beklenen verilerin dışına çıkması, esas olarak, kullanılabilir bilgi üretmek ve depolamak için veri analitiği ve bulut depolama platformlarının gerekli olacağı bulutta olacaktır. Johnson, Auto büyük verilerden faydalananlar veriyi sıkıştırabilecek ve anahtar ”olaylar” verilerini açabilecekler.

Johnson, ”5 G’den sonraki bir dünyada dahi, bu miktarlarda ham veriyi işlemek pratik değil, bu nedenle arabadaki analitik motorlar, taşıtlardaki motorlardan daha önemli hale gelebilir” diye yazdı Johnson.

2020’ye kadar, otomobillerinin yüzde 75’i internete gömülü Wifi vasıtasıyla bağlanacak ve Trendforce pazarının bir bölümü olan Topology tarafından hazırlanan bir rapora göre, internet bağlantılı araçların büyümesi yaklaşık 2,94 milyar dolarlık gelir getirecek. Buna ek olarak, özerk veya tamamen kendinden tahrikli araçlar 2020 yılına kadar seri üretime girecek çünkü Topology’ye göre son yıllarda daha büyük otomobil üreticileri bu araçlara Arge çalışmalarını taahhüt ettiler.

Otomobil üreticileri, kendinden tahrikli otomobilleri kontrol etmek için zaten yapay zekâ teknolojisine çok fazla yatırım yapıyorlar. Örneğin, Ford önümüzdeki beş yıl boyunca yapay zekâda 1 milyar dolar harcama yapmayı planlıyor. Özerk araç teknolojisinin geliştirilmesine destek olarak.

Yapay zekâdan gömülü analitiğe kadar, olgun işletme analitiği eğilimleri ile halen şekil alan alanlar arasknda kritik farklar var.

Intel’in yatkrkm kolu Intel Capital, özerk sürüş teknolojisinin gelişimi için önümüzdeki iki ykl içinde 250 milyon dolarlkk yeni sermayeyi planlkyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.