It’deki skandallar: Teknolojinin bir yıllık sarsıntılı yolculuğu

Sosyal medyada cinsiyet ayrkmcklkğk ve krkçklkktan Samsung’taki yolsuzluğa, Youtube’daki nahoş videolara, 2017 birçoğu için kötü bir tat bkraktk. Teknoloji endüstrisindeki göze çarpan 8 skandala birlikte bakalkm.

CIO Turkiye - - EDITÖRDEN -

Sosyal medyada cinsiyet ayrkmcklkğk ve krkçklkktan Samsung’taki yolsuzluğa, Youtube’daki nahoş videolara, 2017 birçoğu için kötü bir tat bkraktk. Teknoloji endüstrisindeki göze çarpan 8 skandala birlikte bakalkm.

Birçoğu için zor bir yıldı 2017 yılı. Çoğu insanın uzun zamandır göz ardı ya da inkâr etmeye çalıştığı İnsan doğasının karanlık tarafını açığa çıkardı: Irkçılık, cinsiyet ayrımcılığı, yağmacı cinsel davranışlar ve hepimizin adil olması gerektiğinde hemfikir olduğumuz şeylere hile katmak için teknolojiyi kullanma.

1974, Watergate’i yapmak yeterliydi ve Başkan Richard M. Nixon’ın istifası olumlu şekilde tuhaf görünüyor. Fakat çamurda yaşamanın aydınlık bir yanı vardı.

Bizim skandal olarak düşündüğümüz şey mevcut ahlak ikliminin bir ölçüm çubuğu olarak hizmet ediyor. Elbette 2017 zorlu bir yıldı. Ama bizim bu şeyleri skandal olarak düşünmemiz uzun bir yol kat ettiğimizi işaret ediyor; almamız gereken çok uzun bir yol olsa da.

Yüzyıl önce kurumsal bir bildiri kadınların erkeklerden neden daha az kazandığının biyolojik bir nedeni ortaya atması, kadınların adil maaş talep etmesi ve suçluların seçim sonuçlarıyla oyalanması göz bebeklerini büyütmemiş olabilir. Ama 2017’de şoke olduk. Bu en iyi halimiz olmayabilir. Ancak hatalar iyi öğretmendir. Onları inceleyelim ve öğrenelim.

Google’da (ve diğer yerlerde) bariz ayrkmcklkk

Yılın başında Çalışma Bakanlığı kamu yüklenicisi Google’da rutin bir denetleme gerçekleştirirken erkeklerle kadınlar arasında sistematik bir maaş dengesizliğini keşfetti. Teknoloji devinden daha fazla bilgi talep etti. Ardından daha derine inmeye başladığında kadın ve erkek çalışanlar arasında önemli bir farklılık olduğunu buldu. Bakanlığın bölgesel avukatı Janet Herold Nisan ayında The Guardian’a “bu aşamadaki hükümetin analizi öyle gösteriyor ki Google’da kadınlara karşı ayrımcılı oldukça aşırı, bu endüstri için bile” açıklamasını yaptı. Bu soruşturma bakanlığın Oracle’a karşı başlattığı davadan sonra geldi. Oracle aynı pozisyondaki kadınlar, Afrikalı Amerikalılar ve Asyalı çalışanlarla karşılaştırıldığında sistematik olarak beyaz erkeklere daha fazla ödeme yapmakla suçlanıyor. Teknoloji endüstrisinde çalışan kadın ve azınlıkların çoğu için bunların hiçbiri şaşırtıcı gelmedi. Şu anda eski ve mevcut çalışanlar tarafından Google’a karşı açılmış davalar var; aynı şekilde Oracle’a da.

Cinsiyetçi Google notu

Teknoloji endüstrisi ve Google’daki cinsiyet ayrımcılığı iddialarıyla alay edermişçesine o zamanlar Google çalışanı olan yazılım mühendisi James Damore bir not yayınladı. Söz konusu notun iddiası diğer şeylerle birlikte Google’ın çeşitlilik programlarının kadınların (nevrotik, baskı altında çökme eğiliminde olan ve tutkulu olmayan) bu tür işleri yapmak istememesi yüzünden başarısız olduğuydu.

Onun notu uzun, tamamen yanlış aktarılan bilimle dolu, amacı belli değil ve acemi bir biçimde hastalıklı bir mantıkla hassas sosyal alana giriyor ve tarihi ya da toplumsal bağlamı anlamada başarısız oluyor. Temel olarak doğaları gereği çeşitlilik programlarının kusurlu olduğu zira kadınların biyolojik olarak teknik işlere ve liderliğe daha az yatkın olduğu önermesini savunmak için bilimden çokça yararlanıyor.

Asıl skandal mı? Bu adamı ciddiye almış olan herhangi bir kişi. Ama bunu yaptılar. Alt-right (alternatif sağ) beklenildiği gibi onu kahraman durumuna yüceltti. Google ise yazısının zararlı cinsiyet kalıplarını teşvik ettiğini söyleyerek onu işten kovdu.

Etrafında olanları anlamada başarısız olmayı sürdürerek (bunun sebebinin kendisinin otistik olmasından kaynaklanabileceğini belirtiyor) Google’ı dava ediyor; doğruyu söylediği için kovulduğunu iddia ederek. Diğer herkes için aşikâr olan şu ki işverenini çamura sürüklediği ve her fırsatta çamuru savunduğu için işini kaybetti.

Teknoloji tarafkndaki belki de en büyük skandal Uber’deydi. Kurucularkndan ve CEO olan Travis Kalanick eski bir çalkşanknkn bir blog gönderisinden sonra istifa etti.

Bazk skandallar sadece Hollywood için değil

#Metoo kampanyasının kanıtladığı gibi Hollywood ve Silikon Vadisi’ni çalkalayan cinsel taciz skandalları hakkında hiçbir şey şaşırtmayacak; tüm bunların ne kadar kötü olduğunu keşfettiğinde şok olan makul bir adam değilseniz.

Teknoloji tarafındaki belki de en büyük skandal Uber’deydi. Kurucularından ve CEO olan Travis Kalanick eski bir çalışanının bir blog gönderisinden sonra istifa etti. Söz konusu çalışan Susan Fowler yönetim destekli bir cinsel taciz kültürü tarafından nasıl firmadan uzaklaştırıldığını detaylandırmıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.