Uygulama Programlama Arayüzü ile Fintech gelişimini destekliyoruz

Akbank Direkt Bankacklkktan Sorumlu Genel Müdür Yardkmcksk Tolga Ulutaë: “Fintech’te geliëimi desteklemek amackyla tüm uygulama geliëtiricilerin diledikleri zaman ve mekânda girip çalkëabilmeleri için, Uygulama Programlama Arayüzü açan ilk banka olduk.”

CIO Turkiye - - MAYIS -

Akbank Direkt Bankacklkktan Sorumlu Genel Müdür Yardkmcksk Tolga Ulutaë: “Fintech konusunda geliëimi desteklemek amackyla tüm uygulama geliëtiricilerin diledikleri zaman ve mekânda girip çalkëabilmeleri için, Uygulama Programlama açan ilk banka olduk.”

Bankacılık işlemlerinin mobile kanalize olmasını neye bağlıyorsunuz ve Akbank olarak mobil bankacılık anlamında ne yapıyorsunuz?

Gelişen teknoloji gündelik hayatımızı ve iş yapış biçimlerimizi de değiştirdi. Çok değil, 15-20 yıl önce müzik dinlemek için walkman, fotoğraf çekmek için analog fotoğraf makineleri gibi cihazlara ihtiyaç duyarken, bugün tüm bu işlevleri sadece akıllı telefonlarımızla gerçekleştirebiliyoruz. Yine 20 yıl önce bir bilgi edinebilmek için ansiklopedilerde araştırma yaparken günümüzde istediğimiz bilgiye ihtiyacımız olduğu anda erişebiliyoruz.

Neredeyse nüfusun tamamının internete erişim sağlayabiliyor olmasıyla birlikte, pek çoğumuzun hayatına mobil ve sosyal ağlar da dâhil oldu. Bireylerin dijitalleşmesi, onlara erişmeye çalışan sektörleri de değişime, dijitalleşmeye zorunlu hale getirdi. Dünyada dijitalleşme trendiyle birlikte mobil kanalların kullanım oranları da artıyor. Günün gerisinde kalmamak, hatta geleceği yakalamak için teknolojiyi yakından takip etmeye ve tüm gelişmeleri ürün ve hizmetlerimize hızlıca adapte etmeye çalışmayı hedefliyoruz. Bugün, nüfusu incelediğimizde, özellikle Y kuşağı, teknolojiyi takından takip ediyor, yeniliklere ve gelişime oldukça açık. Hizmet aldığı tüm alanlarda

hız ve kesintisiz inovasyon beklentisi var. Bu da tüm kurumları gelişim ve değişime zorunlu tutuyor. Biz de günümüzde Y kuşağını hedefleyerek, dijital kanallarımızı yenilikçi, rekabetçi ve gelişen teknolojinin doğasına uygun bir müşteri deneyimi sunacak şekilde tasarlıyor, yatırım ve geliştirmelerimize bu odakla devam ediyoruz.

Günümüzde en hızlı büyüyen ve gelişen alan: Mobil teknolojiler. Oldukça hızlı büyüyen, gelişen ve buna kesintisiz devam eden mobil teknolojilerin bankacılığa yansıması da şüphesiz aynı hızda gerçekleşiyor. Gelişmeler ile mobil bankacılık, internet de dâhil tüm diğer bankacılık kanallarını geride bırakıyor. Akbank olarak teknoloji alanındaki gelişmeleri, ürün ve hizmetlerimize hızla uyarlayarak mobil bankacılık alanında sektörümüze öncülük ediyoruz. Sektöre örnek uygulamalarımızla müşterilerimize kolay kullanabilecekleri, işlemlerini saniyeler içinde yaparak hayatlarını kesintisiz sürdürecekleri bir mobil bankacılık deneyimi yaşatıyoruz. Akbank olarak öncelikli olarak müşterilerimize kullanımı kolay ve anlaşılabilir teknolojik hizmetleri mobil kanallarımız üzerinden vermek istiyoruz. Dijital hizmetlerimizi öncelikli olarak mobil uygulamamızdan sunmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak uygulama dükkânlarında en çok beğenilen bankacılık uygulaması (Apple, Google ve Windows store 4,5 puan) , Türkiye Bankacılık sektöründe mobil kanalda en hızlı büyüyen ve uluslararası mecrada 200’den fazla banka ile çalışarak performans ölçümleme ve kıyaslaması yapan Finalta’nın verilerine göre, Avrupa’nın mobil bankacılık alanında en hızlı büyüyen bankaları arasındayız. Bu alandaki başarımız 2016 yılında Harvard Üniversitesi’nde vaka olarak işlendi. Mobil kanala yatırım yapınızdaki temel motivasyon nedir?

Gelişen teknoloji, tüm sektörleri olduğu gibi bankacılığı da değiştirdi. Bankacılık, zaman ve mekân bağımsız yapılan bir işe dönüştü. Akbank olarak müşterilerimizin hayatında her zaman var olduğumuzu, bankacılık işlemlerini ihtiyaçları olduğu anda kolayca gerçekleştirebileceklerini söylediğimiz “Her yer Akbank Şubesi” iletişimlerimizle de mobil olma ve zaman-mekândan ayrı olma konusunu destekledik. Bu söylememizi de mobil bankacılık denildiğinde akla ilk gelen banka olmak için ‘Mobil’in bankası Akbank’ sloganı ile güçlendirdik. Mobil Uygulamalar, bankacılığı çok farklı bir noktaya getirdi. Mobil bankacılık kullanan müşterilerimiz ile olan aylık ortalama etkileşimimizin şube ile kıyaslandığında 6 kat daha fazla olduğunu görüyoruz. Buna bağlı olarak da dizayn odaklı düşünerek müşteri deneyimini her geçen gün daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Bu alanda artan müşteri etkileşimi, motivasyon ve iş yapma isteğimizi daha da artırıyor.

Akbank Direkt Mobil’in toplam müşteri portföyü içindeki yeri hakkında bilgi alabilir miyiz? Sadece son bir sene içinde dijital bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayımız yüzde 22, Akbank

Finalta’nkn verilerine göre, Avrupa’nkn mobil bankacklkk alanknda en hkzlk büyüyen bankalark araskndaykz. Bu alandaki baëarkmkz 2016 yklknda Harvard Üniversitesi’nde vaka olarak iëlendi.

Direkt Mobil kullanan müşteri sayımız ise yüzde 45 oranında büyüdü. Dijital kanallarımız içerisinde yalnızca Akbank Direkt Mobil’den hizmet almayı tercih eden müşterilerimizin oranı ise yüzde 65 seviyesinde.

• Akbank Direkt, Finalta verilerine göre, globalde dijital bankacılık kanallarını kullanan müşterileri içerisinde sadece mobil uygulama kullanıcı oranı en yüksek olan ve en üst seviyede müşteri memnuniyetine sahip mobil bankacılık uygulamalarından biri (Kaynak: Finalta Benchmarkı 2016)

• Akbank Direkt Kredi, Aralık 2015’te hayatımıza girdiği günden bu yana en çok tercih edilen dijital bankacılık ürünlerinden biri oldu ve bankada verilen 5 ihtiyaç kredisinden 1’ini Akbank Direkt Mobil’den verdik. • “Mobil uygulamamızı kullananların yoğun tercihlerinden biri de fatura ödeme. Bankamızda her iki faturadan biri Akbank Direkt uygulamasından ödeniyor. Son üç yılda mobilden yapılan fatura ödemeleri 12 kat arttı. Akbank, Mobil bankacılık konusunda müşterilerine ne gibi hizmetler sunuyor?

“Akbank Direkt’e özel dijital ürünlerimizden olan Akbank Direkt Kredi müşterilerimizden büyük ilgi görüyor”

Akbank Direkt müşterilerinin kullanımına özel geliştirdiğimiz dijital ürünümüz Akbank Direkt Kredi şubeye gitmeye gerek olmadan, baştan sonra dijital kanallardan kullandırılabilen bir ihtiyaç kredisi ürünü. Akbank Direkt Kredi’ye müşterilerimiz mobil uygulamamızdan sadece istedikleri tutar ve vadeyi girerek hiç bir belge, imza olmadan ve şubeye gitmek zorunda olmadan yattıkları yerden başvurabiliyorlar ve istedikleri tutar saniyeler içerisinde hesaplarına yatıyor. Mobil uygulamamızda yaptığımız bu geliştirme ile Akbank Direkt Kredi satışlarımız hızla arttı.

“Akbank müşterileri, Akbank Direkt Mobil ile para çekip yatırabiliyorlar”

Müşterilerimiz, kartları yanlarında olmasa bile Akbank Direkt Mobil ile para çekebiliyorlar veya başkalarına para gönderebiliyor. Akbank Direkt Mobil’den alınan referans koduyla Akbank müşterileri, yanlarında banka kartı taşımalarına gerek duymadan Akbank Atm’lerinden para çekebiliyor. Hatta aynı şekilde hesaplarına ya da kredi kartlarına para yatırabiliyorlar. Akbank Direkt kullanıcılarına hayat her geçen gün çok daha kolay bir hale geliyor.

“Yerinde ödeme sistemi sayesinde müşterilere telefonla kartsız alışveriş imkânı”

Mobil platformda devrim yapan ve 10 milyondan fazla kişinin telefonlarına indirdiği Akbank Direkt Mobil uygulaması ile artık ödeme yapmak daha hızlı ve kolay hale geldi. Dijital ödemeler kapsamında Akbank Direkt, android telefonlar ile kart kullanmadan alışveriş yapma imkânı veriyor. 2016 Eylül ayından bu yana kullanıcılarına dünyanın en güvenli ve gelişmiş mobil ödeme teknolojisi olan Host Card Emulation (HCE) kullanılarak Akbank Direkt Mobil uygulaması yüklü Android telefonlar ile kart kullanmadan alışveriş yapma imkânı sunuyor. Akbank Direkt Mobil kullanıcıları, NFC (Near Field Communication) özellikli telefonlarından tüm Akbank kredi kartları ve Neo kartlarını mobil ödeme için tanımlayıp; dünyadaki tüm temassız POS cihazlarında kullanılabiliyor.

“Akbank Direkt ile yatırımlara yön vermek hızlı ve güvenilir”

Müşterilerimiz, Akbank Direkt’ten sunulan Akbank Yatırım Hizmetleri ile yatırımcı profillerini belirliyor, Türkiye’de bir ilk olan “Robo Danışmanlık” ile varlık dağılım önerisi alarak, profillerine en uygun dinamik ürünlere yatırım yapabilme imkânı buluyorlar. Yine Türkiye’de bir ilk olarak, sadece akıllı telefonlarını kullanarak Hisse Senedi Hesabı açabilen müşterilerimiz, alım-satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirirken, araştırma ekiplerimiz tarafından hazırlanan piyasa analiz ve raporlarına da eş zamanlı erişebiliyorlar. Yatırım Danışmanlığı hizmeti alan müşterilerimize ise, uygulama üzerinden yatırım danışmanlarıy-

Türkiye’de giyilebilir teknolojinin öncüsü olan Akbank Direkt Apple Watch uygulamamkz; kullankm kolaylkèk, sade tasarkmk ve kolay girië özellièiyle Apple Watch’un piyasaya sürüleceèi tarihten önce App Store’da yerini aldk.

la direkt olarak görüntülü görüşme imkânı sunuyoruz.

“Apple’ın çıkardığı “3D Touch” özelliğini, Bankacılık ürün ve hizmetlerine ilk defa uyarlayan ve Türkiye’de üç boyutlu bankacılığı müşterilerinin hizmetine sunan ilk banka olduk”

“3D Touch” uygulamamızla Türkiye’de bir ilke imza atarak, müşterilerimize ”tek bir bastırma hareketi ile en sık yaptıkları para çekme, ödeme ve transfer yapma işlemlerine hızlı erişim seçeneği sunduk. iphone akıllı telefonlarının ”3D Touch” özelliğini, cihazın piyasaya sürülmesiyle eş zamanlı olarak bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayan ilk bankayız.

“Giyilebilir teknolojiye yatırımlarımıza da devam ediyoruz!”

Türkiye’de giyilebilir teknolojinin öncüsü olan Akbank Direkt Apple Watch uygulamamız; kullanım kolaylığı, sade tasarımı ve kolay giriş özelliğiyle Apple Watch’un piyasaya sürüleceği tarihten önce App Store’da yerini aldı. 1 günde 1 milyona yakın satış yapan Apple Watch’ta olmamamız tabi ki düşünülemezdi. Akbank olarak farkımızı müşterilerimize Apple Watch’ta da yaşatmayı tercih ederek, yapılan en kapsamlı mobil bankacılık uygulamasını hizmete sunduk. Amerika’da Silikon Vadisi’nde yapılan Apple Lab’e davet edilen uzman ekibimiz, Apple Watch’a özel bir görselliğe sahip uygulamamızı tasarladı ve müşterilerimizin en rahat kullanabileceği şekilde geliştirdi.

Akbank Direkt kullanan tüzel müşterilerimiz işyerlerinden ayrılmadan bankacılık işlemlerini kolayca yapabiliyor

Akbank Direkt kullanan tüzel müşterilerimizin şubeye gitmeden ya da talimat göndermelerine gerek kalmadan, iş günü/tatil gününden bağımsız olarak istedikleri

an ticari kredi kullanabilmelerini sağladık. Üye işyeri müşterilerimiz, POS bloke çözme ile nakit ihtiyaçlarına hemen çözüm bulabiliyor, POS başvurusundan, üye işyeri raporlarına kadar birçok işlemi Akbank Direkt ile saniyeler içerisinde yapabiliyor. Akbank Direkt Mobil ile kurumsal kullanıcılar onay bekleyen işlemleri diledikleri yerden görüntüleyip onaylayabiliyor. Akbank Direkt, tüzel müşterilerimizin işlerine hız katıyor.

Akbank, hızlı gelişen dijital dünyada başarılı olmak ve sürecin gerisinde kalmamak adına neler yapıyor?

Mobil uygulamalar ve teknolojinin artık bankacılığın merkezine oturması kullanıcılar açısından önemli kolaylıklar getirmesine karşın, bankaları Apple, Google, Amazon gibi birer hizmet sağlayıcıya dönüştürmeye başladı. Rekabette geride kalmak istemiyorsanız sadece ürünler ve fiyatlar değil artık kanallar ve teknoloji alanında çok daha aktif olmalı ve müşteri beklentilerinin ilerisinde hareket etmeli ve gerektiğinde müşterileri şaşırtmalısınız. Buna paralel olarak Akbank olarak teknolojiyi ve trendleri çok yakından takip ederek sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da ilk olmak ve bu alanda Avrupa’nın en başarılı bankaları arasında olmak için çalışıyoruz.

Banka olarak yurtiçinde ve dışında birçok Fintech ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Müşterilerimiz, büyük yenilikler içeren, fayda sağlayan teknolojik yeniliklerimizi her geçen gün daha da çok kullanıyor. Akbank olarak dijital teknolojideki gelişmeleri hızla bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayarak müşterilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz. Fintech konusunda da gelişimi desteklemek amacıyla tüm uygulama geliştiricilerin diledikleri zaman ve mekânda girip çalışabilmeleri için, Uygulama Programlama Arayüzü’müzü (Application Programming Interface - API) açan ilk banka olduk. İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtığımız API Portal sitesi (https://apiportal. akbank.com) sayesinde, dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar Api’lere erişip çalışmalarını yürütecekler. Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin, Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalardan bazılarını müşterilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. API portalımız, bireysel ya da küçük girişimcilerin yanı sıra, kurumsal teknoloji şirketlerinin araştırma geliştirme birimlerine de açık olacak. B kuruluşlarla işbirliği yaparak geliştirilecek uygulamalarla, değişen teknolojiye en hızlı şekilde adapte olabilen, müşterilerine verdiği hizmet çeşitliliğini artıran ve ülkemizde küçük girişimcilere olanak

Mobil uygulamalar ve teknolojinin artkk bankacklkèkn merkezine oturmask kullankcklar açkskndan önemli kolaylkklar getirmesine karëkn, bankalark Apple, Google, Amazon gibi birer hizmet saèlaykckya dönüëtürmeye baëladk.

sağlayarak gelişimi de hızlandıran öncü kuruluş olmayı sürdüreceğiz. Projemizle, Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka olarak, en yeni uygulamaları ilk olarak müşterilerimizin deneyimlemelerini sağlamaya dönük çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk. Bu atılımımızla müşterilerimize artık sadece kendi içimizde geliştirdiğimiz uygulamalarla değil, dünyanın her köşesinden iyi bir fikri olan herkesin ürettiği çözümleri hızla adapte ederek en iyi bankacılık çözümlerini ulaştırıyor olacağız. Yaptığımız yatırımlarla, en yeni teknolojileri kullanarak geleceğin bankacılık anlayışını bugüne taşıyoruz. Müşterilerimiz için hazırladığımız tüm bu yenilik ve avantajları, yüksek nitelikli teknik ve bankacılık ekibimizle ileri teknoloji kullanarak gerçekleştiriyoruz. Akbank API altyapısını dijital uygulama programcılarının kullanımına açarken, öncelikle onlara, istedikleri yerden ve zamanda ulaşabilecekleri en yeni donanım ve yazılıma sahip gelişmiş bir laboratuvar sunmuş olduk.

Türkiye’de bankacılık sektörü olarak hayata geçirdiğimiz inovatif ürün ve hizmetler sadece ülkemizde değil, dünyada da önemli bir etki yaratıyor, beğeniliyor. Bizi inovasyon konusunda tetikleyen en önemli unsurlar, müşterilerimizin bizden bu alandaki beklentileri, tüketici trendlerinin değişimi ve rekabet. Akbank olarak, öncü, takip edilen inovatif ürün ve hizmetlerimizle sektörümüzün gelişimine yön vermeye devam edeceğiz. Gelecek dönemde; yapay zekâ, sanal gerçeklik konuları ana odak noktamız olurken, Akbank olarak Mobil First (Önce Mobil) anlayışında Mobil Only (Sadece Mobil) yaklaşımı ile müşterilerimize hizmet sunmayı ve bunu da ilk yapan banka olmayı hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.