Uçaklarda elektronik cihaz yasaèk geniëleyebilir

ABD Ulusal Güvenlik Sekreteri yakkn gelecekte bazk uçuëlara getirilen elektronik cihaz yasaèknkn baëka havalimanlarkna geniëletilebileceèini söyledi. ABD’LI uzmanlar kabin içerisine sokulan dizüstü bilgisayarkn tehlike arz ettièini iddia ediyor.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Geçtiğimiz ay ABD Ulusal Güvenliği, Müslüman ağırlıklı ülkelerde bulunan 10 havalimanına bir yasak getirdiğini açıklamıştı. Bu yasakla ABD’YE uçuş yapacak yolcular, beraberlerinde kabine akıllı telefonlardan daha büyük herhangi bir cihazı alamıyor ve bu cihazları uçağın altında yer alan bagaja vermek zorunda kalıyorlar.

ABD Ulusal Güvenliği yaptığı açıklamada bu önemli terör tehdidinden dolayı getirdiğini söylemişti. Söylentilere göre İŞİD ve diğer terör organizasyonları havalimanı güvenliğinin ardına geçirilebilen yeni bomba türleri geliştiriyor. Elbette yasağın içlerinde İstanbul ve Ankara havalimanları da bulunan sadece belli ülkelerdeki hava alanlarına yönelik uygulanması pek çok soruyu da beraberinde getirdi zira güvenlik odaklı hayata geçen bu uygulama diğer pek çok hava limanında uygulanmıyor.

Kabindeki dizüstü bilgisayarlarda bomba panièi!

ABD yasağı duyurduktan kısa bir süre sonra İngiltere de benzer bir yasak ilan etti. Kanada ise nasıl bir karar alacağı konusunda çalışmalarını sürdürüyor. ABD daha gelişmiş teknolojilerle bomba tehditlerini önceden tespit etmek için araştırmalar yapıyor. Ancak diğer ülkelerdeki eski X-ray cihazlarının yeterli güvenliği sağlamadığına inanıyor.

Metropolitan Devlet Üniversitesi (Msu)’nde havacılık güvenliği üstünde çalışan Jeffrey Price, kabinde dizüstü bilgisayarın içinde sokulabilecek bombaların bir eylem gerçekleştirme şansı yükselttiğini söylüyor.

ABD’LI uzmanların şimdi bu yasağı genişletmek üzerinde çalışmalarına devam ettiği anlaşılıyor. Eğer yasaklar genişlerse bu durum bilgisayar endüstrisini kaygılandırabilir zira bazı şirketler bu yasaklara karşı çıkıyor.

Söylentilere göre éêéd ve dièer terör organizasyonlark havalimank güvenlièinin ardkna geçirilebilen yeni bomba türleri geliëtiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.