Giyilebilir teknolojileri kullanarak geleceèin seyircisi deèil tasarkmcksk olmalkykz!

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Sinpaş GYO CIO’SU Hakan Cem Topal, birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de giyilebilir cihazların test edilmeye başlandığına işaret ederek, “Özellikle inşaat sektörüne özgü olan akıllı baret sistemlerini giyilebilir ürünlere örnek verebilirim. Akıllı baret ürünlerinde genelde yer tespiti, telefon bağlantısı, hareket sensörü ve ortam sensörü bulunmaktadır. Yer tespiti ile personel anlık olarak takip edilip raporlanabilir. Ayrıca personelin istenmeyen kat veya alanlara gitmesi anında otomatik uyarı sistemleri devreye girebilir. Kulaklık ve mikrofon bağlantısı ile eller serbest şekilde telefon görüşmesi yapılabilir. Can güvenliği ve olası bir iş kazası anında hareketsiz kalan personel için uyarı sistemleri devreye girebilir. Ortam sensörü ile havadaki istenmeyen gazların oranı otomatik olarak ölçülüp önlemler alınabilir. Ayrıca akıllı gözlükler ile üretimde kullanılan malzemelerin bilgisi ve yeri personelin karşısına gelebilir. Yine akıllı gözlükler ile üretimin ilerleyişi kontrol edilip çekilen resimlere göre ilgili taşeronların hak ediş ödemeleri yapılabilir. Özellikle konut projeleri satışa çıktığı anda maketten satış yapılmaktadır. Yine takılacak gözlükler ile inşaatı başlanmamış arazi üzerinde proje bitmiş gibi gösterilip müşterilerin projeyi hayal etmelerine yardımcı olunabilir. Tüm bu ürün/cihazlar daha prototip aşamasında olmakla beraber önümüzdeki 3-5 yıl içinde çok aktif bir şekilde kullanılması düşünülmektedir” diyor.

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümle birlikte çok büyük bir değişimin içinde olunduğunu hatırlatan Topal, “Ne zaman toplumlar bilimden uzaklaştı o zaman geriye düştüler. Şu an Endüstri4.0 ile de aynı noktayız. Bu treni kaçırmamalıyız. Giyilebilir teknolojiler Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin en önemli bileşenlerinden biri. Giyilebilir teknolojiler daha çok bireysel alanda karşımıza çıkmakta, ülkemizde kurumsal alanda şu ana kadar güzel sonuçlar alındığını düşünmüyorum. Bu adaptasyondaki en büyük sorunun bu cihazların kurumsal programlar ile entegrasyonu ve pazarın daha oluşmamış olduğunu düşünebiliriz. Pazar daha oluşmadığı için bu tür ürünler ile şirketlere çözüm üreten şirket sayısı bir elin parmakları kadar. Oysaki giyilebilir ürünleri kullanarak şirketimizin satışlarını artırıp maliyetlerini azaltarak işletmenin daha karlı olmasını sağlayabiliriz” diye konuşuyor.

Hakan Cem Topal’a göre, bir dönüşümün içerisindeyiz… Tarımdan sanayiye geçerken tarım işçilerinin öneminin azaldığını söyleyen Topal, “Sanayi çağından teknoloji çağına geçildiğinde mavi yakanın önemi azaldı beyaz yakanın önemi arttı. Şimdi Endüstri 4.0 ile beyaz yakalılar tehlikede. 20 yıl sonra bugün yaptığımız işten acaba emekli olabilecek miyiz? Geleceğin seyircisi değil tasarımcısı olmalıyız. Bu yüzden yeni teknolojilerden korkmayıp işletmelerimizde bol bol kullanmamız gerekiyor” diyor.

Giyilebilir teknolojiler Endüstri 4.0 ve dijitalleëmenin en önemli bileëenlerinden biri. Giyilebilir teknolojiler daha çok bireysel alanda karëkmkza çkkmakta, ülkemizde kurumsal alanda ëu ana kadar güzel sonuçlar alkndkèknk düëünmüyorum.

Sinpaë GYO CIO’SU Hakan Cem Topal

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.