Cari açık hızlı büyüdü, sebep malum!

Cari açık 47 milyar dolarla 2016’ya göre 14 milyar arttı. Ama altın olmasa cari açıktaki artış yalnızca 2 milyar dolardı. Ödemeler dengesinde yıl sonu verisi açıklanırken çeşitli kalemlerde revizyona gidildi, bunun sonucunda net hata ve noksan geriledi..

Dünya Gazetesi - - ANA SAYFA - EKO / ANALİZ Alaattin Aktaş ala.aktas@gmail.com

Cari işlemler dengesi geçen yılın tümünde 47.1 milyar dolar açık verdi. Böylece orta vadeli programda yer alan 39 milyar dolarlık tahmin çok aşılmış oldu.

Cari açığın tahminlerin bu kadar üstüne çıkmasının nedeni belli. Geçen yılın tümünde 16.6 milyar dolarlık altın ithal ettik. İhracatımız 6.6 milyar dolar oldu, net altın ithalatı da 10 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret açığını böylesine büyüten, cari açığın 2016’ya göre 14 milyar dolar daha fazla gerçekleşmesine yol açan bu düzeyde bir altın ithalatı niye yapıldı; kim tarafından yapıldı; Türkiye bundan ne kazandı; -kazandıysa eğer- altın ticaretinde siyaseten kanlı bıçaklı olduğumuz Birleşik Arap Emirlikleri niye ön plana çıktı; bunların üstünde hiç ama hiç durulmadı. Kaç kez yazdık, ne bürokrasi ne siyaset, kılını bile kıpırdatmadı.

Belli ki bu ticarette Türkiye’nin çok büyük çıkarı var ama ne biz görebiliyoruz, ne kamuoyu. Aksi olsa, bu ticaret Türkiye’ye zarar verse, şimdiye kadar konuya mutlaka el atılırdı. Siz de öyle düşünmüyor musunuz?

Döviz yetmedi, rezervden yedik

Geçen yıl 24 milyarı portföy yatırımları için olmak üzere 39 milyar dolar döviz geldi. Ama bu döviz 47 milyarlık cari açığı kapatmak için yeterli değildi ve bu yüzden 8 milyar dolar rezerv kullanmak gerekti.

39 milyarlık döviz girişinin 8 milyarı doğrudan yatırım. Sevinelim mi; ayrıntıya bakmazsak tabii ki. Ama bu 8 milyar doların 4.6 milyarı gayrimenkul alımı için gelmiş; şu durumda yine de sevinmeli miyiz? Yabancı gelmiş; ev almış, yazlık almış, arsa almış; bunun neresi yatırım!

Kim bilir belki de gayrimenkul edinmeyi doğrudan yatırım kalemi dışında bir kalemde izlemek gerek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.