Apple, 10’uncu yıla özel yeni telefonu iphone X ile şov yaptı!

Apple, yeni iphone’lark; iphone 8 ve iphone 8 Plus ‘k resmen tankttk. Teknoloji devinin, ilk olarak Apple Watch S3 ile başladkğk lansmana, 10’uncu ykla özel üretilen iphone X damga vurdu.

CIO Turkiye - - EKİM -

Apple, yeni iphone’lark; iphone 8 ve iphone 8 Plus ‘k resmen tankttk. Teknoloji devi, ilk olarak Apple Watch S3 ile başladkğk lansmana, 10’uncu ykla özel üretilen iphone X damga vurdu.

Lansmanda ilk olarak Apple Watch S3 tanıtıldı. Cook, Apple Watch S3 ‘ün satışlarda yüzde 50’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, Rolex’i geride bırakıp ilk sıraya yerleştiğini bildirdi. Apple Watch S3 kullanıcıları telefona ihtiyaç duymadan arama gerçekleştirip, internetten faydalanabilecek. Saatlerde nanosim yerine esim kullanıldı.

Bunun yanında; merakla beklenen iphone 8 ve iphone 8 Plus resmiyete kavuştu. Bu telefonların kasası piyasada bulunan iphone 7 ve iphone 7 Plus’la aynı. Gümüş, uzay grisi ve altın renk seçenekleri var. Telefonlar Aerospace sınıfı alüminyum ve camın üzerinde 7 kat bir işlem görmüş. Apple’ın açıklamasına göre yeni iphone’larda bir telefondaki en dayanıklı cam kullanılmış. Suya ve toza dayanıklılar. iphone 8’de 4.7 inç’lik, iphone 8 Plus’ta ise 5.5 inç’lik Retina HD ekran yer alıyor.

Telefonlara güç veren A11 Bionic oldukça yetenekli. A11’de 6 çekirdek bulunuyor. İki çekirdeğin performansı A10’dan yüzde 25, diğer dört çekirdeğin performansı da yüzde 30 daha fazla. Bununla birlikte telefonlarda Apple tasarımı özel GPU yer alıyor. A10’dan yüzde 30 daha fazla GPU performansı sunuyor.

iphone 8’in arkasında 12 Mp’lik tek ana kamera bulunurken, iphone 8 Plus’ta 12+12 MP çift kamera var. Açıklamalara göre yeni renk filtresi, sensörler ile birlikte kameralar mevcut modellere göre daha detaylı fotoğraflar çekiyor. Apple tasarımı ISP var. Bu sayede piksel işleme performansı daha yükseltilmiş-

ken, düşük ışıkta otofokus yapılabiliyor.

iphone 8 şimdiye kadar bir akıllı telefonda en yüksek kalitede video yakalama özelliğine sahip. 240 FPS’DE 1080p. iphone 8 Plus ile daha doğal bokeh etkisi sunuyor. iphone 8 Plus’ta yeni Portrait Lighting özelliği var. Bir portredeki ışığı değiştirmeye, filtre yerine değişiklik yapmaya izin veriyor. Kameralar artırılmış gerçeklik yeteneğiyle dikkat çekiyor. iphone 8 ve iphone 8 Plus’ta kablosuz şarj özelliği bulunuyor.

Apple Tv’ye 4K desteği

Apple TV, 4K desteğiyle gelecek, yeni iphone etkinliğinde tanıtılacak derken sonunda Apple resmi duyuruyu yaptı. Tam olarak adı Apple TV 4K olan cihazda isminden belli olduğu gibi 4K desteği var. Uzun zamandır istenilen bir özellikti ve sonunda Apple medya cihazının yenisinde yer verdi. Bununla birlikte üründe ipad Pro’dan bildiğimiz A10X Fusion sistem çipi var. Altı çekirdekli A10X Fusion’da üç güçlü çekirdek uygulamalardan, düşük güçlü diğer üç çekirdek arka plan görevlerinden sorumlu olacak görünüyor.

Yeni Apple Tv’nin fiyatı 179 dolar. 15 Eylül’de ön siparişe açılan cihaz, 22 Eylül’de satışa çıktı.

Face ID özelliği ile yeni bir dönem

Apple X, paslanmaz çelik kasa. Suya karşı dayanıklı ve iki rengi var. iphone X, 2436 x 1125 piksel çözünürlüklü 5.8 inç ekrana sahip. Super Retina ekran bulunuyor. iphone X, OLED ekran teknolojisinin kullanıldığı ilk iphone. Telefon hem Dolby Vision hem de HDR desteğine sahip. Ele çok rahat oturan bir tasarım. Ekran çok yüksek hassasiyete sahip. Ekrana dokunduğunuzda hemen uyanıyor. Ana sayfa butonu bulunmuyor. Siri ile etkileşime girmek için telefonun yanındaki güç butonuna dokunmak gerekiyor. Siri için bir ana sayfa düğmesi var. Cihazın ayrıca Face ID özelliği var. Face ID; yüzdeki değişimleri algılayıp uyum sağlayabiliyor. Fotoğrafla sistemi kandırmak ise mümkün değil. Face ID, Apple Pay ile yapılacak ödemelerde doğrulama yöntemi olarak da kullanılabilecek.

Yüz takibi teknolojisi, beraberinde Animoji adını taşıyan hareketli emojileri de getiriyor. Tek hareketle ana ekrana dönülebiliyor. iphone X, artırılmış gerçeklik ile Snapchat kullanıcılarına yeni ve etkileyici filtreler sunacak. Emojiler yüz hatlarıyla eşlenebiliyor. Apple’dan Craig Federighi, hareketli emojileri yani Animoji’yi anlatıyor. İnsanlık mimiklerini ve el yüz hareketlerini kullanabiliyor.

iphone X’un arkasında dikey olarak yerleştirilmiş iki adet 12 megapiksel çözünürlüklü kamera bulunuyor. Bu kamera kurulumuna QUAD-LED True Tone flaş eşlik ediyor. Çift optik görüntü stabilazyonu var. Düşük ışıkta çok güzel fotoğraflar çekebiliyor. Portre modu harika. iphone X, ön kamerada da portre modu ve Portrait Lightning özelliğini sunuyor. iphone X, iphone 7’ye kıyasla 2 saat daha uzun pil ömrü vaat ediyor. Telefon, kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Bütün ürünler tek noktadan kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Apple kablosuz şarj özelliğine sahip tüm cihazları için Airpower isimli bir şarj ünitesini de duyurdu. iphone X, 64 ve 256 GB olmak üzere iki farklı seçenekle gelecek. 64 GB depolama alanına sahip model için 999 dolar ödemek gerekecek. iphone X, 27 Ekim’de ön satışa çıkacak. Telefon, 3 Kasım’da raflardaki yerini alacak.

iphone X, iphone 7’ye kkyasla 2 saat daha uzun pil ömrü vaat ediyor. Telefon, kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Bütün ürünler tek noktadan kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.