MÜTEAHHİTLERİN DAHA FAZLA KAYNAĞA ERİŞMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ/

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konutta yeni KDV indirimi ve hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle fiyat farkı isteyen müteahhitlerin daha fazla kaynağa erişmesi için çalışacaklarını söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 66’ncı kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, müteahhitlerin daha fazla kaynağa erişmesi için çalışacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, yeni pazarlar ve finansmana erişim çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki başarılarından övündüklerini belirten Mehmet Şimşek, sadece mal ihracatını değil, hizmet ihracatını da önemsediklerini bildirdi. Müteahhitlerin daha fazla kaynağa erişmesi için ellerinden gelen çabayı harcayacaklarının altını çizen Şimşek, altyapıda sınıf atlayan Türkiye’nin ulaştırma altyapısında dünyada ilk 30’a girdiğini, lojistikte ise 34’üncü sırada olduğunu kaydetti.

İnşaatın çok güçlü ileri sektörel bağlantıları olan bir sektör olduğunun altını çizen Şimşek, “İnanıyorum ki dünya liginde bizi daha güçlü şekilde temsil edeceksiniz. 2003 yılında dünyanın 250 en büyük müteahhitlik firması içinde sadece 8 firma vardı, bugün 46 tane var. Biz sizinle, başarılarınızla övünüyoruz. 119 ülkede 356 milyar dolarlık 9 bin proje yapmışsınız. Çabalarınızda yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

“Beklentimiz sıranın ekonomiye gelmesi”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün küresel ekonomide büyük zorluklar olduğunu kaydederek, geleceğe hazırlanmak için kırılganlıkları

azaltacak reform ajandalarının önemli olduğunu aktardı.

İş dünyası olarak beklentilerinin, Türkiye’nin adım adım normalleşerek sıranın artık ekonomiye gelmesi olduğunu söyleyen Yenigün, yurtdışı pazarında en kötü dönemin geride kaldığını bildirdi.

Finansmanın en büyük eksiklik olmaya devam ettiğine

vurgu yapan Mithat Yenigün, finansman desteği sağlanması halinde, yeni pazarlardaki payın katlanarak büyüyeceğini söyledi.

Hükümet ve bankaların gücünü yanlarında hissetmelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Yenigün, sektörün çalışmaya ve mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise her gittikleri ülkede müteahhitlik sektörünü temsil etme noktasında destek verdiklerini belirterek, yeni pazar ve finansmana erişim çalışmalarının sürdüğünü, Eximbank ile müteahhitlerin yurt dışında yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.