Pazarlamada yeni perakende teknolojileri nasıl kullanılır?

Teknoloji sürekli olarak ilerliyor. Bu durum yalnkzca sözde kalmkyor, tam anlamkyla her endüstri için geçerli. Spor analizi teknolojisinden bahsediyorsak, bunun için bir pazar var. Peki ya perakende? Perakende teknolojilerini naskl kullanacaèkz?

CIO Turkiye - - MAYIS -

Teknoloji sürekli olarak ilerliyor. Bu durum yalnkzca sözde kalmkyor, tam anlamkyla her endüstri için geçerli. Spor analizi teknolojisinden bahsediyorsak, bunun için bir pazar var. Peki ya perakende? Perakende teknolojilerini naskl kullanacaèkz?

Restoranınız için bir sesle harekete geçen mutfak istiyorsanız, bunun için de bir pazar var. Perakende dünyası bu duruma bir istisna değildir. Perakendeciliğin kendi yapısını iyileştiren bir ton yeni perakende teknolojileri var. İster küçük bir perakende mağazası veya ister büyük bir holding olsun, gelecek için bütçenize yeni perakende teknolojileri için yer amanızı gerektirecek çok şey var.

Etkin nokta eëgüdüm

Hotspot eşgüdüm perakende pazarlamacılığında yeni bir fikir, ancak yakın gelecekte patlayacak. Pointr Labs gibi şirketler bu teknolojinin etkinliğini gösterdiler. Müşterilerin mağazalarında nereye gittiklerini takip ederek ve müşterilerin zamanlarının çoğunu nerede harcadıklarına dayalı “sıcak noktalar” göstererek, işletme yöneticileri bu bilgileri alıp satış yerindeki ürün yerleşimlerini stratejik hale getirebilirler. Belki de belirli ürünlerin yılın belirli bir zamanında diğerlerinden daha iyi performans göstereceğini kendi başına düşünmemişlerdir. Hotspot koordinasyonu mağazaların yöneticilerine ipuçları verir ve bu sayede her mağazada daha yüksek satış rakamlarına ulaşılabilir.

Robotlar

Evet robotlar. Bir tanesi kelimenin tam anlamıyla bir robot olan

alışveriş için etkileşimli deneyimler yaratan yeni teknolojiler geliyor. Çılgın, fütüristik Jetsons malzemesine benziyor, ancak bunu biliyoruz ki gerçek olacak. Arkasındaki şirket Softbank Robotics ve bu teknolojiyi robot Pepper olarak adlandırıyorlar. Pepper, daha fazla müşteri çekmek için etkili bir teknoloji olduğu gösterildi: O, görünüşe göre, bir tür pazarlama dehası. Palo Alto’daki bir perakende yüksek teknoloji ürünü mağaza olan B8ta’da yapılan test çalışmasında, Pepper’in bir haftalık uzun süreli deneme süresince varlığı mağazanın ayak trafiğini yüzde 70 arttırdı. Başka bir denemede, robotun varlığı “gelirde yüzde 13’lük bir artış ve özellikli bir ürünün satışında altı kat artış” gözlendi.

Akkllk raar

Akıllı raflar müthiş bir teknoloji. Ortalama Amerikan bakkaliye rafında kaç seçenek bulunduğunu göz önüne alarak, akıllı raf teknolojisi müşteri deneyimlerini basitleştirmeyi amaçlıyor. Örneğin, kalabalık bir baharat rafına kadar yürüyorsanız, sadece istediğinizi bulmak için en az birkaç dakika harcamak zorunda kalabilirsiniz. Akıllı raflarla, alışveriş listeniz rafla senkronize edilebilir ve aslında ihtiyacınız olan baharatın altına bir ışık yanar. Torunlarımız için ayrılmış, uzak gelecekte bir teknoloji gibi görünüyor, ancak bazı ABD mağazalarında zaten uygulanmaya başlandı. Akıllı rafların sunduğu belirli özelliklerden yararlanarak belirli ürün satışlarını da artırmıştır. Teknolojinin dünya çapında kullanılmadan önce test edildiği bir mağaza olan Kroger, raflar bebek bezinin koridorunda “bebek bezlerini unutmayın” sözlerini yazan ışıklı raflarla ciddi satış artışı elde etti.

Mobil devrim

Belki de bu “yeni” değil, ama yine de perakende sektörünün teknolojideki en büyük eğiliminden biri. Amerikalı yetişkinlerin çoğunun mobil bir akıllı telefonu olduğu sır değil. Akıllı telefonların devrimi eşi benzeri görülmemiş bir durum ve herkesin bilgiye ulaşmasına izin veriyor. Tüketici açısından bakıldığında, mağaza içi ziyaretlerin yarısı mobil cihazlarla sağlanıyor. Hemen hemen her demografik kırılımdan (gençler, üniversite öğrencileri, anneler, vb.) oluşan geniş kitleler, bir ürün hakkında bilgi edinmek için mobil cihazlarını kullanıyor, ardından onu satan yakın bir yer buluyor. Bunu bir distribütör bakış açısıyla anlamak, uzun vadede avantaj yaratacaktır. Ticari açıdan, mobil cihazlar şirketler için önemli pazarlama verileri sağlar. Mobil teknoloji pazarlama ekiplerinin kullanıcıların arama alışkanlıklarıyla ilgili faydalı veriler toplamasına ve kullanıcılar çevrimiçi olduklarında kendilerini uygun anlarda kullanmalarına izin verir.

Genel olarak perakende teknolojisi son derece hızlı bir şekilde gelişti. Şirketlerin mağaza düzenlerini daha iyi koordine etmelerine, ziyaret ettikleri insanları cezbetmelerine, tüketicinin deneyimini bir bütün olarak daha kolay hale getirmelerine ve perakendecilere, pazarlama aşamalarını müşterileri göz önünde bulundurarak değiştirebilecek yararlı verileri toplamalarına izin veriyor. Perakende, eski ve yeni olan tüm şirketlerin, ilgisizlik içinde bırakılmadan önce teknoloji trendine girmesi önemlidir.

Teknolojinin dünya çapknda kullanklmadan önce test edildièi bir maèaza olan Kroger, raar bebek bezinin koridorunda ”bebek bezlerini unutmaykn” sözlerini yazan këkklk raarla ciddi satkë artkëk elde etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.