Çktayk yükselten telefon: General Mobile 9 Pro

Türkiye’deki yerli cep telefonlark arasknda en köklü geçmişe sahip olan General Mobile, artkk bir üst segmente çkkmaya hazkr görünüyor. GM 9 Pro, bunun ilk habercisi.

CIO Turkiye - - ANALIZ - Murat YILDIZ

Discovery modeli ile bir ara Android dünyasknda fkrtkna gibi esen General Mobile, Google ile yaptkğk anlaşma ile Android One programkna dahil olmuştu. Bu program çerçevesinde General Mobile’kn piyasaya sürdüğü tüm telefonlar, Android işletim sisteminin son sürümüne öncelikli olarak sahip oluyor. General Mobile bu program çerçevesinde bu güne kadar başlangkç ve giriş seviyesi ürünler çkkarmkştk. Şimdi ise çktayk yükseltiyor ve orta üst segmentte bir ürün ile karşkmkza çkkkyor.

General Mobile 9 Pro, 159 mm yükseklik, 75,8 mm genişlik, 7,9 mm kalknlkk ve 175 g ağkrlkk ölçülerine sahip bir cihaz. 6.01 inç büyüklüğünde ve 1080 x 2160 piksel çözünürlüğünde AMOLED ekrank Corning Gorilla Glass 5 ile kaplk ve daha da önemlisi Dolby Vision desteği sunuyor.

Bu ekrankn altknda ise 64 bit

mimaride üretilmiş Qualcomm SDM660 Snapdragon 660, Octa-core 2.2 GHZ işlemci, 4 Gb hafkza ve 64 GB depolama birimi bulunuyor. Tüm bu teknik özelliklere baktkğkmkzda gayet yeterli bir orta segment ürünü olduğunu görebilirsiniz. Ancak GM9 Pro, tüm bunlarkn üzerine başarklk bir kamera, bir dizi yazklkm desteği ve kullankşk kolaylaştkran ince donankmsal detaylar eklemiş. Hkzlkca bunlara göz atalkm.

Dxomark Test Onaylı Kamera

Cihaz üreticilerinin birçoğu DXO Mark testlerinde aldkklark puanlar ile övünürler. General Mobile bu teste katklkp yüksek oranda puan alabilen ilk yerli marka.

12 + 8 megapiksellik arka kameralar F

1.8 diyafram aralkğkna sahip. Daha da önemlisi kamerada 1.4 nm’lik büyük pikselli sensör kullanklmkş. Haliyle bu daha fazla kşkk alknabilmesini sağlkyor. Elektronik sabitleme sistemi sayesinde sarskntklk video çekimler daha yumuşak hale getiriliyor. Önde ise 8 megapiksellik yine 1.4 hm büyüklüğünde kamera var. Bu kamera aynk zamanda derinlik hissi oluşturan sel€ çekimler yapabilmenize imkan veriyor. Bu kamera kombinasyonu sayesinde GM 9 Pro, Dxomark sitesinde 90 puan alabilmeyi başarmkş. Donankmsal olarak katklmkş en büyük fark ise, cihazkn sağ tarafknda bulunan hkzlk çekim tuşu. Bu tuşa bastkğknkzda otomatik olarak video çekimine başlayabiliyorsunuz. Yani telefonu ekran kilidi durumundan çkkarkp, ardkndan kamera uygulamaskna geçip, kaykt tuşuna basmak yerine ki bunlar en az 5 saniye alabiliyor, tek tuşla çekime başlamankz mümkün. Bu işlem hem kolaylkk katkyor hem de anlkk görüntüleri çekebilmeniz ve ank kaçkrmamankza imkan veriyor.

Film izlenir bununla

Cep telefonlarknda hkzla artan teknik özelliklerin yank skra üreticiler artkk kullankm özelliklerine ve detaylarkna da önem vermeleri gerekiyor. Örneğin birçok kişi €lm izlerken, Youtube videolarknda gezinirken ya da oyun oynarken telefonu yan yatkrkyor. Haliyle aşağkda bulunan tek hoparlör, sağ elinizin işaret parmağk ile kapatklmkş oluyor. GM 9 Pro, ön tarafa yerleştirdiği çift hoparlör ile bu sorunu çözmüş. Ancak bununla da yetinilmemiş ve Dolby Atmos iş birliğine gidilmiş. Bu sayede hem 3 boyutlu ses verilmiş oluyor hem de güçlü ses çkkkşk sağlankyor.

Yerli üretim

GM 9 Pro’nun tanktkmk yapkldkğknda aynk zamanda fabrika gezisi de gerçekleştirilmiş oldu. Bundan ykllar önce General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, maliyetler yüzünden Türkiye’de yerel üretimin mümkün olmadkğknk ve devletin destek olmask gerektiğini belirtmişti. General Mobile’kn o ilk günlerinden bu güne oldukça uzun zaman geçti ve nihayet yerlilik orank %80’leri geçen ürün yapkldk. Muzaffer Gölcü, yakknda Türkiye’de pil ve cam üretiminin de başlayacağknk ve yerlilik oranknkn daha da artacağknk belirtti. GM 9 Pro, yerlilik orank en yüksek telefonlardan biri olarak orta segmentin en başarklk ürünü diyebiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.