Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium tam anlamkyla kşkldayan bir cihaz. Fark edilen ilk ayrkntk ise cihazkn etrafknk çevreleyen ayna kaplamask. Ancak telefonda çok daha büyük yenilikler var: 4K HDR ekrank ve 960 kare video kaykt becerisi.

CIO Turkiye - - EKİM - Ali Atilla Mede

Sony Xperia XZ Premium tam anlamkyla kşkldayan bir cihaz. Fark edilen ilk ayrkntk ise cihazkn etrafknk çevreleyen ayna kaplamask. Ancak telefonda çok daha büyük yenilikler var: 4K HDR ekrank ve 960 kare video kaykt becerisi.

O€simizde bir de bizim gözümüzle incelemeye aldkğkmkz Xperia XZ Premium gerçekten büyük bir telefon ve 195 gram ağkrlkğkyla bunu fazlaskyla hissettiriyor. Cihazkn arka kksmknk ise standart bir ayna gibi kullanmak mümkün. Hatta öyle ki cihazkn arka kamerasknk kullanarak sel€e fotoğraar bile çekebiliyorsunuz. Cihazkn hem önü hem arka kksmk Gorilla Glass 5 ile kaplanmkş olmaskna rağmen elde kaygan hissettirmiyor. Bu tarafkn tek eksisi ise fazlaca parmak izi göstermesi..

Telefonun sahip olduğu uzunluğa rağmen, ekrank yalnkzca 5.5 inç. Bu alankn üstünde ve altkndaki genişçe boş bir alan bulunuyor. Bu açkdan telefonun ekran gövde orank açkkçask hayal kkrkklkğk yaşatkyor. Sony bu tasarkmk değiştirmemeye gerçekten de kararlk görünüyor. Cihazkn alt kksmknda USB 3.1 uyumlu Type C konnektörü, üst kkskmda da 3.5 mm ses

girişi yer alkrken, sol tarafta nanosim ve microsd kart çekmecesi için bir kapak bulunurken, sağ tarafta da güç, kamera ve ses açma kapama tuşlarkna yer verilmiş. Güç tuşunun aynk zamanda parmak izi okuyucu olarak çalkştkğknk da belirtelim.

Sony Xperia XZ Premium gücünü Qualcomm işlemci ailesinin son modeli Snapdragon 835’ten alkyor. Cihaza 4 GB RAM ve 256 GB’A kadar destek sunan microsd kart yuvask ile birlikte 64 GB depolama alank eşlik ediyor. Android 7.1 yüklü gelen cihazkn gra€k birimi tarafknda ise Adreno 540 var. Cihaz son derece hkzlk ve akkck şekilde çalkşkyor. Uygulamalarda ya da yoğun gra€kli oyunlarda dahi herhangi bir sorun yaşatmkyor. Telefonun diğer teknik özellikleri arasknda Bluetooth 5.0, NFC ve 802.11ac Wi-fi desteği bulunuyor.

Xperia XZ Premium, bir akkllk telefonda ilk defa kullanklan 4K HDR ekrana sahip. Bu 5.5 inç’lik ekran toplam çözünürlükte 3840x2160 piksel ile bir telefon ekrankn gördüğümüz en keskin görüntüleri üretiyor. Sony, Bravia TV teknolojisini bu Triluminous ekrana yerleştirmiş. Bu ekran gerçekçi ve daha canlk renkler sunuyor. Ekran ayarlarknk da oldukça kapsamlk olarak özelleştirebiliyorsunuz. Sadece renk gamut modunu değil aynk zamanda beyaz dengesini de değiştirebiliyorsunuz. Netix ve Youtube 4K içerikleriyle telefonun görüntü kalitesi sizi gerçekten cezbediyor.

Telefon, su ve toza karşk dayankklk olduğunu kanktlayan IP68 serti€kaskna sahip. Sony’nin stereo hoparlörü oldukça iyi bir ses deneyimi sunuyor. Çoğu rakip telefonlara göre daha net ve daha dolgun bir ses performansk gösteriyor. Ancak cihazdan beklediğiniz kadar yüksek ses alknamadkğknk da ekleyelim.

Etkileyici kamera yetenekleri

Xperia XZ Premium, 19 megapiksel çözünürlük sunan Motion Eye özelliğe sahip arka kamerayla geliyor. Öngörülebilir yakalama özelliklerine sahip kamera, görüntüleri deklanşöre basmadan bir saniye önce arabelleğe kaydediyor. Dört farklk kare yakalayan cihaz fotoğraar arasknda seçim yapmankza imkan sunuyor. Kamerankn genel performansk gerçekten çok etkileyici. Her türlü detay ve netliği fotoğraarda görebiliyorsunuz.

Motion Eye teknolojisi, aynk zamanda 960 fps süper yavaş video çekimi sağlkyor. Süper yavaş çekim özelliğiyle videolar çekmek gerçekten çok keyii. Bu modda hkzda çektiğiniz videoda 10 saniyelik yavaş çekimler kaydedebiliyorsunuz. Ancak çekilen videolarkn 720p çözünürlükte olduğunu da belirtelim. Xperia XZ Premium bu özelliğiyle rakiplerinden bir adkm öne çkkkyor. Telefonun ön kamerask ise 13 megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu kamerankn performansk da sel€e severler için oldukça memnun edici. Ayrkca ön kamerayla Full HD videolar çekmeniz mümkün. 3.230 mah kapasiteli bir pille gelen telefon çok yoğun kullankmda bir günü ucu ucuna tamamlayabiliyor.

Daha ortalama bir kullankmda ise günün sonunda yüzde 15-20 seviyelerinde bir pil gücü kalkyor. Pili tamamen tükettikten sonra ise cihazk tam doldurmak için yaklaşkk 3 saatlik bir süreye ihtiyacknkz var. Cihazkn özellikleri arasknda her ne kadar Quick Charge 3.0 özelliği bulunsa da, cihazkn tam şarj olmask gerçekten uzun bir süre alkyor. Parlak Krom ve Derin Deniz Siyahk olmak üzere iki farklk renk seçeneğiyle gelen telefonun €yatk ise 2900-3000 TL seviyelerinde.

Sony Xperia XZ Premium, gerçekten adk gibi ‘premium’ bir ürün. Sahip olduğu güçlü donankmk, 4K HDR ekrank ve 960 kare video kaykt becerisiyle isminin hakkknk veriyor. Cihaz, amiral gemisi bir akkllk telefon araykşknda olanlar için en güçlü adaylardan biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.