IFA 2017 akkllk teknolojiler ile kapklarknk açtk

Avrupa’nkn dev tüketici elektroniği fuark IFA, bu ykl da Almanya’nkn Berlin şehrinde gerçekleşti. Fuara teknoloji devlerinin yeni ürünleri damga vururken, özellikle giyilebilir cihazlar ile akkllk ev konseptleri ön plana çkkan ürünler oldu.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

En büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2017, 1-6 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşti. Fuarda, giyilebilir teknolojiler ve akıllı ev konseptine entegre akıllı sistemler öne çıkan ürünler oldu.

Bu yıl 57’ncisi düzenlenen IFA 2017 katılımcılara ev elektroniği ve beyaz eşya sektöründeki yenilikçi eğilimleri izleme, karşılaştırma ve yeni ürün ve teknolojilerle tanışma fırsatı sağlıyor. Türkiye’den başta Vestel ve Arçelik olmak üzere çok sayıda şirketin katılım gösterdiği bu yılki fuarın alanı her geçen sene olduğu gibi, biraz daha genişlerken, katılımcı sayısının da artması öngörülüyor. Fuarda, ulusal ve uluslararası markalar son teknolojilerini ve yeni ürünlerini bu sene de görücüye çıkardı. Geçen sene akıllı ev konseptinin öne çıktığı fuarda bu yıl da, bu sisteme entegre akıllı teknolojiler, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojiler öne çıktı. Sanal gerçeklik, yapay zekâ, giyilebilir teknolojiler, akıllı sistemler, robotik ve telekomünikasyon başta olmak üzere pek çok alanda, çok sayıda teknolojinin sergilendiği fuarda; giyilebilir ürünleri, akıllı ev sistemleri, birbirleri ile bağlantıya geçmeyi sağlayan teknolojiler de yer aldı. Teknoloji devleri de fuarda yeni ürünlerini görücüye çıkardı.

Samsung, yeni giyilebilir cihazlarknk tankttk

Samsung, giyilebilir cihazlar ailesine üç yeni ürün ekledi. Spor yapmayı sevenler için geliştirdiği yeni akıllı saat Gear Sport, gelişmiş GPS özelliğiyle yenilenen akıllı bileklik Gear Fit2 Pro ve yeni kablosuz kulak içi kulaklık Gear Iconx modellerini tanıttı. Yemek ve uyku düzeninden yapılan egzersizlerin takip edilmesi ve motivasyon amaçlı sunulan yaşam koçluğuna kadar birçok günlük

aktivitede yeni Gear cihazları en büyük yardımcınız olacak. Samsung, giyilebilir cihazlarına yeni akıllı beceriler ve kolay kullanılabilir özellikler ekleyerek ve aynı zamanda teknoloji ve spor dünyasından farklı markalarla işbirliği yaparak kullanıcılarının sadece hareket dolu yaşamlarına değil, aynı zamanda büyük işler başarabilmelerine de destek oluyor.

Samsung Gear Sport ve Gear Fit2 Pro’nun kazandığı yeni özellikler arasında şunlar var: Su Geçirmezlik ve Yüzme Takibi: Her türlü yüzme aktivitenizde size eşlik edebilen Gear Sport ve Gear Fit2 Pro, 5 ATM su geçirmezlik derecesi ile sertifikalandırıldı. Speedo’nun yeni yüzme egzersiz uygulaması Speedo On ile artık yüzme mesafesi ve süresinden, kulaç şekli ve farklı aktivitelere kadar birçok temel yüzme hareketi kolay bir şekilde takip edilebiliyor.

Beko’dan “Eat Like A Pro” girişimi

Beko, IFA’DA en yeni ürün ve teknolojilerini tanıttı. Beko standında bu yıl; herkes için teknoloji, sağlıklı yaşam ve beslenme temaları öne çıktı. Arçelik A.Ş. CEO’SU Hakan Bulgurlu, günümüzün ihtiyaçlarının hızla değiştiğini, orta sınıf büyürken, hanelerin küçüldüğünü söyledi. Bulgurlu, “İnsanlar hızlanan hayat temposu içinde, her alanda daha akıllı çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. Ekonomik, sağlıklı, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve akıllı uygulamalarla birlikte kullanabilecekleri ürünleri talep ediyorlar. Bu nedenle bizim en önemli hedefimiz, toplumunun her kesiminin yeni teknolojileri kullanarak hayatını kolaylaştırmak ve aynı zamanda doğal kaynaklarımızı koruyan ürünleri hayata geçirmek” dedi.

Beko IFA’DA sponsoru olduğu FC Barcelona ile birlikte çocuklarda sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek amacıyla başlattığı “Eat Like A Pro” adlı küresel bir girişimi de duyurdu. Küresel bir sorun olan obezitede mevcut eğilim devam ederse, 2025’e kadar 5 yaşın altında obez ya da aşırı kilo sorunu olanların sayısının 70 milyona ulaşması bekleniyor. Beko, bu sorunla iki şekilde mücadele edilebileceğine inanıyor. İnovatif teknolojilerle sağlıklı beslenmeyi daha kolay hale getirerek ve çocuklar arasında sağlık yeme alışkanlığını cazip hale getirerek.

Sony, IFA 2017’de yeni ‘akkllk’larknk tankttk!

Sony de IFA 2017 fuarında yeni amiral gemisi Xperia Xz1’in yanında XZ1 Compact ve XA1 Plus’ı tanıttı. Tasarım olarak Xperia XZ1, tek parça alüminyumdan üretilmiş bir metal tasarım ile geliyor. Telefonun her iki kenarında da yuvarlatılmış hatlar bulunuyor. Xperia XZ1 Compact ise cam fiber sentetik plastik malzeme ile hafiflik hissini güzel bir şekilde sunuyor. XA1 Plus ise geçtiğimiz sene piyasaya sürülen XA serisi ile aynı tasarım ile geliyor. Ekran olarak Xperiaxz1, 5.2 inç Full HD HDR ekran ile geliyor. Piyasada bulunan ve tanıtılan diğer amiral gemilerine göre daha küçük ve düşük çözünürlüklü bir ekran ile gelmesine karşın Xperia Xz1’de bulunan HDR desteği ile Amazon Prime ve Netflix gibi servislerin sunduğu HDR özellikli içerikler daha kaliteli bir şekilde izlenebilir olacak. 4.6 inçlik HD ekran ile gelenxperia XZ1 Compact’ta HDR desteği bulunmuyor. Xperia XA1 Plus’ta ise 5.5 inçlik 1080p çözünürlüğünde bir ekran ile geliyor. Donanım olarak Xperia XZ1 ve Xperia XZ1 Compact’ta Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM, microsd kart girişi bulunuyor. Dahili hafıza olarak Xperia XZ1 64 GB ile gelirken, Xperia XZ1 Compact 32 GB ile gelecek. Xperia XA1 Plus ise Mediatek Helio P20 işlemci, 32 GB dahili depolama, microsd kart desteği ile gelecek.

Acer IFA 2017’de neler tankttk?

Acer da IFA 2017’de en yeni ürünlerini tanıttı. Predator Orion 9000 serisi masaüstü oyun bilgisayarları, Predator X35 kavisli monitör, Swift 5 ultra ince ve ultra hafif dizüstü bilgisayar, Spin 5 dönüştürülebilir bilgisayar ve Switch 7 Black Edition 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarın yanı sıra göz kamaştırıcı kulaklık ve fare seti ile Acer oyunculara özel seçenekler sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.