Dijitalleëmeyi ‘internette öde, maèazadan iade et’ slogankna skkkëtkrmamak gerek!

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Colin’s Lojistik ve Bilgi Teknolojileri Direktörü Ergin Ersin de dijitalleşmenin son yılların en trend ifadelerinden biri olduğunu söyleyerek, “Ancak dijital dönüşümü, sadece şirketlerdeki mevcut süreçlerin dijitale aktarılması olarak anlarsak büyük bir yanılgıya düşmüş oluruz. Dijitalleşmeden bizim anladığımız, uçtan uca tüm paydaşlarımızın bizimle birlikte oldukları süreçlerde en iyi deneyimi yaşamalarını sağlamak” diyor.

Bu noktada kurumundaki projelerinden de bahseden Ersin, “Eroğlu LTS projesi adını verdiğimiz projemizle birlikte tedarik zinciri süreçlerimizi uçtan uca dijitalleştirerek yepyeni bir boyuta taşıyoruz. Bu proje kapsamında bir ürünümüzün koleksiyonumuza dâhil olup satın alınmasına karar verildiği andan depomuza girdiği ana kadar tüm süreçleri tek bir platformdan yönetiyor olacağız. Böylelikle hem tedarik süreçlerimizin takibini bir kat daha verimli hale getireceğiz hem de daha çevik ve hızlı üretim/tedarik fırsatlarına sahip olacağımız için müşterimizin taleplerine çok daha hızlı yanıt vereceğiz. Bu, aynı zamanda tedarikçilerimizin de bizimle yaşadıkları tüm sürece çok net hâkim olmalarını ve operasyona odaklanmalarını kolaylaştıracak. Oto- Replenishment projemiz, uzun yıllar önce gerçekleştirdiğimiz sektörde öncü olan bir diğer çalışmamız. Bu projemizle birlikte tüm satış kanallarımızın satış ve stok bilgilerini merkezimizdeki veri ambarımızda topluyoruz. Bu verilerin üzerine kurduğumuz analitik satış tahmini algoritmaları ile her bir kanalın önümüzdeki günlerde satacağı ürünleri ve miktarlarını tahmin edip, stokları azalan ürünlerin mağazalara otomatik olarak gönderilmesini sağlıyoruz. Böylelikle yok satış kaygımızı minimize ederken mağazalarımızdaki stok miktarlarını optimum seviyede tutabiliyoruz. Müşterimiz açısından da doğru ürünün doğru mağazada bulunmasını sağlıyoruz. Mark-down (indirim) optimizasyonu projemiz de oldukça değer verdiğimiz projelerimizden. Bu proje ile geleneksel perakendede çoğu zaman yöneticilerin tecrübe ve öngörüsüne dayanan indirim yönetimini dijitalleştirerek, analitik bir alt yapıya oturttuk. Bu kapsamda satış verileri, mağazaların lokasyonla- rı, mağazaların müşteri kitleleri, ürünlerin stokları ve maliyetleri gibi birçok parametreyi göz önüne alan bir matematiksel model hazırladık. Bu model, ürünlerin güncel satış performansı ve gelecek satış tahminini bahsettiğimiz parametrelerle birleştiriyor ve hangi ürüne ne kadar indirim yapmamız gerektiğini bize söylüyor. Böylelikle indirim kararını verirken artık sübjektif değerlendirmeler yerine son derece objektif tahminleri kullanabiliyoruz. Bu da hem müşteri memnuniyeti hem de satış artışı olarak bize yansıyor” diye konuşuyor.

Perakendenin dijitalleşmesi kapsamında omni-channel yaklaşımının bir perakende firması için müşteriye sunulması gereken zorunluluk haline geldiğini kayde-

Dijital dönüëümü, sadece ëirketlerdeki mevcut süreçlerin dijitale aktarklmask olarak anlarsak büyük bir yanklgkya düëmüë oluruz.

den Ergi Ersin şöyle konuşuyor: “Bunu da sadece “internette öde, mağazadan iade et” gibi sloganlara sıkıştırmamak gerek. Bizim omni-channel anlayışımız, müşterimizin bizimle temas ettiği tüm kanallarda aynı hizmet kalitesini alabilmesi, ona özel hizmet ve önerileri sunabilmemiz ve varsa sorunlarını hızla çözebilmesini içeriyor. Bu sayede de yukarıda bahsettiğimiz “en iyi deneyimi sunma” vizyonunu yerine getirmiş oluyoruz. Dijital dönüşüm çağıyla birlikte e-ticaret uygulamaları özellikle mağazacılık operasyonu yapan firmalar için “bir satış kanalı” olmanın çok ötesine geçti. Artık müşterinizin size sosyal mecralar dâhil her kanaldan, her türlü talebini iletebildiği ve hızla yanıt beklediği bir çağdayız. Dolayısıyla da bu noktada e-ticaret ve mobil dünyaya yalnızca satış kanalı olarak bakmak büyük bir eksiklik olarak kalacaktır.”

Perakende sektörünün dijitalleşmede öncü rolü sürdürmeyi devam ettireceğini ifade eden Ersin, bu noktada oyuncuların da vizyonlarını daima açık tutarak hızlı hareket etmeleri gerektiğini söylüyor. Ersin şöyle devam ediyor: “Kurum içi motivasyonlar da perakende sektöründe dijital dönüşümün devamını getirecek önemli bir etken olacak; çünkü halen Türkiye’deki perakende sektöründe verimlilik artırılabilecek birçok operasyon mevcut. Ancak dijital dönüşümün yer yer yıkıcı olabilen etkilerini de göz ardı etmemek gelecek için bir şart. Sektördeki en önemli artı, en başta müşterilerimizin de bu dönüşüme istekli olması ve teknolojiyle iç içe olması. Bu da bizi dijitalleşme hamlelerini atmakta daha istekli ve kararlı hale getiriyor; aynı zamanda yenilikleri uygulama konusunda sektör içi bir rekabet oluşturuyor.”

Colin’s Lojistik ve Bilgi Teknolojileri Direktörü Ergin Ersin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.