Enerjiye özel siber güvenlik konularknda uzman €rmalarkn çoğalmasknk bekliyoruz

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Dijital dönüşümle birlikte enerji sektöründe de değişiklikler olduğunu söyleyerek söz giren Cengiz Holding CIO’SU Sinan Özkan, “Son kullanıcı tarafında dijital dönüşüm ve IOT ile birlikte ev ve iş yerlerinde tasarrufa yönelik, uzaktan müdahale edebileceğimiz cihazlar ile zaman tasarrufu, sorunların daha hızlı, kolay ve online olarak ilgili firmalara aktarılması ve çözülmesi anlamında değişiklikler oluyor. Son kullanıcı haricinde, Enerji üretim şirketlerinde de dijital dönüşümün getirdiği gerçek zamanlı veri analizine dayalı planlar ile santrallerin çalışma süreleri artırılmaya, başka bir deyişle kesinti süreleri kısaltılmaya çalışılıyor. Ayrıca dijital dönüşüm ile elde edilen verilerden yararlanılarak öngörülen bakım programları ile de yine daha az kesinti ile sistemin çalışması sağlanıyor” diyor.

Yüzde 61 verimlilik ile dünyanın en verimli doğalgaz santralini Türkiye’de Cengiz Enerji olarak faaliyete geçirdiklerini anlatan Özkan şöyle devam ediyor: “Buradaki yüzde 1 verimlilik artışı veya azalışı milyon Tl’leri aşan kazanç/ kayıp farkları yaratabiliyor. Dijital dönüşüm ile elde edilebilen daha detaylı büyük veri ve gerçek zamanlı veri ile daha az kesintili ve otomatik uyarı mekanizmaları ile zamanında yapılan bakım ile maliyet anlamında tasarruf yapmak mümkün. Maliyetin yanında üretilen enerjinin de daha sorunsuz bir şekilde piyasaya sürülmesi sağlanıyor. Dijital dönüşümün etkilediği bir alan da enerji dağıtım şirketleri. Burada da Cengiz Holding ortaklığı olan CK Enerji, Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış grubu olarak 3 bölgede, online işlem merkezi, kampanyalar, arıza, bakım, acil durum hizmetleri, müşteri hizmetleri, saha ekiplerinin koordinasyonu, araçlar gibi birçok konuda dijitalleşmenin getirdiği faydalardan yararlanıyoruz. Özelleştirme yapıldıktan sonra ilk işimiz yaklaşık 100 milyon dolarlık bir bütçe ile Bilgi Teknolojileri yatırımı yaparak, dijital dönüşümü başlatmak oldu. Nasıl daha az maliyetli hizmet sunabiliriz, bunun yanında bireysel ve kurumsal tüketicilerin nasıl daha iyi ve hızlı hizmet almasını sağlarız, arızalara nasıl daha hızlı müdahale edip sorunları çözeriz bu konularla ilgili dijital dönüşümün faydalı olabileceği tüm alanları araştırıyoruz. CK Enerji Bilgi Teknolojileri biriminin önderliğinde ödüllü projeler yapıyoruz.”

Sinan Özkan’ın üzerinde durduğu bir konuda dijital dönüşüm ile birlikte gelen ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı. Enerji üretiminde bu standardın zorunlu hale gelmesinden sonra yeni iş alanlarının oluştuğunu belirten Özkan, “Bu hâlihazırda bir örnek olabilir. Bunun yanında yine enerji üretiminde dijital dönüşüm ile cihazlardan elde edilen anlık ve büyük verinin işlenmesi için de bu konusunda uzmanlaşmış arkadaşlardan faydalandığımız oluyor. Maliyetleri, çalışma süresini ve hizmeti daha öngörülebilir şekilde yönetmek anlamında en ufak katkının dönüşü zaman ve tasarruf anlamında oldukça fayda sağlayabiliyor. Detaylı veri analizini yapabilecek uzman kişilere de ihtiyaç zaman geçtikçe artacaktır. Enerji üretim ve dağıtım firmalarına özel siber güvenlik konularında da, uzman firmaların çoğalmasını bekliyoruz” diye konuşuyor.

“Dijital dönüşümde, elde edilen verilerin daha detaylı raporlanması ve aksiyon planları çıkartılması ve önceden uyarı me-

Maliyetleri, çalışma süresini ve hizmeti daha öngörülebilir şekilde yönetmek anlamında en ufak katkının dönüşü zaman ve tasarruf anlamında oldukça faydasağlayabiliyor.

kanizmalarının daha verimli çalışması ile iş gücü kaybı ve üretim kesintilerini azaltacaktır. Ön görülemeyen maliyetler azalacaktır. Enerji üretim ve dağıtımındaki dijital süreçlerin artması ekonomiye ve tüketicilere de olumlu anlamda yansıyacaktır” diyen Özkan, dijitalleşmenin enerji sektörüne ve Türkiye ekonomisine uzun ve kısa vadede maliyet tasarrufu getirmeye başladığını ifade ediyor ve ekliyor: “Önemli olan bu değişim sürecinde geç kalmamak ve dijital dönüşüme ayak uydurmaktır.”

Enerji sektörü denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri de elbette siber güvenlik. Siber güvenlik çözümlerinin yeterli düzeyde olmadığını savunan Sinan Özkan, “Türkiye ve Dünya’da yaşanan bazı siber saldırı örneklerinden dolayı enerji üretim dağıtım ve şirketleri ile EPDK artık çok daha dikkatli ve bu konunun bilincinde. Biz de gerek enerji üretim gerekse enerji dağıtım şirketlerimizde siber güvenlik konusuna eskisinden çok daha fazla önem gösteriyoruz. Zaten ilk aşamada ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardını sağlamak için çalışmaları uzun bir süre önce başlatmıştık. Eksikleri tespit edip yazılım, altyapı ve donanım yatırımlarını zorunlu olsun olmasın birçok lokasyonumuzda başlattık ve bazılarında tamamladık ISO 27001 sertifikasını aldık. Bunun yanında güncel yazılım ve güvenlik sağlayacak donanımları takip ediyor gerekirse yeni yatırımlar yapıyoruz. Periyodik olarak iç ve dış sızma testleri yapıyoruz ve yenilerini planlıyoruz. Zaman zaman kullanıcılarımızı ve Bilgi Teknolojileri birimimizde çalışan arkadaşlarımızı eğitiyoruz. Ayrıca yine periyodik olarak güncel saldırılara karşı tüm kullanıcılarımıza bilgilendirme e-mailleri yolluyoruz” şeklinde konuştu.

Cengiz Holding CIO’SU Sinan Özkan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.