Dijital dönüëümde geleceèe iddialk bir mektup yazdkk!

Aktek Biliëim Genel Müdürü ve Akkök CIO ‘su Dr. Reha Çetin, “Dijital dönüëüm, 2014 yklknda 7 bin 500 adetlik akkllk sayaç projemiz ile baëladk. êu anda sahada 20 bin üzerinde IOT cihazkmkz var. Biz sürekli olarak geleceèe iddialk bir mektup yazkyoruz” diy

CIO Turkiye - - RÖPORTAJ -

Akkök Grubu şirketlerinin uçtan uca bilgi teknolojisi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bundan 10 yıl önce kurulan Aktek Bilişim, bu süreçte edindiği tüm bilgi birikimini hem grup şirketleriyle paylaştı hem de grup dışındaki önemli firmalara taşıdı. Yaptıkları pek çok projeden ‘gurur kaynağımız” diye bahseden Aktek Bilişim Genel Müdürü ve Akkök CIO’SU Dr. Reha Çetin, kurumunun önemli projelerini ve başarıya odaklı iş süreçlerini CIO Dergisi’ne anlattı…

Reha Çetin, Aktek Bilişim’in 10 yaşında bir şirket olduğunu hatırlatarak, Akkök Holding bünyesindeki süreci şöyle özetliyor: “Gelirimizin ve üretimimizin yüzde 80’lik bir kısmını Akkök Holding’in grup için şirketlerine yapmaktayız. Onların teknoloji tedarikçisiyiz. Gelirlerimizin yüzde 20’sini de grup dışından tedarik etmekteyiz. Bu oran zaman zaman değişmekle birlikte, hep büyüyen bir rakam olarak düşünülebilir. Akkök Holding’in 3 ana faaliyet alanı mevcut. Kimya, gayrimenkul-geliştirme ve enerji. Akkök’ün tüm IT ihtiyaçlarının yüzde 99’u Aktek tarafından temin edilmektedir.”

Aktek olarak beş adet ana iş alanında uzmanlıklarının olduğunu söyleyen Reha Çetin, kendilerini entegratör olarak konumladıklarını belirtiyor. “Farklı iş alanlarının farklı iş beklentileri ve öncelikleri olabilmekte. Bu nedenle; bunları tekilleştirmek, hizmet kalitesinin sürekliliğini sağlayarak, hizmet merkezini tekilleştirip bir tasarruf ve ortak kullanım kültürünü oluşturmak amacındayız” diyen Çetin, bu noktada iş süreçlerini şöyle aktarıyor: “Beş ana alandan birinin ERP yazılımları, uzun süreli ‘core legacy’ sistemler diye adlandırılan alan olduğunu görüyoruz. Buradaki süreçlerimizde Aktek’in kendine ait iki adet veri merkezi bulunuyor. Bunlardan biri holding merkezimizin altında, bir diğeri de fabrikalarımızın olduğu Yalova kampüsümüzde yer alıyor. Bu iki merkez birbiriyle uyumlu çalışıyor ve tüm grup şirketlerine bir özel bulut mantığı ile IT hizmetlerini sunuyor.”

Ofis uygulamalarının da yine tekil yapıda olduğunu anlatan Reha Çetin, mevcut veri merkezlerinden şirketlerin, ihtiyaç duydukları miktar, öncelik ve sıklıkta her türlü ofis ihtiyaçlarını kullandıklarını söylüyor. Çetin şöyle devam ediyor: “Biz şirketlerimize ortak alan yapısı altında farklı farklı iş süreçleri için servisler vermekteyiz. Aktek’in nüfusu şu anda 85 kişi ve 4 lokasyonda hizmet vermekteyiz. ERP ve üretilen hizmetler, iş analitiği uygulamalarımız, özel uygulamalarımız, uçtan uca tüm yönetilen hizmetleri sağlamaktayız. Bunun yanında; biz bir entegratörüz, her türlü teknoloji ürününü alıp satarız, kurarız, mimarisini yaparız. Ağırlıkla yap-sat çalışan bir yapıdayız.”

Grup dışında da şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verdiklerini belirten Reha Çetin, grup dışında Çin menşeli bir enerji üretim firmasına ERP projesi gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Bunun grup dışında önemli projelerinden birisi olduğunu dile getiren Çetin, diğer bir projeleri de Türkiye’nin en büyük çevrim içi yemek sipariş platformu ile yaptıkları iş analitiği projesi olduğunu ifade ediyor. Çetin, “2017 yılında da buna bağlı, yeni bir müşterimizle yeni bir projeye başladık. Tümü bizim için gurur kaynağı olan projeler” diyor.

“Aksa Akrilik’in ERP upgrade’i efsane bir sonuçtu”

Grup şirketlerinden Aksa Akrilik’in de ERP upgrade’ini yaptıklarını kaydeden Reha Çetin, 31 Aralık gecesi devreye aldıkları bu projenin sürecini şöyle anlatıyor: “Aksa Akrilik’in tüm üretim, planlama, malzeme kontrolü, sevkiyat, faturalama ve diğer bütün süreçleri uçtan uca Oracle E-business Suite ile gerçekleştirildi. Aksa Akrilik’in ERP’SI Aktek tarafından kurulmuş ve yürütülen bir proje idi. Bunun eski versiyonunu yenileyerek güncelledik. 31 Aralık gecesi de büyük bir ekiple birlikte üretimi kesmeden devreye aldık. Bizim için efsane bir sonuçtu. Benzer bir şekilde 6-7 adet şirketimizin R12 upgrade’lerini planladık. 2016’da grup içine yaptığımız bir proje daha oldu, ona da efsane diyebiliriz. Bundan 6-7 yıl önce özel bulut olarak grup şirketlerine tekil bir yapıyla Aktek üzerinden bulut hizmeti veriyorduk. Grup şirketleri tüm IT hizmetlerini bizim ortak yapımızdan almaktalar. VPN ile güçlendirilmiş bize özel bir network’ümüz var. ‘2016 yılında bulut çözümlerinde ne yapabiliriz?’ diye baktığımızda bizim tercihimiz IK süreçlerimizi uçtan uca tekilleştirme projesi oldu. Bulut bazlı bir ürünle bunu tüm süreçlerin altında toplamak istedik. İhtiyaçlarımıza baktık ve neticesinde Oracle’ın HCM cloud ürününü tercih ettik. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük bulut çözümüne geçtiğimiz Şubat ayında lisanlarını alarak başladık. Yılın sonunda fazlandırarak kullanıma sunduk.önümüzdeki dönemde de diğer modüllerini devreye alacağız. 3 bin kullanıcıyı uçtan uca buluta taşıyan bir süreç.”

Holding olarak özellikle dijital dönüşüm, IOT ve Endüstri 4.0 konularında da yeni projeler gerçekleştirdiklerini belirten Reha Çetin, hedefleri arasında dijital dönüşüm projelerinin önemli bir yer aldığını kaydediyor ve ekliyor: “Farkındalığının da tüm şirketlerimize yayılması yönünde çabalıyoruz. Dijitalleşme noktasında adımlarımızı hızla atacağız.”

“Güvenlik konusundaki çalkëmalarkmkz kesintisiz devam ediyor”

Bütün bunların yanında güven- liğe de değinen Çetin, grup şirketleri içerisinde güvenliğin ayrılabilir bir konu olamayacağını vurguluyor. Çetin şöyle konuşuyor: “2015 yılı itibariyle klasik yapılarımıza yeni fonksiyonel modeller, yeni önlemler ve gelişmiş sistemler eklemiştik. 2016 yılında bunlara yenilerini dâhil ettik. Bu yıl da güvenlik konusundaki çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor. Tehditlere açık olan sistemlere yatırımlarımız artarak sürüyor. Siber olaylara müdahale, farkındalık, takip, bilgi, atakların tipinin bilinmesi asıl doğru olan diye düşünüyorum. Elbette burada öncelikli konu farkındalık. Türkiye olarak yeterli miyiz diye sorarsanız, farkında olduğumuz sürece yeterli oluruz.”

Gelecek planlarından da bahseden Reha Çetin, bu süreçte geleceğe bir mektup yazdıklarını söyleyerek şöyle devam ediyor: “2014’te 7 bin 500 adet kendi şirketimize sayaç okuması yaptık. O günkü adı M2M idi. Bunun benzerini grup şirketimiz dışında bir şirkete sattık. O noktada Türkiye’nin en büyük IT şirketi ile bir iş ortaklığı kurduk. 12 bin 500 adet de o şirkete yaptık. Şu anda sahada 20 bin üzerinde bugünkü adıyla IOT, eski adıyla M2M cihazımız var. Kontrolsüz müdahalelerde merkezde topladığımız verileri analiz eden sistem, operatörleri uyarıyor. Biz bunu daha ileriye götürüyoruz. Veriler her saniye okunabiliyor ve büyük veri toplanabiliyor. Veriler okunup anlamlandırıldığında anlamlı verileri kullanmak mümkün hale geliyor. Biz geleceğe iddialı bir mektup yazıyoruz. Geçmişte yaptıklarımız var, gelecekte bunları geliştirip daha iyilerini yapacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.