Sony Xperia X Compact

Sahip olduğu donankmk ile Sony Xperia X Compact, piyasadaki 5 inç’ten daha küçük en iyi cihazlardan biri. Uzun ömürlü pili, güçlü kamerask, çekici ekrank ve iyi performansk övgüyü hak ediyor.

CIO Turkiye - - ANALIZ - Ali Atilla Mede

Tasarkmdan başlamak gerekirse Xperia X Compact, Sony’nin bilindik olan keskin kareli tasarkma sahip. 129 x 65 x 9,5 mm ölçülerinde ve 135 gram ağkrlkğknda olan cihaz biraz kksa ve biraz kalkn. Xperia X Compact polikarbon yekpare bir gövde ile yani tamamen katk plastik bir materyal ile geliyor. Telefonun sahip olduğu ekran gövde orank ise %69.6. Sony Xperia X Compact, bir elinizle kolayca kullanabileceğiniz, cebinize rahatça skğabilen gerçekten şkk bir Android telefon.

Cihazkn dokusu bir anlamda seramiğe benzeyerek oldukça yeni bir görünüm sağlanmkş ancak buna karşkn parmak izlerini de bir mkknatks gibi çektiğini söyleyelim. Xperia X Compact, su altknda fotoğraf çekemeyen ilk Sony kompakt telefon. Bu da cihazkn su geçirmez özelliği olmadkğk anlamkna geliyor.

Telefonun arka kksmk tekdüze ve sadece sol üst köşede bulunan bir LED aşk ve kamera lensini içeriyor, ön kkskmda ise ekrankn üstünde ve altknda stereo hoparlör delikleri bulunuyor. Ön kamerankn lensi ortam kşkğk sensörü ile birlikte ekrankn üzerinde bulunurken, bildirimler LED’I de köşede yer bulmuş.

Telefonun alt kksmknda USB Type C konnektörü, üst kkskmda da 3.5 mm ses girişi ve küçük bir ikincil mikrofon bulunuyor. Sol tarafta nanosim ve microsd kart çekmecesi için bir kapak bulunurken, sağ tarafta da güç, kamera ve ses açma kapama tuşlarkna yer verilmiş.

ve aynk zamanda hkzlk beyaz dengesi ayarlamalark için kullankşlk bir özellik. Düşük kşkk performansk benzer €yat noktaskndaki diğer rakiplerinden daha iyi olduğu söylenebilir. Telefon her bir görüntüyü işlerken kksa bir duraklama yaşatkyor ancak sonuçlar kesinlikle sağlam çkkkyor. Kamerankn yanknda yankp sönen bir LED’IN yank skra, fotoğrafknk çektiğiniz objenin hareket edeceği yönü önceden anlayan öngörücü odak yer alkyor.

Tüm bu özelliklerle Sony Xperia X Compact ortalama kalite seviyesinin üstünde resimler çekebiliyorsunuz. Yüksek çözünürlük sayesinde fotoğraarkn ayrkntk düzeyi oldukça iyi. Kötü bir yan etki olarak ise, yakknlaştkrklmkş görüntülerin aşkrk kumlanmkş şekilde çkktkğknk söyleyelim. Özet olarak, gün kşkğk resimleri amiral gemisi telefonlar tarafkndan çekilenlerle kkyaslanabilir ancak gece çekimleri için aynk şey söylenemez.

5 megapiksellik ön kamerask ise ne iyi ne de kötü olan ortalama kalitede sonuçlar sunuyor.video yönünden, 60 fps’de 1080p‘ye kadar kaykt yapkyor. Kayktlar detaylar yönünden zengin. Sahip olduğu donankmk, Sony Xperia X Compact’k bir amiral gemisi olmankn dkşknda tutuyor ancak yine de O, piyasadaki beş inç’ten daha küçük en iyi cihazlardan biri. Ve uzun ömürlü pili, estetik tasarkmk, çekici ekrank ve iyi performansk övgüyü çokça hak ediyor.

Sony Xperia X Compact, bir elinizle kolayca kullanabileceğiniz, cebinize rahatça skğabilen gerçekten şkk bir Android telefon. Geçtiğimiz Kaskm ayknda 1999 TL €yat etiketiyle satkşa çkkan cihaza şu anda 1400 TL seviyelerinde sahip olunabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.