Bulutta fırsat eşitliği ekonomiyi tamamlayacak bir gelişme!

Bulutta fkrsat eëitlièine vurgu yapan Oracle ECEMEA Bölgesi Kanal Satkë Direktörü élker Koçer, “Bulut da tkpkk internet gibi tam bir fkrsat eëitlièi. Bulutun getirdièi fkrsat eëitlièi dünyadaki ekonomiyi tamamlayacak bir geliëme” dedi.

CIO Turkiye - - MAYIS - Derya COÊKUN SAYIN/ MUÇLA

Oracle ECEMEA Bölgesi Kanal Satkë Direktörü élker Koçer, “Bulut da tkpkk internet gibi tam bir fkrsat eëitlièi. Bu eëitlik dünyadaki ekonomiyi tamamlayacak bir geliëme” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Muğla Dalaman’da gerçekleştirilen “EMEA Oracle Partner Days” etkinlikleri dâhilinde Oracle Türkiye İş Ortakları günü, 200’den fazla katılımcıyı ağırladı. Etkinliğin ayrıntıları, Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan’ın da bulunduğu bir basın toplantısı ile aktarıldı. “Rise” temasının öne çıktığı etkinliğin ana mesajı, Oracle’ın son yıllardaki ‘bulut’ odağı ile yakaladığı yükseliş ve Saas pazarında kat ettiği gelişimeler olarak paylaşılırken, gelecek dönem stratejileri de anlatıldı.

Bulut yolculuklarının devam ettiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan, Oracle’ın 2017 heyecanlarına işaret ederek, özellikle organizasyonel değişiklikler, yapılanmalar ve veri merkezi açılışı gibi faktörlerin Oracle Türkiye açısından inanılmaz heyecan verdiğini ifade etti. Son iki yıldır Türkiye’de bir veri merkezi olması noktasında ağırlıklı olarak çalıştıklarını anlatan Doğan, dünyada 19 adet Oracle veri merkezi bulunuyor. Bunların çoğu büyük ve gelişmiş ülkelerde. Oracle’ın stratejisi bulut; ancak Türkiye’deki regülasyonlar gereği verinin dışarı çıkışı tamamen yasak olduğundan

dolayı en büyük müşteri portföyüne ulaşmakta zorluk çekiyorduk. Bu noktayı vurguladıktan sonra onay almayı başardık ve şimdi de tamamen kendi yatırımımızla Turkcell’in veri merkezini kullanacağız. Eylül ayında veri merkezimiz aktif hale gelmiş olacak” dedi. Turkcell’in veri merkezini seçmelerindeki en önemli etkenlerden birinin; yeni ve son teknoloji ile donatılmış bir veri merkezi olması olduğunu kaydeden Doğan, bu teknoloji ile Oracle’ın bulut alanındaki gücünün önemli bir farklılık yaratacağını sözlerine ekledi. “8 ay önce Oracle’da ‘Cloud@customer’ adı altında bir model çıkartıldı. Çok önemli verilerinizi kendi veri merkezinize, kendi güvenlik kapsamınızda kuruyorsunuz; ancak Oracle’ın bulutunda gibi yönetimini biz yapıyoruz. Bunun gibi, Exadata’nın da ‘@Costumer’ versiyonu çıktı, Yeni bir ‘Exadata’yı alıyorsunuz, boyutlarını seçiyorsunuz fakat yine Oracle’ın bulut ortamında gibi bütün yönetim sorumluluğunu Oracle üstleniyor” diyen Filiz Doğan, bu süreçte Oracle’ın bulut stratejisine değindi.

“Oracle’kn en mükemmel olduèu konu, genel ve özel bulutu birebir aynk ëekilde kurmaya izin vermesi”

Oracle’da bulutun üçe ayrıldığını söyleyen Filiz Doğan, genel, özel ve hibrit buluttan bahsetti. Doğan, “Oracle’ın en mükemmel olduğu konu, genel bulut ile özel bulutu birebir aynı şekilde kurmaya izin verdiği için geçişin çok kolay yapılmasını sağlaması… Özel bulutta olan bir uygulamanızı Oracle’ın genel bulutuna neredeyse bir tuşla taşıyabilmeniz çok kolay. Dolayısıyla hibrit bulutun ön planda olması kaçınılmaz” diye konuştu.

Bütün bunların yanında; öncelikli olarak veri analitiği konusunun da oldukça gündemde olduğunu belirten Filiz Doğan, Oracle Türkiye’nin bu alandaki başarısına da değindi. Doğan, bu alanda özellikle finans, telekom ve kamuda önemli projelerinin olduğunu kaydetti.

Oracle ECEMEA Bölgesi Kanal Satış Direktörü İlker Koçer ise, ilerleyen yakın gelecekte değişen iş ortağı profiline işaret ederek, o noktada hızlı bir değişimin olduğunu vurguladı. Burada hızlı bir değişimin olduğuna dikkat çeken Koçer, eskiden bilinen yapıların artık değişmek zorunda olduğunu ifade etti. Koçer, “Bu değişimi yakalayan şirketler de çok farklı bir noktada olacaklar. Artık iş yapma yöntemi değişiyor, satma yöntemi değişiyor, bunların her biri çok hızlı bir değişim sürecinde. Oracle da bu süreçlere uyum sağlıyor” dedi. Sistem entegratörleri tarafındaki değişikliğe de değinen İlker Koçer şöyle konuştu: “Sistem entegratörleri dünyası bildiğimiz gibi devam etmeyecek. Sistem entegrasyonu, özellikle bulut yayıldıkça çok farklı bir yere gelecek. Bu da elbette yeni bir iş ortağı modelini ortaya çıkarıyor. Bizim daha önce hiç karşılaşmadığımız, bilinmeyen bir partner modeline doğru gidiyoruz. Zira servis işi yaptığımız için, bir pazarlama firması bizim iş ortağımız olabiliyor. Bunların her biri de değişen teknolojisinin bir neticesi.”

“Biz dönüëüyoruz, ië ortaklarkmkz da buna göre pozisyon almalk”

Bulutta fırsat eşitliğine de vurgu yapan İlker Koçer, “İnternet ilk ortaya çıktığında ben bunun bir devrim olduğunu söylemiştim çünkü bilgiye ulaşma anlamında fırsat eşitliği sağlıyor. Bulut da aynı şekilde; tam bir fırsat eşitliği… İster bir holding olun, isterseniz üç kişilik bir şirket olun tamamen çok ciddi bir avantaj elde ediyorsunuz. Hem internet hem bulut değişen dünyada çok önemli iki etken. Bulutun getirdiği fırsat eşitliği dünyadaki ekonomiyi ve bence kapitalizmin evrimini tamamlayacak bir gelişme” şeklinde konuştu.

Oracle Türkiye ve Orta Asyabölgesi Kıdemli Kanal Müdürü Ahmet Sarı da iş ortaklarındaki dönüşümün altını çizerek, “İş ortaklarımıza geçen yıl da benzer mesajları verdik. Çünkü biz dönüşüyoruz. İş ortaklarımız da bizimle birlikte ve ona göre pozisyon almaları gerekiyor. Bu da bizim ‘partner dönüşümü’ndeki stratejimizi açıklıyor. Etkinliğin içerisinde birçok sunumda karşılaştığımız anahtar kelimeler var. Bunlardan biri; ‘Cloud First’ dedik. Yani bulut önceliğimiz! Biz bulutta birinci olmak istiyoruz, buradan bunu anlayabiliriz. Oracle bunu çok net vurguluyor.”

Filiz Doèan

Ersel Parlar, Ahmet Sark

élker Koçer

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.