Başbakan Yıldırım: Afrin merkezi de operasyona dahil!

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA -

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden arındırılan bölgelerde, Ottawa Antlaşması ile kullanımı yasaklanan çok sayıda anti-personel mayını ele geçirildi.

TSK tarafından Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sürdürüldüğü bildirildi. Sivillerin zarar görmemesi için her türlü hassasiyeti gözeten TSK, harekatın başladığı 20 Ocak’tan bu yana teröristlerce kullanılan çok sayıda muhtelif tipte silah, mühimmat, araç ve gereç ele geçirdi. Terör örgütlerinden 10-12 Şubat tarihlerinde temizlenen bölgelerde, Ottawa Antlaşması ile kullanımı yasaklanan çok miktarda anti-personel mayını da bulundu.

Yasaklanan anti-personel mayını, çoğu masum ve korunmasız siviller ile özellikle çocuklardan

oluşan yüzlerce kişinin ölümüne ya da sakatlanmasına neden oluyor. Bu mayınlar, mültecilerin ve iç göçe maruz kalan kişilerin yurtlarına dönmelerine mani olduğu gibi yerleştirildikten sonra yıllarca diğer vahim neticelere de yol açabiliyor.

İHA’lar için brandalı önlem

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ

terör örgütü mensuplarının terk edip kaçtıkları birçok barınak, sığınak ve beton mevzi de ele geçirildi. Bazı sığınakların girişlerinin gizlenme şekli ise dikkati çekti.

Teröristlerce kazılan sığınakların özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından tespitinin önlenmesi için girişlerinin ağaç altlarına yapıldığı belirlendi.

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana bin 485 terörist etkisiz hale getirildi.

Tillerson’dan Türkiye ziyareti öncesi önemli mesaj

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bugün gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi Ürdün’de önemli açıklamalarda bulundu. Ürdünlü mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuşan Tillerson, Türkiye ve ABD ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Rex Tillerson, ‘’ABD, Türkiye ile aynı yönde çalışmaya devam etmenin yolunu bulmalı. Türkiye’ye tehditlerin azaltılması için işbirliğini konuşmalıyız’’ ifadelerini kullandı.

Önceki gün de Kuveyt’te açıklamalarda bulunan Tillerson, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının farkında olduklarını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, bugün Ankara’da temaslarda bulunacak. Suriye’deki durum ve Zeytin Dalı Harekatı’nın gündemde olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Siemens CEO'su Joe Kaeser’i kabul ederek, 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi. Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile de bir araya gelen Erdoğan, ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde iki ülke arasında ekonomik ve ticari anlaşmalar imzalandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.