Kurumlarkn kendi giyilebilir teknolojilerini geliëtirmeleri daha katma deèerli bir strateji

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Koç Holding CIO’SU Alper Göğüş ise, giyilebilir cihazların son yıllarda hızla hayatımıza girdiğini ve ilerleyen süreçlerde hayatımıza girmeye devam edeceğini vurgulayarak, “Bu ürünleri yakından takip etmek zorundayız. Bu ürünler ve cihazlar iş yapış yöntemlerimizi çok hızlı bir şekilde değiştirme fırsatı sunmaktalar. Mevcut giyilebilir teknolojiler ağırlıklı olarak, sağlık, spor ve eğlence sektörüne hizmet eder nitelikte” diyor. Başlattıkları dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında bazı projelerde bu tür cihazların daha gelişmiş versiyonlarını iş süreçlerini iyileştirmek için kullanmayı planladıklarını anlatan Göğüş, “Örnek vermemiz gerekirse sanal gerçeklik gözlükleri ile geliştirilen birtakım projeler mevcut. Bunun yanı sıra bileğe giyilebilen bir cihaz ile iş süreçlerinde müşterilerin hayatını kolaylaştıracak bazı projelerde şirketlerimizde devreye alındı. Biz de bu yöndeki gelişmeleri heyecanla izlemeye ve uygulamaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Alper Göğüş’e göre, giyilebilir ürün çeşitliliği oldukça fazla ancak hem dünyada hem de Türkiye’de iş alanında kullanımı henüz yeterli olgunluğa ulaşmamış durumda… Buna rağmen, son birkaç yılda dünyada pek çok büyük şirketin ve startup’ların bu tür ürünleri yaratmak adına büyük bir yarış içinde olmasının gelecek için beklentilerini artırdığını ifade eden Alper Göğüş, “Özellikle sağlık alanında giyilebi- lir ürünlerin sürekli izlemenin gerekli olduğu hastalar için kritik bir hale geleceğine inanıyorum. Diğer yandan birçok sektörün kurumsal segmentinde teknolojinin insan vücuduna entegrasyonundan faydalanmak için çalışmalar sürmekte. Önümüzdeki yıllarda bu teknoloji sahasının nasıl şekil alacağını ve hangi cihazları ‘giyebileceğimizi’ hep birlikte göreceğiz ve kurumsal hayatta da daha fazla bu ürünlerden yararlanacağız” diyor.

Giyilebilir teknolojilerin kurum ve çalışanların yararına kullanılması için öncelikle kurumların bu teknolojileri sistematik olarak takip etmesi gerektiğine işaret eden Göğüş, uygun giyilebilir cihazların iş süreçlerine adapte edilmesi noktasında öncü olmanın önemli bir rekabet avantajı sağlayacağını kaydediyor. Alper Göğüş şöyle devam ediyor: “İmkânı olan kurumların Ar-ge faaliyetleri ile kendi giyilebilir teknolojilerini geliştirmeleri çok daha iyi ve katma değerli bir strateji. Koç Holding olarak dijital dönüşüm kapsamında sadece giyilebilir teknolojiler değil bunun yanı sıra IOT, büyük veri, makine öğrenimi, veri analitiği gibi trendleri de yakından ve heyecanla takip ediyoruz. Pek çok şirketimizde de bu teknolojileri iş süreçlerimize entegre etmek amacıyla Ar-ge çalışmaları yapıyoruz.”

Koç Holding olarak dijital dönüşüm kapsamında sadece giyilebilir teknolojiler değil bunun yanı sıra IOT, büyük veri, makine öğrenimi, veri analitiği gibi trendleri de yakından ve heyecanla takip ediyoruz.

Koç Holding CIO’SU Alper Göèüë

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.