KDV iadeleri uzatılmadan iş dünyasına ödenmeli

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, KDV ödemelerinin gerçekleştirilmesinin yeni yatırımlara da olumlu yansıyacağını ifade etti. Konukoğlu, yılın ilk yarısının durgun geçeceğini, ikinci yarıda işlerin daha hareketlenmesini beklediklerini sö

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - GÜNEŞ DOĞDU SOYLU

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, geçtiğimiz dönemde Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) piyasaya nefes aldırdığını belirterek, bu yıl da KDV ödemelerinin bir an önce yapılmasıyla ekonomik canlanma olacağını söyledi. Konukoğlu, “KDV iadeleri uzatılmadan iş dünyasına ödenmeli. Bu konu iş dünyasının gündeminde önemli bir yer kaplıyor. İadelerin yapılması halinde yeni yatırımlar gündeme gelir” açıklamasını yaptı. Konukoğlu, Zeytin Dalı Harekatı’na iş dünyası olarak tam destek verdiklerini de kaydetti.

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sağladığı kredilerin piyasaları canlandırdığını ve esnafa rahat bir nefes aldırdığını belirten SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, KGF kredileri kadar KDV ödemelerinin de iş dünyası için önemli olduğunu ifade etti. KDV ödemelerinin uzamasıyla paranın değer kaybettiğine işaret eden Konukoğlu, bu konunun iş dünyasının gündeminde önemli bir yer ettiğini ve bu yöndeki olumlu gelişmelerin yeni yatırımlarda etkili olacağını söyledi.

DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'a gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmede bulunan konukoğlu, Suriye'de devam eden Afrin operasyonunu iş dünyası olarak desteklediklerini ve ülke ekonomisine olumsuz etki yapacağını düşünmediklerini söyledi.

Türkiye'nin savunma sanayisine yönelik yatırımların artarak devam ettiğini belirten Konukoğlu, "Ülkemizin özellikli milli konularda dışa bağımlı olmasını önleyen bu yöndeki gelişmelerden son derece mutluyuz. Ülke menfaatlerimiz söz konusu olduğunda ekonominin arka planda kalmasından herhangi rahatsızlık duymuyoruz. Ekonomimizi etkileyen bir olumsuzluk henüz yaşamadık ve yaşayacağımızı da düşünmüyorum. Ekonomimizin çok iyi yönetildiğini rahatlıkla söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

Bu yılın ilk yarısının geçen yıl gibi biraz durgun geçeceğini, ikinci yarıda işlerin daha hareketlenmesini beklediklerini aktaran Konukoğlu, “Bu yılın olumsuz senaryolarına rağmen geçen yıl gibi bir yıl bekliyorum. Seçim dönemi yaklaşıyor. Erken seçim iddiaları da var. Ama seçimlerde şaşırtıcı bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. İş dünyası istikrardan yanadır. Bu konuda temennim ülkemiz için en hayırlı sonucun çıkmasıdır” dedi.

“İplikte antidamping sektöre olumlu yansıyacaktır”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Türkiye Tekstil Sanayi Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Abdulkadir Konukoğlu, ülkemizde tekstil sektörüne yatırım yapmanın halen cazip olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Tekstil sektöründe eski karlılıklar yok ama tekstil cazibesini sürdürüyor. Sektördeki yatırımların içeriğine baktığımızda modernizasyona yönelik yatırımlar olduğunu görüyoruz. 2011 yılında talep ettiğimiz ve hükümetin de uygun gördüğü ek vergiler sayesinde tekstil sektörümüz ciddi anlamda güç kazandı ve 160 bin dolayında istihdam sağlandı. Kapanan çok sayıda firma açıldı. Hazırgiyimciler ithal ürün getirmek yerine, ülkemizde üretim yapılmasına yönelik gelişmeler ilk başta tepkilere neden oldu. Son yıllarda hazırgiyimcilerin de keyfinin yerinde olduğunu görüyoruz. Diğer tarafta iplikte de antidamping uygulamasına ihtiyaç var. Pamuk fiyatına iplik getiriliyor. Bundan sektörümüzün yanı sıra istihdamı da olumsuz etkilenmektedir. Hazırgiyim sektörüne getirilen uygulamanın iplikte de gündeme getirilmesi gibi bir durum sektöre olumlu yansıyacaktır.”

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'a gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini anlattı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.