Suriye’nin bu hale gelmesinin ana sorumlusu Erdoğan’dır

Dünya Gazetesi - - GÜNCEL -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın dış politikasını eleştirirken, “Suriye’nin bu hale gelmesinin ana sorumlusu Erdoğan’dır” dedi. Kılıçdaroğlu, dün katıldığı bir TV programında, şu değerlendirmeleri yaptı:

Xİlker Başbuğ’u terörist diye hapse atmadılar mı? Pek çok komutanı idama mahkum ettiler, sonra dediler ki; orduya kumpas kuruldu. Ne diyor İlker Başbuğ, ‘Afrin’de ordumuz terör örgütleriyle mücadele ediyor, bunu siyasallaştırmayın’ diyor. Eee doğru diyor, giden ordu Türk ordusu, hepimizin çocukları orada mücadele ediyor. Bunu söyledi diye hesabını verecek diyor. Önce sen hesabını ver, Balyoz’un, Ergenekon’un hesabını ver.

XAfrin Operasyonu gerekli, tıpkı İdlib gibi. Afrin’de de güvenli bölgeye ihtiyaç var. Ben Afrin merkezine girmeyelim dedim. Kimi terörist kabul edecekler orada? Afrin ayrı, Afrin’in merkezine girmek ay- rı. Ben kendi ülkemin güvenliği için mücadele ediyorum, ben 30-40 km’de güvenliğimi sağlıyorsam sorun yok.

Suriyelileri de eğitin kendi ülkeleri için mücadele etsinler.

XSeni herkes aldattı kardeşim, tek aldatmayan benim. Ne söylediysem doğru çıktı.

XABD’ye en sert tepki verilmeli. ABD bizim istediğimiz süreci geliştirmezse İncirlik’i de, Kürecik’i de kapatırsınız. En baştan beri Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sokmayın dedim. Suriye’nin bu hale gelmesinin ana sorumlusu Erdoğan. Silah gönderdi, ‘Emevi Camisi’nde namaz kılacağız’ dedi, Nusra’nın IŞİD’in doğmasına neden oldu.

XBen Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayım, Esad da bunu istiyor. Esad’la görüşmemiz gerekiyor. Suriye ordusu bir yandan girsin, biz bir yandan girelim. Bitirelim.

XSoçi’de Esad’ın adamları var, orada görüşüyorlar. Kim dedi görüşmüyorlar diye?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.