Lojistik ve daèktkm süreçlerinde bu cihazlarkn pozitif etkilerini göreceèiz

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Giyilebilir cihazlar noktasında çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini belirten TAV Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü ve TAV Havalimanları Holding CIO’SU Binnur Güleryüz Onaran, “Bizim öncelik verdiğimiz, çalışmalarımızı odakladığımız teknolojiler giyilebilir kameralar, sanal gerçeklik, giyilebilir tarayıcılar, el terminalleri, akıllı saat, kulaklık ve giysiler. Saha destek, bagaj ayrıştırma, uçak altı bagaj yükleme, lojistik ve dağıtım süreçlerinde bu cihazların pozitif etkilerini göreceğiz. Süreçlerimizi ne kadar anlık ve sürekli canlı izleme imkânına sahip olursak, sistemlerin birbirleri ile olan iletişiminin de o kadar çok verimli ve üretken olacağına inanıyoruz” diyor.

Dijital stratejilerin kurum vizyonu ile birlikte birbirini tamamlayacak şekilde örtüşmek zorunda olduğunu ifade eden Onaran, giyilebilir teknolojilerin hangi iş süreçlerine nasıl bir etki yapacağı noktasında prototipler geliştirerek, denemeler yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Onaran, “TAV Bilişim olarak hizmet verdiğimiz yerler genellikle çok geniş ve büyük alanlardan oluşmakta. Bir havalimanında otoparktan aprona kadar parmak izimizin olduğu yerler var. Bu noktada saha ekiplerimiz alanın herhangi bir yerinden gelen talep ve arızalara anında müdahale etmek ve havalimanı operasyonunun devamlılığını 7/24 sağlamak için çok kısa sürede talepleri gerçekleştirmek veya arızaları gidermek zorundadırlar. Bu talep ve arızalar Bilişim Teknolojileri Hizmet Yönetimi uygulamamız olan Tabi sistemimizden saha ekiplerine aktarılmakta. Sürekli havalimanının bir noktasında destek vermekte olan saha ekiplerimiz, bu merkezi sistemimiz için geliştirmiş olduğumuz Tabi Mobile uygulaması sayesinde bilgisayar başına geçmeden kayıtlar hakkında haberdar olmakta, kayıtlara müdahale edebilmekte ve uyguladıkları çözümleri sistemimize girebilmekteler. Böylece müşterilerimize daha kısa sürede ve daha çevik bir şekilde destek verirken aynı zamanda müşteri memnuniyetini de üst seviyede tutmayı başarıyoruz. Saha ekiplerinin ve yöneticilerinin akıllı saat üzerinden de uygulamaya ulaşması yaygınlaştırıldığında, akıllı saat üzerinden gelecek uyarı ile anında gelişmelerden haberdar olması mümkün olacak” diye konuşuyor.

Binnur Güleryüz Onaran iş süreçlerinde giyilebilir teknolojilerin uygulandığı noktaları şu şekilde özetliyor: “Saha operasyonumuza katkısı olan ve Akıllı Saat ile de kullanılan uygulamamız TAV Mobile, yolcuların uçuşları ile ilgili tüm bilgilere anlık ulaşmalarını sağlarken havalimanındaki yoğunluk haritasını çıkartılabiliyor, böylece havalimanı operasyonu yapan işletme, güvenlik birimlerine yoğun olan bölgelere personel yönlendirme, yeni güvenlik kapılarının açılması, yoğun bölgeler için temizlik aktivitelerinin arttırılması kararlarının verilmesine katkısı oluyor. Benzer şekilde yolcular için de daha az kapılarda bekleme, otopark katlarındaki yoğunluk bilgisinin gösterilmesi ile de zaman kaybetmeden uygun yerlere araçlarını park etmeleri sağlanmış oluyor. Yolcular olarak

Dijital stratejilerin kurum vizyonu ile birlikte birbirini tamamlayacak ëekilde örtüëmek zorunda olduèunu ifade eden Onaran, giyilebilir teknolojilerin hangi ië süreçlerine naskl bir etki yapacaèk noktasknda prototipler geliëtirerek, denemeler yapklmask gerektièinin altknk çiziyor.

çok farkında olmasak da bagajlarımızın seyahatiyle ilgili de havalimanında kontuarlarda teslim ettiğimizden andan itibaren uçağa yerleştirilene kadar çok kritik ve zor bir süreç yürütülmektedir. Bizim bagaj altı olarak adlandırdığımız bagaj yönetim sisteminde otomasyon süreçleri çok önemli ve gereklidir. Yer hizmetleri firmamız HAVAŞ için geliştirdiğimiz HAVAŞ CLC (Centralised Load Control) uygulaması ile HAVAŞ çalışanı bir harekât memurunun uçak altından hiç ayrılmasına gerek kalmadan mobil terminal kullanarak uçağa yüklenen yük ile ilgili olarak Yükleme Formu sürecinin hatasız ve tam olarak yürütülmesi sağlanmakta. Bunun sayesinde de uçak altı operasyonlarda personel verimliliği ve süreç güvenliği sağlanmıştır. Yüzde yüz yerli, TAV Bilişim mühendisleri tarafından geliştirilen bir diğer gurur duyacağımız ürünümüz BRS (Baggage Reconcilation System) ile yer hizmetleri çalışanları ellerindeki mobil terminalleri kullanarak bagajların uçağa gitmeden önceki son kontrolünü yapıp bagajın sahibi yolcunun uçağa girip girmediğini online kontrol edip bagajın uygun taşıyıcı arabaya konmasını sağlar. Bu hem güvenlik hem de göz ile yapılacak hatalı kontrollerin önüne geçerek verimliliği artırır. Yukarıda bahsettiğim iki uygulamada çalışanların her iki ellerini de kullanılabilmesine olanak sağlayan giyilebilir cihazlar kullanılarak bagaj yükleme süreçlerindeki verimi artırıp, operasyonu hızlandırmış olduk.”

Giyilebilir teknolojilerde siber güvenliğin en dikkat edilmesi gereken kritik konulardan biri olduğunu söyleyen Onaran, siber saldırılara karşı servisleri tasarlarken en başından alınacak güvenlik önlemlerinin de düşünülmesi gerektiğini dile getiriyor.

TAV Biliëim Hizmetleri Genel Müdürü ve TAV Havalimanlark Holding CIO’SU Binnur Güleryüz Onaran

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.