Güvenlikte uzman sayksknkn artkrklmask ilgili bölümlerin açklmaskna bağlk bir süreç

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Yücel Grup Bilgi Teknolojileri Direktörü Köksal Küçükada konuyla ilgili olarak, yeni nesil ataklar özelinde; bugünlerde eşi görülmemiş, büyük ölçekli, çok yönlü, daha yeni teknoloji ve araçlarla yapılan beşinci jenerasyon ataklar ile karşı karşıya olunduğunu belirtirken, bu yeni nesil ataklara eski nesil güvenlik anlayışı ve eski nesil koruma sağlamanın imkansız olduğunu belirtiyor.

Bu tür atakların sonuçlarının iş sürecinde majör etkileri olduğu gibi, şirketlerin repütasyonu açısından da çok etkili olduğunu ifade eden Küçükada, “Bu hepimizin konuya daha çok önem vermemiz gerektiğini de ortaya koymuş durumda” diyor.

Kendilerinin de bu farkındalıkla, gelen atağa karşı önlem alabilen çözümlerle proaktif bir korumayı hedeflediklerini belirten Köksal Küçükada, “Hacker’lar her zaman bir adım önde ve bu noktada daha akıllı çözümlerin devreye girmesi gerekiyor. Elimizdeki araçları daha önce karşılaşılmamış atakları da sistemlerdeki anomaliliklerden anlayacak araçlar ile destekliyoruz. Düzenli penetrasyon testleri yaparak açık noktalarımızı belirlemeye ve kapatmaya çalışıyoruz. Bu konuda uzman şirketlerden aldığımız dış kaynak hizmetleri artırıyoruz. Ayrıca en önemlisi de kullanıcılarımızın bu konulardaki farkındalığını artırarak bu atakların en zayıf halkası olan insan etkisini de azaltmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Yeni nesil ataklara karşı mevcut IT personellerine çeşitli eğitimler vererek, geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Küçükada, “Bu konuda yaptığımız projelerde de arkadaşlarımız etkin rol aldıklarından en etkin öğrenme yöntemi olan iş başı eğitim ile de bilgi ve tecrübelerini her geçen gün artırmaktalar” diyor.

Küçükada’ya göre; siber güvenlik noktasında dünyadaki kaynak açığı giderek artmakta… Zira bu durum Türkiye için de geçerli. Bu kaynağın mutlaka artırılması gerektiğinin altını çizen Köksal Küçükada sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bunun için önce bu konuyu ilgi çekici hale getirip, açığın olduğunu göstermek gerekiyor diye düşünüyorum. Türkiye’de siber güvenlikte Cio’ların farkındalığı yüksek olsa dahi diğer iş birimlerinde aynı farkındalığın olmadığını görüyoruz. Sektörde de bu konuda yeteri kadar bilgilendirme, etkinlik yapılmamakta. Bu farkındalığı tüm birimlerde artırırsak konunun önemi anlaşılacak ve gençler, öğrenciler bu alanda kendilerini geliştirmek için hevesli olacaklardır. Bu konudaki şirketlerin kaliteleri de geliştikçe bu konunun uzmanları daha yetkin hale gelecekler. Bununla birlikte sektörde uzman sayısının artırılması için konunun özellikle ilgili bölümler olmak üzere üniversitelerde başlayan bir süreç olması çok faydalı olacak.”

Türkiye’de siber güvenlikte Cio’ların farkındalığı yüksek olsa dahi diğer iş birimlerinde aynı farkındalığın olmadığını görüyoruz. Sektörde de bu konuda yeteri kadar bilgilendirme, etkinlik yapılmamakta.

Yücel Grup Bilgi Teknolojileri Direktörü Köksal Küçükada

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.