Dijitalleëmede ‘omni-channel’k benimsedik ve ileriye taëkmayk hedeiyoruz

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Kiğılı Bilgi Teknolojileri Direktörü Gürkan Taşkıran, dijital dünyanın günümüzde hem bireyler hem de firmalar için oldukça önemli bir konuma geldiğini ifade ederek, neredeyse tüm medya kanallarının önüne geçtiğini vurguluyor. “Hem firmalar hem de bireyler internet ve dijital teknolojilerinin gücünden yararlanarak yeni müşterilere ulaşmayı hedefliyor. Bizler de Kiğılı olarak dijitalin çağımızdaki gücünün farkındayız ve bu kanalın dinamiklerine göre hızlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Öncelikle, Kiğılı bünyesinde bu dinamikleri karşılayacak, trendleri takip edecek ve altyapıyı en iyi şekilde kurgulayacak ekipler kurduk” diyen Taşkıran, amaçlarının müşterilerinin temas ettiği her noktada en iyi deneyimi sunmak olduğunu dile getiriyor. Gürkan Taşkıran şöyle konuşuyor: “Tüketiciyi çok iyi dinleyen, oluşabilecek her probleme çözüm arayan ve durmadan sorgulayan bir yapımız var. Yaptığımız araştırmalardan çıkan sonuçlara göre de yeni kurgular çalışıyor ve uygulamalar geliştiriyoruz. Edindiğimiz bilgilere göre, tüketicilerimizin büyük çoğunluğu bir ürüne önce internette bakıp daha sonra satın alma işlemini mağazadan gerçekleştiriyor. Bu nedenle dijital ve E-ticaret tarafına çok fazla önem veriyoruz. E-ticarette şu anda Türkiye’deki satış mağazalarımızdan en çok satış yapan üçüncü mağazayız total ciro olarak da ilk beşteyiz Kiğılı olarak. Değişen ve gelişen tüm perakende yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz. E-ticaret ile mağaza ve diğer tüm iletişim kanallarımızı bütünleştirecek projeler üzerinde çalışıyoruz.”

Perakende sektörünün dijitalleşme trendini en hızlı yakalamak isteyen sektörlerin başında geldiğine işaret eden Taşkıran, internetin perakende sektöründeki yükselişinin ve tüketicilerin bu alanlardaki artan beklentilerinin kurumları dijitalleşmeye yönelttiğini anlatıyor. Taşkıran şöyle devam ediyor: “Biz, Kiğılı olarak tüm trendleri yakından takip ediyor ve dijital dünyada da öncü bir firma olmaya özen gösteriyoruz. Bu nedenle dijital trendler nereye gidiyor, müşterilerimiz hangi kanalları kullanıyor ve neye ihtiyaç duyuyor en hızlı şekilde tespit edip uygulamaya geçiyoruz. Tüm kanallarımız arasında uyumlu çalışmaya dikkat ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki artık müşterilerimiz web sitesinde başladığı satın alma serüvenine mağazada devam etmek ya da mobil uygulama üzerinden takip etmek istiyor. Bu stratejiden yola çıkarak Omni-channel kavramını benimsedik ve ileriye taşımayı hedefliyoruz. Modern, dinamik, yenilikçi uygulamalarımız ile 2016 ve 2017’nin ilk çeyreğinde Kiğılı olarak dijital dünyada yaptığımız yatırımlar ile başarılı bir grafik yakaladık. Bizim buradaki başarımızın kilit noktası dijital yenilikleri müşterilerimizin yaşam döngüsüne entegre etmek ve onlara kullandıkları anlar boyunca en iyi deneyimi yaşatmak oldu. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımıza ve rekabet üstünlüğü sağlayan yaratıcı uygulamalara devam edeceğiz.”

Bizim başarımızın kilit noktası dijital yenilikleri müşterilerimizin yaşam döngüsüne entegre etmek ve onlara kullandıkları anlar boyunca en iyi deneyimi yaşatmak oldu.

Kièklk Bilgi Teknolojileri Direktörü Gürkan Taëkkran

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.