İhracatçı birliklerinde kadın yönetici sayısı 3’e çıkıyor

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - SERCAN AKINCI/

Fotoğraf krizinin ardından harekete geçen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her ihracatçı birliğinde 2 kadın yönetim kurulu üyesi olması için karar alacağını daha önce duyurmuştuk. O karar geçtiğimiz günlerde TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi imzasıyla yayımlandı. Tavsiye kararı niteliğinde birliklere gönderilen yazıda her birliğin yönetim kurulunda 2, denetim kurulunda da 1 kadın üye olması konusunda hassasiyet gösterilmesi istendi. Bu arada TİM İhracatçı Eğilim Araştırması’na katılan firmaların yüzde 77.2’si ihracatlarının 2017’ye göre artacağı öngörüsünde bulundu, iyimserlik oranı 5 yılın zirvesine çıktı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), her çeyrek düzenli olarak gerçekleştirdiği “İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 yılı 4'üncü Çeyrek Gerçekleşme ve 2018 1. Çeyrek Beklenti” anketi sonuçlarını açıkladı. 2017 yılında en çok ihracat gerçekleştiren firmalar ile TİM ve İhracatçı Birlikleri’nin Yönetim Kurulu üyelerine yönlendirilen ankete 394 firmanın üst düzey temsilcisi katıldı.

Anket sonuçlarını paylaşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta rekorlar yılı ilan ettikleri 2018’in firmalar açısından da rekor yılı olacağını belirterek, “Firmalarımızın yüzde 77,2’si, yani her 4 firmadan 3’ü 2018 yılında ihracatlarının 2017 yılına göre artacağını öngörüyor. İhracat artışı bekleyen firmaların oranı hiçbir araştırmamızda bu denli yüksek olmamıştı. 2017 yılının son çeyreği için gerçekleştirdiğimiz araştırmada, son çeyrekte artış bekleyenlerin oranı yüzde 49’da kalmıştı. Ocak ayında açıkladığımız yüzde 16,3’lük artış bu zincirin ilk halkası. Şubat ayında daha yüksek oranda bir artış gelebilir” dedi.

Büyükekşi, ihracatçıların 2018 yılı birinci çeyreğinde ilk 5 hedef ülkesinin, sırasıyla ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere olduğunu belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.