Hibrit tabletler popülarite kazanmaya devam edecek

IDC, hibrit tabletlerin tablet pazarknk canlandkrmasknk ve satkş orank olarak diğer tablet çeşitlerinin önüne geçmesini bekliyor. IDC tarafkndan yayknlanan son bilgilere göre tablet pazark son bir yklda düşüş gösterdi ve bu eğilim yklsonuna kadar devam ed

CIO Turkiye - - TEKNOLOJI -

Tabletlerin ve melez cihazların satışları, yıllık %11,5 düşüşle 183,4 milyon adet oldu. Ancak IDC, 2018’de ”olumlu büyümeyi” öngörüyor ve gelecek iki yıl içinde satışların artmaya devam edeceğini, 2020’de 194,2 milyon adede ulaşabileceğini öngörerek geleceğe ilişkin iyimser bir bakış açısı sergiliyor.

Melez cihazlar gelecek

ipad Pro ve Surface Pro 4 gibi melez cihazlar pazarı şekillendiriyor ve diğer teknoloji şirketleri de bu yeni cihazların tasarımına yöneliyor. Pazar zaten kurumsal kullanıma hazır hibrit bir dizi gördü ve eğer IDC verilerini baz alırsak, bu cihazların popülaritesi önümüzdeki yıllarda artacak.

Idc’nin Üç Aylık Mobil Cihaz İzleyicileri’nin kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani, hibrit tabletlerin geleneksel PC satışlarından aldığı pazar payının bir kısmını almaya devam edeceğini söylüyor. Geleneksel dizüstü bilgisayarların yerine geçmek üzere tasarlanan Windows ve IOS tabletlerinin büyüyen pazarına ve en yeni yazılım sürümünden sonra Android tabletlerde potansiyel bir yükselişe işaret ediyor.

Idc’nin bir basın bülteninde ”Windows ve ios’un hâlihazırda sağlam hibrit teklifleri var ve Android’in en yeni sürümü ile Google’ın yarışta nihayet daha iyi çoklu görev desteği ve güvenlik özellikleri ekleyeceği bir cihazı olacak” diyor.

Hibrit tabletlerin büyük bir geleceği var

IDC, daha fazla tüketici ve iş dünyası lideri çıkarılabilir tabletlere doğru yöneldiğinde, insanların alacakları cihaz türlerinde bir değişikliğin olacağını öngörüyor. IDC, 2016 yılının sonuna kadar, tablet satışlarının yüzde 85’inin daha küçük modellerden olacağını, ancak hibrit aygıtların artmasıyla birlikte 2020 yılına kadar bu rakamın yüzde 68’e düşeceğini öngörüyor.

Bu değişim, daha büyük tüketicilerin ve işletme kullanıcılarının daha büyük tablet cihazlarına daha çok yönelmesi anlamına gelecek. 2016’dan itibaren tüm tabletlerin yüzde 55’i 9 inç veya daha küçük ancak IDC, bu segmentin oranının 2020 yılına kadar yüzde 40’a düşeceğini öngörüyor.

IDC Araştırma Direktörü Jean Phillippe Bouchard’a göre, bu değişimin bir göstergesi ‘saldırıya açık fiyat noktaları’nda bir gelişme olarak ortaya çıkıyor; bu da ”gelirler için küçük bir hacim, örneğin Amazon gibi saf bir hacim ya da platform oyunu dışında” yer bırakıyor.

Ayrıca, Windows tabletlerinin 2020 yılına kadar daha güçlü bir dayanak noktası olmasını bekleyebilirsiniz. Aslında Windows tabletleri, 2015 yılında piyasanın yüzde 9’unun biraz altındaydı ve 2016 içinde yüzde 11’e yükseldi. IDC’YE göre, 2020 yılına kadar Windows tabletleri pazarın yüzde 19’undan fazlasını elinde tutacak. Android tabletlerin 2016’daki pazarın yüzde 66’sından, 2020’deki pazarın yüzde 58’inin altına düşmesi bekleniyor.

Bu arada, Apple’ın IOS tabletlerinin çoğunlukla aynı kalması bekleniyor ve 2016 boyunca yüzde 20 civarında olan oranının, 2020’ye kadar yüzde 22 civarında yer alacağı öngörülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.