Yapay zeka yeni meslekleri beraberinde getiriyor

Yapay Zeka Öngörüleri 2018 Raporu’na göre; yapay zeka eskiye göre çok daha fazla verimlilik sağlayacak. Ayrkca bu yeni nesil teknolojinin yeni mesleklerin de doğmaskna sebep olacağk öngörüler arasknda.

CIO Turkiye - - GIRIŞ -

Yapay Zeka Öngörüleri 2018 Raporu hazırlandı. Yapay zekâ alanında uzman bilim adamları, vizyonerler ve danışmanların tecrübelerinden faydalanarak PWC tarafından hazırlanan rapordaki 8 öngörü; yapay zekânın şirket organizasyonlarında nasıl bir yer bulacağına ve şirketlerin çalışanlarını bu konudaki yeniliklere nasıl hazırladıkları hakkında enteresan bilgiler içeriyor.

Rapora göre çalışanlar, doğru bir altyapı çalışmasıyla yeni dönemde sanılanın aksine işlerini kaybetmeyecek, üstelik yapay zekânın süreçlere entegrasyonu ile eskisine göre çok daha verimli çalışabilecekler.

Yapay zekâ dendiğinde çoğu kişinin aklına ilk gelen, dünyanın en ünlü satranç ustasını yenebilen bir robot… Ancak yapay zekâya sahip robot tek başına hiçbir zaman yeterli değil, bir işe yaraması için karşısında onu programlayan veya kullanan bir insanın olması gerekiyor. Geleceğin iş dünyasına da yön verecek olan bu kolektif yaklaşımla, çalışanların önemi giderek artacak. Kendini tekrarlayan bazı iş türlerinde insana ihtiyaç azalsa da, bu mesleklerin yerini alacak yeni iş kolları sayesinde, yapay zekâyla çalışma becerisine sahip çalışanların değeri artacak. Üstelik yapay zekâ entegrasyonuna bağlı olarak mevcut mesleklerdeki beceri ihtiyaçlarının değişimi ile yepyeni çalışma şekilleri ortaya çıkacak.

Yapay Zekâ Öngörüleri 2018 araştırmasının verilerine göre;

1. Yapay zekâ önce çalışma ortamını etkileyecek. 2. Yapay zekâ pratik uygulamalara dönüşerek daha fazla işe yaramaya başlayacak.

3. Yapay zekâ veri analizi konusundaki soruları yanıtlamaya yardımcı olacak.

4. Yapay zekânın ihtiyaç duyacağı yeteneklerin kimler olacağı sorusuna teknik uzmanlar değil işlevsel uzmanlar karar verecek.

5. Yapay zekâ nedeniyle organizasyonlar siber saldırılara daha açık hale gelse de, bu siber savunmalarının güçleneceği anlamına da gelecek.

6. Yapay zekânın verdiği kararların ardındaki nedenler daha anlaşılır hale gelecek.

7. Ülkeler yapay zekânın dev araştırma pastasını paylaşmak üzere birbirleriyle yarışacaklar.

8. Yapay zekânın sorumlu kullanımı ile ilgilenenler sadece teknoloji şirketleri değil, organizasyonların paydaşları da olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.