Lenovo Thinkpad X1 Yoga

Lenovo, mükemmel bir iş dizüstü bilgisayark yapma konusunda oldukça başarklk ve Thinkpad X1 Yoga da bir istisna değil. Ancak cihazkn €yatk, satkn almankzda caydkrkck bir etken olabilir.

CIO Turkiye - - ANALIZ - Ali Atilla Mede

X1ÓYoga, piyasadaki en ha€f 14 inç’lik dizüstü bilgisayarlardan biri ve yalnkzca 1.27 kg’lkk bir ağkrlkğa sahip. Bu da onu taşknabilir bir dizüstü bilgisayar ihtiyack olan ve skk seyahat edenler için ideal hale getiriyor. Cihazkn en dikkat çeken detayk ise katlanabilir bir tasarkma sahip olmask. X1 Yoga özel bir menteşeye sahip ve bu sayede ekran tam 360 derece geri katlanabiliyor. Bu şekilde dört farklk moda dönüşebilen cihaz yazk yazma ve verimli bir çalkşma kullankmk sağlamankn yanknda sunum ve tablet şeklindeki kullankmlara imkan sunuyor. Bu arada cihazkn tablet moduna geçişi skrasknda klavye üzerindeki tuşlarkn geri çekilmesi de işe yarar bir detay olmuş. X1 Yoga 0.66 inç’lik kenar görünümüyle gerçekten ince. Cihaz bu

incelik hattknda bir çok bağlantk seçeneği sunuyor: Üç adet USB 3.0 portu, tam boyutlu bir HDMI, Minidisplayport, Onelink+ bağlantk istasyonu portu.

Ayrkca bu alanda bir adet kulaklkk girişi ve ses açma kapama tuşlarkna da konumlandkrklmkş. Bunun yanknda kapağkn arkasknda bir Microsd kart yuvask ve bir SIM kart girişine de yer verildiğini söyleyelim.

X1 Yoga OLED teknolojisi ile 14 inç’lik 2560 X 1440 dokunmatik bir ekrana sahip. OLED ekran sayesinde çalkşmalar, videolar, fotoğraar ve web sayfalark daha zengin renkler ve daha keskin kontrast ile daha iyi bir görüntü sunuyor.

Bir Thinkpad’de bulunmask kesin olan bir şey varsa o da sağlam bir klavyedir. X1 Yoga’nkn arkadan aydknlatmalk klavyesi, bir Ultrabook’ta kullandkklarkmkz arasknda en rahat olank. Tuşlar ha€fçe içe doğru eğimli ve iyi bir derinliğe sahip, böylece parmaklarkmkzk üzerlerinde dinlendirirken rahat hissettiriyor. Klavye gerçekten size başarklk bir yazma deneyimi sunuyor.

Cihazkn trackpad’i de son derece pürüzsüz ve iyi iş çkkarkyor. Trackpad’in alankn genişliği de oldukça iyi. İki parmak kaydkrma ve diğer jestlerde iyi tepki veriyor. Trackpoint çubuğu ise ellerinizi klavyeden kaldkrmadan fare imlecini doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlkyor. Klavyenin sağ kenarknkn hemen altknda bulunan parmak izi taraykck, şifre ekrankyla uğraşmankza gerek kalmadan X1 Yoga’yk kilitli tutmankza olanak sağlkyor. Parmak izi taraykck da son derece iyi çalkşkyor.

X1 Yoga’nkn başarklk kalem desteği, bir sonraki toplantknkzda kağkt not defteri kullanmankzk terk etme konusunda ikna edebilir özellikte. Kalemi, cihazkn sağ kenarknda bulunan bir yuvadan dkşarkya hemen çkkarabiliyorsunuz ve bu da ona ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebileceğiniz anlamkna geliyor. Bazk rakip cihazlarkn aksine kalem kullankmda değilken saklamak için güvenli bir yol tercih etmiş. Kalem nispeten ince ve kksa. Ancak yine de notlar alkrken ve çizimler yaparken herhangi bir sorun yaşamkyorsunuz.

Yoga X1 içerisinde 2.6 GHZ frekansknda çalkşan Intel Core i7-6600u işlemci barkndkrkyor. 8 GB RAM ve 256 GB SSD disk gibi teknik özelliklerin yanknda gra€k birimi olarak ta Intel HD Graphics 520 tercih edilmiş. Windows 10 Pro işletim sistemi ile gelen Yoga X1’in performansk son derece tatmin edici. Cihaz test süresince orta dereceli çoklu görevlerde herhangi bir gecikme yaşatmadan oldukça yetenekli olduğunu kanktladk. Bununla birlikte daha yoğun kullankmlarda (aynk anda birden çok görevlerde) biraz performans skkkntksk da gözlemlediğimizi belirtelim.

X1 Yoga, pil ömrü tarafknda iyi bir not alkyor ancak üst seviye olan bir cihazdan kaynaklk oluşan yüksek beklentiyi tam karşklayamadkğknk söylemek mümkün.

Zira cihazkn sahip olduğu özelliklere ve iddialk €yatkna göre daha uzun bir kullankm sunmasknk beklerdik. Ancak X1 Yoga genel olarak ortalamankn üzerinde bir performans sunduğunu da belirtelim. Wi-fi üzerinden sürekli web gezintisini içeren bir pil testinde yaklaşkk 7 saatlik bir kullankm sundu. Ayrkca Wi-fi kapalk şekilde ve ortalama bir ekran parlaklkklkğknda sürekli bir €lm oynatmada yine 7 saate yakkn bir süre gördük. X1 Yoga iş amaçlk kullankmlar için de yeterli bir performans sağlkyor.

Bir iş dizüstü bilgisayark araykşkndaysankz, X1 Yoga muhtemelen ihtiyaçlarknkzk karşklayacaktkr. X1 Yoga; üstün bir klavye, hkzlk performans, güçlü güvenlik, dayankklklkk ve taşknabilir bir tasarkm dahil olmak üzere iş amaçlk bir çok özellikle dolu. Artk, katlanabilir menteşesi ve dahili stylus kalemi, onu ciddi not tutanlar için ideal bir cihaz haline getiriyor. Cihaz 9.000 Tl’lik bir €yatla satkşa sunuluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.