İş arayanlara ileri düzey serti€kalar almalarknk öneriyoruz

CIO Turkiye - - DOSYA KONUSU -

Doğtaş Kelebek Mobilya Bilgi Teknolojileri Direktörü Fatih Özengin ise, ekonomik olarak zorlu periyodlarda siber saldırıların da gözle görülür şekilde artış gösterebildiğini belirtiyor. Özengin, “Bu sebeple bu alanda yaptığımız yatırımların yeniden değerlendirilmesi, teknolojik etkinliğinin artırılması ve yatırımın daha verimli kullanılması gündemimizde olacak. Bu gibi durumlarda duygusal değerlendirmeler de olabiliyor. Bizim esas önceliğimiz gereksinimlerimizi karşılayacak düzeyde çözüm ve insan kaynağı planlaması şekliden oluyor” diyor.

Ayrıca artık makine öğrenimi ve derin öğrenme konularının güvenlik için de önemli olduğundan dolayı sıkça değerlendirdiklerini ve proje noktasında bu konulara eğilen tedarikçilerle çalışmayı tercih ettiklerini söyleyen Özengin, “Anlık hareketleri inceleyerek, sınıflandıran ve güvenlik skoru üreterek aksiyon planı çıkaran yazılımlar ile ilgili yatırımlar yapıyoruz” diye konuşuyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde 2020 yılı için siber güvenlik hizmetleri piyasasının 170 milyar dolara çıkacağına işaret eden Fatih Özengin sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hem küçük hem de büyük şirketler ağlarını, müşterilerini ve iş ortaklarını korumaya yardımcı olabilecek nitelikli BT güvenlik uzmanlarına ihtiyaçları olduğunu fark etmeye başladı. Ayrıca geçen yıl

şirketlerin üçte biri kurum içi güvenlik uzmanlıklarını geliştirmeyi BT güvenlik yatırımları konusundaki ilk üç önceliğinin arasına aldığını biliyoruz. Bu şirketlerin neredeyse yarısı bu konuda yetenekli personel sıkıntısı yaşadıklarını belirtiyorlardı. Ancak burada asıl sıkıntı gelişmekte olan bu fırsatların gerekliliklerini karşılayabilecek doğru kişileri bulmak konusunda yaşanıyor. Bunun için bazı hizmetleri Outsourcing metodu ile alıyoruz. Kendi içimizde ise staj ve sertifikalandırma ile ihtiyaca göre ekibimizi daha tecrübeli ve hazırlıklı hale getirmeyi hedefliyoruz. İş arayanlara özellikle CISSP (Sertifikalı Bilgi Sistemleri Güvenlik Uzmanı) gibi ileri düzey sertifika-

lar almalarını öneriyoruz.”

Siber güvenlik sorunlarının anında tespit edilememesi durumunda işletmelere maliyetinin çok fazla olduğunu kaydeden Özengin, “Makine öğrenme ve tehdit istihbarat teknolojisi sayesinde kurumlar, gizliliği ifşa edilmiş sistemlerin, hedefli saldırıların ve Apt’lerin zamanında tespit edilmesinde nasıl yardımcı olacağını artık öğrenebiliyorlar. Siber saldırılar artık daha anlaşılması zor ve planlı saldırılar halinde geliyor. Bu saldırılara karşı sistemlerimizi etkin koruma sağlayabilmek için için siber güvenlik sürecini bir süreç olarak düşünmek gerekiyor. Konu ile ilgili zayıf yönlerin teşhisini iyi değerlendirmek gerekiyor. Sadece yeni teknolojik yazılım ve çözümlerle bilgi güvenliğini sağlayamayacağımız bilmemiz gerekir. Siber güvenlikte en zayıf halka insan. İnsan kaynağı bu süreçte en kritik olan ve dikkate alınması gereken unsur ancak bunun halen çok farkında değiliz. Güvenlik ile ilgili seviyemizi yükseltmek için problemleri çok iyi değerlendirip, teşhis koyup, gerekli aksiyonları almamız lazım, aksi halde çok fazla yol kat edemeyiz. Ayrıca Siber güvenlik farkındalığı eğitimleri planlama ve düzenlemenin de pozitif yönde çok etkilerinin olacağını düşünüyorum. Bu eğitimler önemli ölçüde güvenlik risklerini azaltıyor ve en tehlikeli ve riskli yazılımların dahi zarar vermesini engellemede büyük destek sağlıyor.”

Doğtaş Kelebek Mobilya Bilgi Teknolojileri Direktörü Fatih Özengin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.